Калуш – Тисауйварош (етиленопровід)

Калуш – Тисауйварош (етиленопровід) – продуктопровід, що пов’язує кілька підприємств нафтохімічної галузі України та Угорщини.

Кінцеві пункти етиленопроводу

З середини 1970-х років на промисловому майданчику в Калуші діяло виробництво мономеру вінілхлориду, виробничий процес якого потребував хлору (отримували з калійних солей Передкарпатського басейну) та етилену. Останній з 1974-го імпортували з угорського хімічного комбінату TVK в Тисауйвароші (північний схід країни). Для цього проклали етиленопровід довжиною 120 км по угорській та 205 км по українській території. Виконаний в діаметрі 325 мм, він міг забезпечувати транспортування до 300 тисяч тонн етилену на рік (втім, фактично досягнута максимальна потужність становить лише 130 тисяч тонн).

В 1986-му у Калуші запустили власну установку піролізу, котра почала виробляти етилен в обсягах більших за потреби лінії вінілхлориду. Як наслідок, імпорт сировини з Угорщини припинився та почались поставки етилену у реверсному напрямку. Через певний час споживачем міг вже бути не лише TVK – від Тисауйвароша проклали трубопровід довжиною 50 км далі на захід до Казінцбарциці, де розташоване хімічне виробництво BorsodChem (спеціалізується на виготовленні ізоціанатів, полівінілхлориду та вінілу).

Враховуючи запуск у 1997-му в Калуші власного виробництва поліетилену, а також нестабільну роботу українського підприємства, в наступні роки масштабне транспортування етилену по продуктопроводу припинилось. Можливо також відзначити, що на початку 21 століття угорський виробничий майданчик в Тисауйвароші був значно підсилений новими власними потужностями з випуску олефінів.[1][2][3]

Примітки

  1. Управління забезпечення виробництв - ТОВ Карпатнафтохім. ТОВ Карпатнафтохім (uk-UA). Процитовано 16 червня 2018.
  2. Orban, Anita (30 вересня 2008). Power, Energy, and the New Russian Imperialism (англ.). ABC-CLIO. ISBN 9780313352232.
  3. "Карпатнафтохим" готовится возобновить производство в середине сентября. Интерфакс-Украина (рос.). Процитовано 16 червня 2018.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.