Кабельне телебачення

Кабельне телебачення (англ. Cable TV, Community Antenna Television, CATV — букв. телебачення із загальною антеною) — модель телевізійного мовлення (а також іноді й FM-радіомовлення), в якій телесигнал розповсюджується за допомогою високочастотних сигналів, які передаються до споживача по кабелю. Крім кабельного телебачення є також звичайне наземне та супутникове телемовлення.

Коаксіальний кабель широко застосовується для передачі телесигналу.
A-зовнішня пластикова оболонка
B-мідне обплетення
C-внутрішній пластиковий ізолятор
D-центральній провідник

Основою кабельних телемереж довгий час є коаксіальний кабель. Успішний розвиток технології оптичної передачі даних призвів до впровадження оптичного волокна в мережах кабельного телебачення у вигляді так званих гібридних, або волокно-коаксіальних мереж (англ. HFC — hybrid fibre-coaxial), в яких поєднуються коаксіальні та волоконно-оптичні кабелі.

Традиційно аналогова, технологія кабельного телебачення успішно освоює цифрові засоби передачі даних, як у традиційному напрямку до клієнтів (DVB - цифрове телебачення), так і двосторонні (DOCSIS), інтерактивні.

Історія створення

Є декілька версій виникнення кабельного телебачення. За одною з версій батьківщиною кабельного телебачення є маленьке шахтарське містечко Маханой-Сіті в американському штаті Пенсільванія. Тут в 1948 р. продавцю телевізорів Джону Уолсону спала на думку ідея передавати телевізійний сигнал по кабелю.

Маханой-Сіті знаходиться в долині, оточеній з усіх сторін горами, і в 1940-і роки прийом телесигналу за допомогою звичайної антени в місті був неможливий. У 1947 р. Уолсон і його дружина Маргарет стали продавати в своєму маленькому магазині телевізори. Але попитом новий товар не користувався з простої причини: до міста не доходив слабкий сигнал від телевізійної станції у Філадельфії. Рятуючи бізнес, Уолсон встановив на вершині найвищої гори щоглу з телеприймачем, куди і возив потенційних покупців демонструвати телевізори. Через кілька місяців Уолсону (колишньому співробітнику місцевої електричної компанії Pennsylvania Power & Light) спала на думку інша ідея - він простягнув від приймача на горі до свого магазину кабель, яким і йшов телесигнал. Сусіди Уолсона попросили підключити ще й їхні будинки. Так народилося кабельне телебачення і з'явилася на світ перша кабельна мережа в історії - Service Electric Company.

Першою сучасною кабельною системою з підсиленням сигналу вважається мережа Чака Долана Sterling Manhattan Cable.

Кабельне телебачення в Україні

В Україні кабельне телебачення надає ряд провайдерів: Volia, «Тріолан» та «Мережа Ланет», які пропонують пакети різної вартості та наповнення, й регулярно їх оновлюють.[1]

Примітки

  1. Данькова, Наталія (28 січня 2021). Скільки коштує у 2021 році кабельне, супутникове та ОТТ-телебачення?. detector.media (укр.). Процитовано 10 лютого 2022.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.