Кармазіна Марія Степанівна

Марія Степанівна Кармазіна (нар. 6 травня 1959, село Бишів Макарівського району Київської області) — український політолог, доктор політичних наук (1999), кандидат історичних наук (1989), професор (2002), заслужений діяч науки і техніки України (2010); фахівець із сучасних політичних процесів в Україні та української інтелектуальної історії ХІХ — ХХІ століть. З 2010 — завідувачка відділом соціально-політичної історії Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України[1].

Кармазіна Марія Степанівна
Народилася 6 травня 1959(1959-05-06) (62 роки)
село Бишів, Макарівського району Київської області
Громадянство  СРСР Україна
Діяльність політолог, історик
Alma mater Національний педагогічний університет імені Михайла Драгоманова
Науковий ступінь доктор політичних наук (1999)
кандидат історичних наук(1989)
Вчене звання професор (2002)
Заклад Інститут політичних і етнонаціональних досліджень імені І. Ф. Кураса НАН України
Нагороди
Грамота Верховної Ради України
Персональна сторінка на сайті Інституту політичних і етнонаціональних досліджень імені І. Ф. Кураса НАН України



Біографія

Рід. Народилася у родині лікаря Степана Петровича Костецького та Наталії Андріївни (уродженої Швець). Батько й мати були нащадками українських козацько-селянських родів. Як свідчить сімейна генеалогія, збережена освіченими членами роду (як в усній, так і письмовій формах), починаючи із ХVІІІ століття щонайменше сім поколінь Костецьких мешкали у с. Веприк, що неподалік Фастова Київської області; Швеці були вихідцями із Тального на Черкащині.

Освіта. Закінчила Бишівську середню школу (1974 р. — вісім класів, у 1975 р. після екстернату на відмінно склала іспити та здобула загальну середню освіту); 1978 р. — Київське державне музичне училище ім. Р. М. Глієра (нині Київська муніципальна академія музики імені Рейнгольда Глієра; 1985 р. з відзнакою — історичний факультет Київського державного педагогічного інституту ім. О. М. Горького (нині Національний педагогічний університет імені Михайла Драгоманова); 1999 р. — докторантуру Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України.

Наукові ступені. У березні 1989 р. здобула ступінь кандидата історичних наук (тема: «Діяльність добровільних товариств Української РСР у період соціалістичної реконструкції народного господарства. 1926—1936», науковий керівник — доктор історичних наук, професор Кульчицький Станіслав Владиславович); у травні 1999 р. — ступінь доктора політичних наук (тема: «Ідея державності в українській політичній думці. Кінець ХІХ — початок ХХ століття», науковий консультант — доктор історичних наук, професор Шаповал Юрій Іванович) [2].

У 1985—1986 рр. працювала лаборантом кафедри політекономії, завідувачкою кабінетом кафедри історії СРСР у КДПІ ім. О. М. Горького; з 1986 р. до 1991 р. — науково-допоміжним співробітником Інституту історії партії при ЦК Компартії України ; упродовж 1991—2002 рр. пройшла шлях від завідувачки кабінетом українознавства, старшого викладача та доцента кафедри філософії Київського торгово-економічного інституту (нині — Київський національний торговельно економічний університет) до професора кафедри філософських та соціальних наук[2]. З 2002 р. працює у Інституті політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України: у 2002—2008 рр. обіймала посаду головного наукового співробітника відділу соціально-політичної історії, упродовж 2008—2010 — посаду головного наукового співробітника відділу теорії та історії політичної науки; з 2010 р. по теперішній час очолює відділ соціально-політичної історії ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАНУ [3].

З 1999 р. по теперішній час — професор кафедри політології Національного університету «Києво-Могилянська академія»[4].

Член громадської організації «Українська Академія політичних наук» (з 2004 р. — член-кореспондент, з 2010 р. — академік).

Особисте життя: одружена. Чоловік — Анатолій Кармазін (1946 р. н.), науковець, кандидат фізико-математичних наук; син — Андрій Кармазін (1989 р. н.).

Науковий доробок

Автор близько 350 публікацій з проблематики сучасних політичних процесів в Україні, української інтелектуальної історії.

