Каллісто (роман)

«Каллісто» (інша назва «Планетний гість») науково-фантастичний роман 1957 року радянського письменника Георгія Мартинова. Перший роман дилогії, другий роман якої «Каллістяни» (1960).

Каллісто
Каллісто
Обкладника першого видання романа
Жанр Науково - фантастичний роман
Автор Георгій Мартинов
Мова російська
Видавництво Детгіз

Сюжет

Дія роману відбувається в Радянському Союзі у недалекому майбутньому щодо часу його написання.

Космічний корабель, що має форму білої кулі 30-метрового діаметру, помічений земними астрономами ще при підльоті до Землі, опускається на її поверхню на території СРСР, в Курській області, в десяти кілометрах на південь від селища Золотухино.

Навколо сівшого корабля організується тимчасовий табір живучі в якому радянські та іноземні науковці та журналісти з нетерпінням чекають зустрічі з прибульцями, проте екіпаж корабля виходить з нього лише через 19 днів, 15 серпня. Люди і прибульці (високі чорношкірі гуманоїди) починають вивчати один одного. З'ясовується, що гості прилетіли з планети системи Сіріуса, на якій давно побудований комунізм[1]. В людей ця планета отримує назву «Каллісто» (назва не має відношення до супутника Юпітера), за приблизною співзвучністю з її складною оригінальною назвою, а її мешканців називають «каллістяни».

Каллістяни вивчають життя землян і діляться з ними інформацією про свої технології (нові хімічні елементи, медичні технології, принципи конструкції реактивних двигунів і т. д.). Капіталістичні країни побоюються, що технології будуть монополізовані СРСР і використані у військових цілях. Агент розвідки якоїсь неназваної великої держави робить спробу вбити каллістян і зруйнувати їх корабель, однак ця диверсія терпить невдачу.

Каллістяни відлітають на свою планету, з ними летять два молодих землянина — лікар Петро Широков і астроном Георгій Синяєв. Опису їх польоту та перебування в системі Сіріуса присвячена друга книга дилогії — «Каллістяни».

Відгуки на роман

Роман був дуже тепло прийнятий дитячою аудиторією, в рейтингу дитячих бібліотек він довго займав перші місця. Дилогія про Каллісто стала першим твором вітчизняної фантастики, породившим невідоме тоді в СРСР явище — створення фан-клубів. При дитячих бібліотеках десятками формувалися товариства шанувальників романів, які писали продовження — книги і розповіді з світу Каллісто (те, що зараз називається фанфіками), створювали музеї Каллісто, становили енциклопедію Каллісто, і так далі.[2][3]

Викликав роман Мартинова і критичні відгуки — зокрема, його критикували за штампи, відсутність фантазії і яскравих характерів.[4]

Публікації роману

Російською мовою

  • Мартинов Р. Планетний гість: Фантаст. повість (Скор.) /Рис. А. Вигравецького. -44 С.-63. // Юність.  1957. № 9 (С. 44-63), 10 (С. 72-101).
  • Мартинов Р. Каллісто: Навч.-фантаст. роман. — Л. : Детгіз, 1957. — 256 с. — 90000 прим. (Рис. Л. Рубінштейна)
  • Мартинов Р. Каллісто: Навч.-фантаст. роман. — Ташкент : Об'єднан. вид-во "Кеіл Узбекистан", "Правда Сходу", "Узбекистони сурх", 1958. — 260 с. — 45000 прим. (Рис. Л. Рубінштейна)
  • Мартинов Р. Каллісто: Навч.-фантаст. роман:[У 2-х кн.]. — Л. : Детгіз, 1962. — 541 с. — 100000 прим. (Рис. Л. Рубінштейна)
  • Мартинов Р. Каллісто: Навч.-фантаст. роман:[У 2-х кн.]. — Л. : Леніздат, 1989. — 479 с. — 200000 прим. — ISBN 5-289-00457-2. (Худож. Ст. Мішин)

Іншими мовами

Примітки

  1. Гриценко, Н. Коммунистическое будущее в романах Георгия Мартынова // Млечный путь, XXI век. - 2020. - №4. (російською). с. 164–165.
  2. «Харитонов Е.» Зореплавун. Архів оригіналу за 14 липня 2014. Процитовано 13 грудня 2017.
  3. Р. Мартинов на сторінці БВІ
  4. Синявський А. Без знижок (По сучасному науково-фантастичному романі) // Питання літератури.  1960. № 1. С. 45-59.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.