Йоон

Йоон (яп. 拗音 (ようおん) Йо-он, узгоджене звучання або дифтонг) — це властивість японської мови відповідно до якої утворюється мора із додаванням додаткового звуку "й" ([j]), тобто відбувається пом'якшене звучання.

За допомогою хірагани Йоон можна представити, якщо послідовно поєднати кана, що закінчується на і, наприклад き (кі), і одну із трьох кана, , або , що написані в половину свого звичайного розміру. Наприклад, слово кьō, "сьогодні", пишеться як きょう [kʲoo], із використанням зменшеної версії кани йо, よ. Для порівняння можна навести слово кійō, "спритний", що записується як きよう [kʲijoo], із повнорозмірною йо кана. У історичній орфографії кана, Йоон не виділяли за допомогою зменшеної версії кани, і відрізнити це необхідно було із контексту.

У більш давні часи японської мови, Йоон також можна було утворити із кана уа, уі, уе, і уо; наприклад, くゎ/クヮ куа, く/ク куі, く/ク куе, く/ク куо. Хоча зниклі із вжитку літери досі можна зустріти у сучасній японоській мові, куа і куа у декільках діалектах Рюкюських мов, а куе утворюють за допомогою диаграфа くぇ. Замість використання кана き, це звучання утворюється за допомогою кани, що позначає ку, く/ク.

Таблиця

Йоон (拗音)
Катакана
йа йу йо
кі キャ кя キュ кю キョ кьо
щі シャ шя シュ шю ショ шьо
чі チャ чя チュ чю チョ чьо
ні ニャ ня ニュ ню ニョ ньо
хі ヒャ хя ヒュ хю ヒョ хьо
мі ミャ мя ミュ мю ミョ мьо
рі リャ ря リュ рю リョ рьо
дакутен (濁点)
ґі ギャ ґя ギュ ґю ギョ ґьо
джі ジャ джя ジュ джю ジョ джьо
бі ビャ бя ビュ бю ビョ бьо
хандакутен (半濁点)
пі ピャ пя ピュ пю ピョ пьо
Хіраґана
йа йу йо
кі きゃ кя きゅ кю きょ кьо
ші しゃ шя しゅ шю しょ шо
чі ちゃ чя ちゅ чю ちょ чьо
ні にゃ ня にゅ ню にょ ньо
хі ひゃ хя ひゅ хю ひょ хьо
мі みゃ мя みゅ мю みょ мьо
рі りゃ ря りゅ рю りょ рьо
дакутен (濁点)
ґі ぎゃ ґя ぎゅ ґю ぎょ ґьо
джі じゃ джя じゅ джю じょ джьо
бі びゃ бя びゅ бю びょ бьо
хандакутен (半濁点)
пі ぴゃ пя ぴゅ пю ぴょ пьо

Інші представлення

Шрифт Брайля
ЙоонЙоон + ДакутенЙоон + Хандакутен-w-
Шаблон:Braille cell/coreШаблон:Braille cell/coreШаблон:Braille cell/coreШаблон:Braille cell/core

В Японському шрифті Брайля, Йоон визначають за допомогою одного із Йоон символів, або його поєднання із символом дакутен чи хандакутен.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.