У монографії «Ідея державності в українській політичній думці (кінець ХІХ  – початок ХХ століття) (1999)», приділивши значну увагу становленню інтелектуальної еліти на українських землях, М. Кармазіна проаналізувала особливості її формування як, власне, української. Новації дослідження полягали у виокремленні та обґрунтуванні етапів інтелектуального визрівання еліти — українознавчого, українофільського та, зрештою, українського, кожен з яких характеризувався пошуком/трансформацією ідейних настанов, політичною боротьбою, моральним напруженням українських (не стільки за походженням, як за самосвідомістю) індивідів, які довели право української нації та її спроможність на створення власної державності.

Наслідком заглиблення у складну проблематику розвитку української інтелектуальної еліти стали публікації, присвячені як прихильникам ідеї федералізму в її середовищі на зламі ХІХ — ХХ століть, так і самостійницької. Зокрема — статті, присвячені Юліану Охримовичу, Михайлу Драгоманову, Миколі Міхновському, Степану Рудницькому, Богдану Кістяківському та ін.; монографія «Леся Українка» (2003); розділи у І томі шеститомного видання «Політична історія України. ХХ століття» — «На зламі століть (кінець ХІХ ст. — 1917 р.)» (2002), у яких, аналізуючи тогочасну українську самосвідомість, глибину рефлексій еліти над проблемою інтересів української нації, що віддзеркалилося, з-поміж іншого, у процесі становлення української багатопартійності, проаналізувала феномен перебування «великоросів» на «роздоріжжі ідей та ідеалів», політичні практики російських ліворадикалів, конституціоналістів, монархістів, а також особливості процесу пошуку євреями та поляками, що мешкали на українських землях, політичної ідентифікації [5]. Окрему увагу дослідниця приділила парадоксам стрімкої політизації українства у ході російської революції 1905—1907 рр.[6], осмисленню інтелектуальною елітою західноукраїнських земель здобутків і втрат українців упродовж ХІХ століття, пробудження партійного життя у регіоні наприкінці ХІХ — початку ХХ століть та подальшу боротьбу представників української нації за свої права[7].

Після постання України як незалежної держави з’явилася низка досліджень М. Кармазіної, присвячених політичним інститутам та процесам в Україні початку ХХІ століття. Зокрема, статті — «Демократи, соціалісти й «третя сила» в боротьбі за владу в Україні (1991—1994 рр.)»[8] (2005); «Кланова конкуренція у «післяпомаранчевий» період»[9] (2008); монографія «Президентство: український варіант»[10] (2007; посвята — матері, яка свого часу самотужки забезпечувала інтелектуальні, фінансові та ін. умови для особистісного зростання найменшої доньки). У монографії із залученням широкого масиву первинних джерел та емпіричного матеріалу (що є відмітною рисою кожного дослідження науковиці) було проаналізовано особливості президентства Л. Кравчука та Л. Кучми: процес «нагромадження влади» президентами та декларування реформ, метання між Заходом і Москвою, популізм та авторитарні устремління, роль президентів у економічній деградації країни, розростанні корупції (як прояву їх «первісного гріха»), формуванні феномену «партія влади», специфіку протистояння з парламентською опозицією та суспільством, що перебувало під «пресом цензури та нагляду», тощо.

Подальший інтерес М. Кармазіної до інституту президентства по-своєму віддзеркалився у таких статтях, як «Еволюція структури президентського Cекретаріату»[11] (2009), «Інститут президентства: між авторитаризмом і демократією»[12] (2009), «Пріоритети й орієнтири Віктора Ющенка: аналіз президентських документів (2005 — поч. 2010 рр.)[13][14] (2010) та ін.

Проблемами формування та функціонування влади в державі здобули висвітлення у низці аналітичних доповідей, що в різні роки були підготовлені ІПіЕНД НАНУ ім. І. Ф. Кураса, і в яких М. Кармазіна виступала одним з авторів чи співавторів (напр., у доповідях: «Національний суверенітет України в умовах глобалізації: Національна доповідь»[15], 2011; «Донбас у системі інформаційної безпеки держави: регіональні особливості, зовнішні виклики, інструменти боротьби з антиукраїнською пропагандою / Аналітична доповідь»[16], 2015; «Суперечності ідентичностей в Україні та шляхи їх регулювання в контекстах політики громадянської консолідації української нації / Аналітична доповідь»[17], 2015; «Цивілізаційний вибір України: парадигма осмислення і стратегія дії: Національна доповідь»[18], 2016; «Політичний процес в Автономній Республіці Крим: особливості, суперечності, прорахунки (1991—2014 рр.) / Аналітична доповідь»[19], 2016 та ін.), у таких статтях, як: «Fake-утворення і mock-об’єкти у контексті виборів до Верховної Ради України 2012 р.» (2013), «Становлення та трансформація політичної влади в Автономній Республіці Крим (1991 — початок 2014 рр.)» (2013) тощо.

