Карапапахи
Тюрки карапапахи (карапапаки, гарапапахи) (азерб. Qarapapaq türkləri) — тюркомовний кипчацький народ. Проживають в Ірані, Туреччині, Азербайджані та Грузії. Розмовляють тюркською карпапаською мовою. Релігія — іслам (іранські — шиїти, турецькі — сунніти).
Опис
Предки тюрків карапапахів переселились на територію Кавказу із Сибіру. Перші згадки про них датуються XVI століттям. Назва походить від чорних (кара) каракулевих папах — національного одягу. В 1886 році на Кавказі, в Карській області, їх проживало 24 тисячі осіб. Станом на 1892 рік карапапахи становили 14 % населення Карської області. В кінці 1910-их років карапапахи стали відмічати як окремий народ в переписах. Станом на 1926 рік, згідно з переписом, карапапахів у Вірменській РСР нараховувалось 6,3 тисячі осіб.
У 1944 році карапапахи були депортовані до Центральної Азії разом з турками-месхетинцями, але після різні у Фергані 1988 року вони переїхали в Україну та Ставропольський край. У Вірменії карапапахи жили у провінції Ширак. Після Карабаського конфлікту 1988 року майже всі представники виїхали.
Карапапахи мають своєрідну культуру, створену на усній народній творчості. Відомі своїм ашузьким мистецтвом: дастани, ашузькі музика, пісні, танці.
Джерела
- Баскаков Н. А. Карапапахи, или терекеме, и изучение их языка (из материалов по азербайджанским диалектам Армении). «Краткие сообщения Института народов Азии», том 65. Изд-во Восточной лит-ры, М., 1964
Посилання
- karapapak(terekeme)
- Sarabani_Terekeme Azeri
- karapapak terekeme toyu-5 kümbetli ladikars
- BURSA TEREKEME KARAPAPAK KÜLTÜR PLATFORMU DERNEĞİ
- terekeme (karapapak)
- Azeri Terekeme www.necesen.com
- Gürcistan-Borçalı'da Karapapak & Terekemeler
- terekeme yurdu çıldır da 23 nisan
- gaynana part 2 terekeme
- şeh şamil
- Ardaberk-TEREKEME Aşık Zülfiye www.karskahvesi.com
- Ardaberk--TEREKEME--MARAL
- karapapak terekeme toyu-3
- terekeme