Камбалдаїт

Камбалдаїт — надзвичайно рідкісний мінерал, гідратований карбонат натрію та нікелю, отриманий з матеріалу «шляпи», пов'язаної з родовищем коматіїтових нікелевих руд комбальдитового типу в Західній Австралії.

Камбалдаїт
Загальні відомості
Статус IMA затверджений (А)[1]
IMA-номер IMA1982-098
Абревіатура Kbd[2]
Хімічна формула NaNi4(CO3)3(OH)3·3H2O
Nickel-Strunz 10 5.DA.20
Ідентифікація
Сингонія гексагональна сингонія
Вид симетрії P63
Інші характеристики
Названо на честь Kambaldad[3]
Типова місцевість Kambalda minesd[4]
 Камбалдаїт у Вікісховищі

Камбалдаїт кристалізується в гексагональній сингонії, має колір від світло-зеленого до синього і утворює на поверхні матові інкрустації.

Камбалдаїт вперше був описаний у 1985 році в шапці родовища нікелевої руди Оттер Шут, Камбальда, під час видобутку матеріалу шляпи. Камбальдаїт, хоча й в значно меншій кількості, є також у нікелевих шапках Віджімулта, ймовірно, виявлених там на початку-середині 1990-х.

Парагенез

Камбалдаїт утворюється в реголіті як екзогенний мінерал сульфіду нікелю, в посушливих або напівсухих середовищах, що створюють умови, сприятливі для концентрації вапняних або карбонатних мінералів у профілі вивітрювання.

Камбалдаїт з Камбалди і Віджімулта пов'язаний з коматіїїт-асоційованими сульфідними шапками нікелю і, ймовірно, утворюється шляхом заміщення нікелю в карбонатах, таких як магнезит, які утворюються в результаті окислення порід, і окислення первинних і гіпергенних нікелево-сульфідних мінералів.

Камбалдаїт утворюється внаслідок аналогічного процесу вивітрювання інших сульфідних мінералів з утворенням карбонатних мінералів. Сульфідні мінерали, які вивітрюються з утворенням камбалдаїту: пентландит, віоларіт, міллерит і рідко нікелін .

Виникнення

Камбалдаїт пов'язаний з гетитом, малахітом, аннабергітом, гаспеїтом і магнезитом в сульфідних нікелевих шляпах родовищ Камбалда і Віджімулта. Він не виявлений в інших сульфідно-нікелевих шляпах в кратоні Йілгарн, що, можливо, пов'язано з тим, що вони існують в областях латеритових покривів, глибшого розвитку реголіту або менш сприятливих умов осадів.

Повідомляється також про камбалдаїт з долини Інн, Північний Тіроль, Австрія та з Лінополісу, Мінас-Жерайс, Бразилія .

Див. також

Список літератури

  • Nickel, E. H.; Robinson, B. W. (1985). Kambaldaite, a new hydrated Ni-Na carbonate mineral from Kambalda, Western Australia. American Mineralogist 70: 419–22.
  • Thornber, M. R. (1972) Pyrrhotite-the matrix of nickel sulphide mineralization. Newcastle Conference, Australasian Institute of Mining and Metallurgy, May-June, 1972, 51-58.
  • Thornber, M. R. (1975a) Supergene alteration of sulphides, I. A chemical model based on massive nickel sulphide deposits at Kambalda, Western Australia. Chemical Geology, 15, 1-14.
  • Thornber, M. R. (1975b) Supergene alteration of sulphides, II. A chemical study of the Kambalda nickel deposits. Chemical Geology, 151 117—144.
  • Thornber, M. R.; Nickel, E. H. (1976). Supergene alteration of sulphides, III. The composition of associated carbonates. Chemical Geology 17: 45–72. Bibcode:1976ChGeo..17...45T. doi:10.1016/0009-2541(76)90021-8.
  • Kambaldaite on Mindat.org

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.