Інститут політичних партій в Україні здобув висвітлення у об’ємній вступній статті під назвою «Українська багатопартійність: становлення та розвиток» до енциклопедичного довідника «Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х — початок 2012 р.)» (2012), як і низці інших статей у зазначеному довіднику, що були присвячені окремим політичним партіям та їх лідерам, а також у статті «Українські політичні партії: 2013 рік»[20] (2014), невеликій монографії «Політичні партії в Україні. 2014—2017 рр.»[21] (2018) та в інших публікаціях.

З часу написання кандидатської дисертації, присвяченій регламентованому та всебічно контрольованому КПРС сегменту громадянського суспільства — «добровільним товариствам», чия діяльність в УРСР у один із найтрагічніших періодів української історії (у 1926—1936 рр. — часу колективізації, Голодомору та ін.) насильницькими методами припинялася владою, М. Кармазіна не втратила інтересу до громадянського суспільства в Україні на початку ХХІ століття, про що засвідчили такі статті, як «Громадські організації: кого вони представляють?»[22] (2013), «Оцінка вітчизняного законодавства, яке стосується громадських організацій»[23] (2013), «Громадські організації експертів й аналітиків у галузі політики: загальна характеристика»[24] (2016) тощо.

У 2013—2016 рр. наукові інтереси дослідниці зосередилися на вивченні ідентичностей українців, про що, зокрема, свідчила стаття «Громадянські ідентичності в Україні у контексті зовнішньополітичних впливів» (2014). Ще до початку російської агресії проти України М. Кармазіна розпочала вивчення політичних ідентичностей населення міста Донецька, результати якого акумулювалися у монографії «Політичні ідентичності в сучасній Україні: міська громада Донецька»[25] (2016). У дослідженні з притаманною науковиці увагою до джерел проаналізовано політико-історичну ідентичність Донецька і, найперше — витоки «українського Донбасу» (з часів козаччини) та процес його нищення у совєтський час; соціально-економічні маркери міста у контексті інших українських обласних центрів на зламі ХХ—ХХІ століть, «простір пам’яті», символіку Донецька, свята-ритуали як «зрізи» та наслідки політичних ідентичностей його мешканців, боротьбу місцевої еліти за ідентичності «шахтарського ресурсу», особливості самоідентифікації «донецьких» та підґрунтя «смертоносних ідентичностей» (до 2014 р.) тощо.

Наслідком посилення уваги М. Кармазіної до подій на Донбасі та в Криму став вихід монографій (у співавторстві) «Виклики й інтеграційні перспективи України в контексті російської агресії в Криму та Донбасі: аналіз оцінок зарубіжних аналітиків і експертів»[26] (2017) та «Інтеграційні перспективи України в контексті російської агресії в Криму та на Донбасі: аналіз підходів парламентських політичних сил»[27][28] (2018), а також розробка проблематики регіональних політичних режимів, про що засвідчила поява монографічних досліджень — «Регіональні політичні режими в Україні: підстави формування, специфіка функціонування, особливості трансформації»[29] (2018, у співавторстві) та «Регіональні політичні еліти в Україні: аналіз літератури з проблеми та характеристика емпіричної бази для вивчення феномену. Кінець 1991–2018 рр.»[30] (2019, у співавторстві).

