Карл Міхаель Мекленбурзький

Герцог Карл Міхаель Вільгельм Август Александер Мекленбурзький (нім. Carl Michael Wilhelm August Alexander Herzog zu Mecklenburg), також відомий як герцог Михайло Георгійович Мекленбург-Стреліцький (рос. Герцог Михаи́л Гео́ргиевич Мекленбург-Стрелицкий; 17 червня 1863, Оранієнбаум, Російська імперія6 грудня 1934, Ремплін, Третій Рейх) — представник російської гілки Мекленбурзьского дому, останній приватний власник Оранієнбаума та інших маєтків свого діда Михайла Павловича. Після 1918 року — спадкоємець скасованого герцогства Мекленбург-Стреліц. Генерал-лейтенант російської служби (02.07.1908).

Карл Міхаель Мекленбурзький
нім. Carl Michael Wilhelm August Alexander, Herzog zu Mecklenburg
Народився 17 (29) червня 1863
Ломоносов, Петергофський повітd, Санкт-Петербурзька губернія, Російська імперія
Помер 6 грудня 1934(1934-12-06)[1] (71 рік)
Remplind, Мальхін, Мекленбургіше-Зеенплатте, Мекленбург-Передня Померанія, Німеччина
Поховання Мекленбург-Передня Померанія
Країна  Швеція
Діяльність військовослужбовець
Alma mater Страсбурзький університет і Страсбурзький університет
Учасник Перша світова війна
Військове звання генерал-лейтенант
Конфесія лютеранство
Рід Мекленбург-Стреліц
Батько Duke George of Mecklenburgd
Мати Grand Duchess Catherine Mikhailovna of Russiad
Брати, сестри Георг Александер Мекленбург-Стреліцький і Олена Мекленбург-Стреліцька
Нагороди
Орден Вендської корони
Великий хрест ордена Білого Сокола
Великий хрест ордена дому Саксен-Ернестіне
Орден Святого Володимира 2 ступеня
Орден Святого Володимира 3 ступеня
Орден Святого Володимира 4 ступеня
Орден Святого Андрія Первозванного
Орден Святого Олександра Невського
Орден Білого Орла (Російська Імперія)
Орден Святої Анни 1 ступеня
Орден Святого Станіслава 1 ступеня
Орден Святого Георгія
Георгіївська зброя

Біографія

Молодший син великої княгині Катерини Михайлівни і герцога Георга Августа Мекленбург-Стреліцького. Дитинство Михайла Георгійовича пройшло в Михайлівському палаці, де повноправною господинею була його бабуся, велика княгиня Олена Павлівна, вдова молодшого сина імператора Павла I, великого князя Михайла.

Навчався в Страсбурзькому університеті (доктор філософії), служив у російській армії, досягнувши в 1908 році чину генерал-лейтенанта. Михайло Георгійович обіймав посаду начальника Першого армійського корпусу, а потім перебував у розпорядженні військового міністра Росії.

Зі своїм старшим братом, герцогом Георгом, Михайло був у великій дружбі. Обидва були тонкими цінителями мистецтва і збирачами художніх цінностей. нерідко спільно брали участь у проведених виставках.

24 червня 1914 року, через два тижні після смерті свого кузена великого герцога Адольфа Фрідріха V (1848—1914), Карл-Міхаель написав новому герцогу Адольфу Фрідріху VI (1882—1918), проінформувавши його, що відмовляється від спадкових прав на престол. Народившись в Росії і належачи до російської армії, завідуючи справами свого покійного брата, Михайло Георгійович бажав прийняти російське підданство і залишитися назавжди в Росії. 25 липня 1914 року великий герцог підписав свідоцтво про звільнення герцога Михайла з Мекленбург-Стреліцького підданства при збереженні герцогського титулу. Цей документ Михайло Георгійович отримав напередодні оголошення війни Росії Німеччиною (31 липня 1914). Через тиждень виданий указ про надання герцогу російського підданства.

Події 1917 року змінили подальшу долю герцога. Відразу ж після Лютневої революції, як родич Романових і офіцер гвардійської легкої артилерії, генерал-лейтенант герцог Михайло Георгійович Мекленбург-Стреліцький був 13 квітня 1917 звільнений від служби, за хворобою, з правом носіння мундиру. З приходом до влади більшовиків, рятуючись від терору, Михайло Георгійович змушений був з сестрою Оленою і сім'єю брата покинути спочатку Санкт-Петербург, а потім і Росію. Все майно мекленбурзької сім'ї було націоналізовано.

Карл Міхаель на костюмованому балу 1903 року.

У 1919 році фактично без засобів до існування Михайло з родиною деякий час проживав в Англії, а потім разом з сестрою перебрався в Мекленбург, де оселився в родинному маєтку в Ремпліні. Там він жив до кінця своїх днів. Помер герцог Михайло Георгійович 6 грудня 1934 року на мекленбурзькій землі, там і був похований під скромним лютеранським хрестом. Родовий замок Ремплін був спалений нацистами.

Спадкоємці

Коли в 1909 році несподівано помер старший брат герцог Георгій Георгійович, Михайло Георгійович взяв на себе турботи про його родину. Сам він так і не одружився, спадкоємців не мав і все життя присвятив вдові брата і його осиротілим дітям.

23 лютого 1918 року помер бездітний великий герцог Адольф Фрідріх VI. Михайло Георгійович, який також не мав потомства, залишився єдиним представником дому Мекленбург-Стреліц по чоловічій лінії. Замислюючись про продовження династії, Михайло Георгійович в 1928 році усиновив свого племінника від морганатичного шлюбу брата Георгія Георгійовича і Наталії Федорівни Вонлярлярської — Георгія Георгійовича (1899-1963), який став носити титул герцога Мекленбурзького і графа фон Карлова.

Військові звання

Нагороди

Нагороди Російської імперії

Література

  • Григорян В. Г. Романовы. Биографический справочник. — М.: АСТ, 2007.
  • Пчелов Е. В. Романовы. История династии. — М.: ОЛМА-ПРЕСС, 2004.
  • Журавлев В. В., Митюрин Д. В., Сакса К. Б. Форпост Петербурга. Три века ратной истории Ораниенбаума-Ломоносова. — СПб, 2011. — ISBN 978-5-903984-26-8.

Посилання

Примітки

  1. Lundy D. R. The Peerage
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.