Окремий дослідницький інтерес М. Кармазіна спрямувала на проблему розвитку політичної науки, у т. ч. — в Україні (стаття «Політична наука в Україні: дисертаційний аспект», 2008; «Політична наука: предмет, структура, методологія», 2010; «Політичні поняття і категорії: відтінки, іпостасі, метаморфози logos’у», 2010, та ін.); була одним із керівників та авторів «Політичної енциклопедії України» (К., 2011); членом редакційної колегії та одним із авторів (розділів ІІ, ІІІ, ІV частини І) монографії «Українська політична історія. ХХ—ХХІ ст.», підготовленої Інститутом історії України та Інститутом політичних та етнонаціональних досліджень імені І. Ф. Кураса (2007); членом редколегій монографії «Політичні проблеми сучасної України» (2012) та фундаментальної двотомної праці «Політична наука в Україні. 1991–2016» і, зокрема — відповідальним редактором, упорядником і одним із авторів першого тому — «Політична наука: західні тренди розвитку й українська специфіка»[1] (2016).

За редакцією дослідниці світ побачили такі праці, як: «Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х — початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник» (К., 2012); «Політичні партії України у парламентських виборах 2012 року» (К., 2013); «Політичні ідентичності в сучасній Україні» (2016); «Регіональні політичні еліти в Україні: аналіз літератури з проблеми та характеристика емпіричної бази для вивчення феномену (кінець 1991—2018 рр.) (2019) та ін.

Окреме місце в доробку М. Кармазіної займає збірка праць «Між історією і політикою»[31] (2015), що містить автобіографічні статті («Уклін учителю», «На хвилях пам’яті»), есе, присвячені Революції гідності, статті, що побачили світ на шпальтах газети «День»[32], «Дзеркало тижня»[33] та ін.

У період листопада 1998 — січня 1999 рр. на українському радіо звучала авторська програма М. Кармазіної «Українська державність: біля витоків ідеї», у 2003 р. — авторська програма, присвячена Лесі Українці.

Підготувала до захисту 5 кандидатів наук, була науковим консультантом з підготовки 3 докторських дисертацій[1].

Бібліографія

Вибрана бібліографія.

2019

  • Еліта в Україні: аналіз суспільно-політичного та наукового дискурсу. Регіональні політичні еліти в Україні: аналіз літератури з проблеми та характеристика емпіричної бази для вивчення феномену (кінець 1991—2018 рр.) / За ред. М. С. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2019. С. 4—34.
  • Політичні партії України у процесі виборів президента України 2019 року. Демократизація політичних інститутів і суспільний розвиток в Україні. Збірник наукових праць / за ред. О.О. Рафальського. О.М. Майбороди. Київ: Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф. Кураса НАН України, 2019. С. 149–186.
  • Множинність «українських ідей»: твоя, моя… наша? Трансформація української національної ідеї. Упорядник Олесь Доній. Київ: Наш Формат, 2019. С. 225–234.

2018

2017

2016

2015

2014

2013


2012

  • Українська багатопартійність: становлення і розвиток. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х —початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 4–60.
  • Аграрна партія України. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х — початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 89–90.
  • Блок НДП. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х — початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 108–109.
  • «Блок партії пенсіонерів України». Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х — початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 109–110.
  • Всеукраїнська Партія Пенсіонерів. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х — початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 158—159.
  • Всеукраїнське Об’єднання Християн. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х — початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 170–172.
  • Гажаман Василь Степанович. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х — початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 178.
  • Гекко Ігор Віталійович (у співавторстві). Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х — початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 179.
  • Гречка Михайло Якович. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х — початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 181.
  • Гуренко Станіслав Іванович. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х — початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 185.
  • Демократична партія України. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х — початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 187–190.
  • Дубас Сергій Михайлович. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х — початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 192.
  • Єгудін Володимир Ілліч. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х — початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 193–194.
  • Єдиний Центр. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х — початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 194–196.
  • Жіноча народна партія (об’єднана). Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х — початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 200—201.
  • Зелена екологічна партія України. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х — початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 202.
  • Зелена екологічна партія України «Райдуга». Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х — початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 202–203.
  • Зелена партія України. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 203–204.
  • Зелена партія України&nbsp – ХХІ. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 204.
  • Ківалов Сергій Васильович (у співавторстві). Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 213–214.
  • Кінах Анатолій Кирилович. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 214–215.
  • Климчук Володимир Никифорович. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 216.
  • «КМКС» Партія угорців України. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 216–217.
  • Ковач Микола (Міклош) Миколайович. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 216.
  • Колгоспна партія України. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 219.
  • Комуністична партія України (у співавторстві). Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 221–226.
  • Красівський Зеновій Михайлович. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 245–246.
  • Ліберально-демократична партія України. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 252–255.
  • Народна партія України. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.).] Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 271–273.
  • Негода Володимир Федорович. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 288–289.
  • Партія «Громадська сила». Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 303.
  • Партія захисту селян України. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 315–316.
  • Партія національного врятування України. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 332–333.
  • Партія «Наш Дім Україна». Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 335.
  • Партія Пенсіонерів України. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 342–343.
  • Партія прав людини. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 345.
  • Партія «Прагматичний вибір». Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 345–346.
  • Партія Радикального Прориву. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 349.
  • Партія «Русь». Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 359–360.
  • Партія Свідомості Третього Тисячоліття. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 362–363.
  • Партія Свободи. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 363.
  • «Партія селян». Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 363–364.
  • Партія слов’янської єдності. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 365–367.
  • Партія труда. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 372–374.
  • Патріотична партія України. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 378.
  • Пехотін Анатолій Федорович. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 380.
  • Політична партія «Аграрно-Промисловий Союз». Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 383.
  • Політична партія «Європейська партія України». Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 397–398.
  • Політична партія «Єдина країна». Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 399.
  • Політична партія «За красиву Україну». Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 400–401.
  • Політична партія «ЗУБР». Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 405–406.
  • Політична партія «Кияни передусім!». Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 408.
  • Політична партія «Нова демократія». Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 425–426.
  • Політична партія «Нове життя». Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 427.
  • Політична партія «Партія ПРАВА». Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 433–434.
  • Політична партія «Партія Правозахисту». Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 434–435.
  • Політична партія «Пробудження». Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 438.
  • Політична партія «РЕНЕСАНС». Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 438.
  • Політична партія «Сильна Україна». Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 442–443.
  • Політична партія України «РУСЬ ЄДИНА». Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 452.
  • Політична партія Український Союз Праці «Орій». Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 454–455.
  • Помазанов Віталій Віталійович. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 458.
  • Радикальна Партія Олега Ляшка. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 462.
  • Ременюк Олексій Іванович. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 463.
  • Республіканська партія України. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 463–464.
  • Сафронов Станіслав Олександрович. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 471.
  • Селянський Блок «Аграрна Україна». Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 475–476.
  • «Соціал-демократична партія молоді». Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 486.
  • Соціал-демократична партія України. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 489–490.
  • Табурянський Леопольд Іванович. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 501–502.
  • Токарев Сергій Михайлович. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 503–504.
  • Українська Народна Партія. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 512–515.
  • Українська Народна партія «Собор». Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 515.
  • Українська партія захисту прав споживачів. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 526.
  • Українська партія «Зелена планета». Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 526.
  • Українська партія зелених. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 526–527.
  • Українська політична партія «Християнський рух». Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 530–531.
  • Українська республіканська партія. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 532–534.
  • Філіпчук Георгій Георгійович (у співавторстві). Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 545.
  • Черненко Роман Якович. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 550.
  • Черниш Павло Павлович. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 550.
  • Чорний Вадим Львович. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 553.
  • Шевйов Володимир Ілліч. Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник / За ред. М. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2012. С. 559.

2011

  • Національний суверенітет України в умовах глобалізації: Національна доповідь (у співавторстві). К.: Парламентське вид-во, 2011. 112 с.
  • Партогенез: труднощі осмислення. Наукові записки ІПіЕНД імені І. Ф. Кураса НАНУ. 2011. Вип. 3 (53). С. 4–20.
  • Держава, влада та громадянське суспільство у документах політичних партій України (кінець 1980-х — перша половина 2011 р.). / керівник проекту – М. С. Кармазіна; довідковий матеріал – М. С. Кармазіна, Т. А. Бевз; упорядники – Т. А. Бевз (координатор проекту), Д. В. Вєдєнєєв, П. П. Гай-Нижник, О. М. Любовець, С. В. Полтавець, В. Д. Яремчук К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2011. 808 с.
  • Адамс Джон. Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. К.: Парламентське видавництво, 2011. С. 13–14
  • Альтюссер Луї П’єр. Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. К.: Парламентське видавництво, 2011. С. 26.
  • Артхашастра. Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. К.: Парламентське видавництво, 2011. С. 41.
  • Бандитизм політичний. Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. К.: Парламентське видавництво, 2011. С. 51
  • Вайль Симона. Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. К.: Парламентське видавництво, 2011. С. 82–83.
  • Вашинґтон Джордж. Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. К.: Парламентське видавництво, 2011. С. 86–87.
  • Вольтер. Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. К.: Парламентське видавництво, 2011. С. 120–121.
  • Гамільтон Александер. Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. К.: Парламентське видавництво, 2011. С. 127.
  • Джеймісон Фредеік. Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. К.: Парламентське видавництво, 2011. С. 208–209.
  • Дідро Дені. Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. К.: Парламентське видавництво, 2011. С. 222.
  • Зіньківський Трохим Аврамович. Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. К.: Парламентське видавництво, 2011. С. 269–270.
  • Кирило-мефодіївське товариство. Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. К.: Парламентське видавництво, 2011. С. 328.
  • Кондорсе Марі Жан Антуан Ніколя. Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. К.: Парламентське видавництво, 2011. С. 350.
  • Костомаров Микола Іванович. Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. К.: Парламентське видавництво, 2011. С. 370.
  • Криза політична. Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. К.: Парламентське видавництво, 2011. С. 373–374.
  • Куліш Пантелеймон Олександрович. Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. К.: Парламентське видавництво, 2011. С. 378–380.
  • Мор Томас. Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. К.: Парламентське видавництво, 2011. С. 465–466.
  • Нозік Роберт. Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. К.: Парламентське видавництво, 2011. С. 506.
  • Пейн Пейн. Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. К.: Парламентське видавництво, 2011. С. 547.

2010

2009

2008

2007

  • Президентство: український варіант / НАНУ, ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса. К., 2007. 365 с.
  • Політичні системи як об’єкт наукового дослідження через призму українського інтересу ті української історії ХХ століття (у співавторстві). Український вибір: політичні системи ХХ століття і пошук власної моделі суспільного розвитку. К.: Парламентське видавництво, 2007. С. 7–44.
  • Наддніпрянські українці на зламі століть: їхнє становище в Російській імперії та артикуляція вимог (у співавторстві). Український вибір: політичні системи ХХ століття і пошук власної моделі суспільного розвитку. К.: Парламентське видавництво, 2007. С. 45–68.
  • Україна у складі Австро-Угорщини (друга половина ХІХ – початок ХХ ст.). Актуалізація українського питання та суперечливий процес його вирішення (у співавторстві). Український вибір: політичні системи ХХ століття і пошук власної моделі суспільного розвитку. К.: Парламентське видавництво, 2007. С. 69–106.
  • Наддніпрянська Україна в умовах системної загальноросійської кризи: особливості політичного протистояння. Україна: політична історія. ХХ – початок ХХІ ст. / Редрада: В. М. Литвин (голова) та ін. Редкол.: В. А. Смолій, Ю. А. Левенець (співголови) та ін. Київ: Парламентське вид-во, 2007. С. 51–81.
  • Революція 1905–1907 років в Україні: парадокси стрімкої політизації. Україна: політична історія. ХХ – початок ХХІ ст. / Редрада: В. М. Литвин (голова) та ін. Редкол.: В. А. Смолій, Ю. А. Левенець (співголови) та ін. Київ: Парламентське вид-во, 2007. С. 82–120.
  • Західна Україна на рубежі століть. Україна: політична історія. ХХ – початок ХХІ ст. / Редрада: В. М. Литвин (голова) та ін. Редкол.: В. А. Смолій, Ю. А. Левенець (співголови) та ін. Київ: Парламентське вид-во, 2007. С. 121–154.
  • Європейське тло російської антиєврейської політики (кінець ХVІІІ – ХІХ ст.) (у співавторстві). Проблеми історії України: Міжвідомчий науковий збірник наукових праць. К.: НАНУ, Інститут історії України. 2007. Випуск 16. Ч. 1. С. 61–74.
  • Ресурсний потенціал єврейської общини (1850–1870 роки). Політичний менеджмент. 2007. № 4. С. 153–167.
  • Вчителю мій. Проблеми історії України: Міжвідомчий науковий збірник наукових праць. К.: НАНУ, Інститут історії України. 2007. Випуск 16. Ч. 1. С. 5.

2006

2005

2004


2003

2002

  • Політична історія України ХХ століття: У шести томах. К.: Генеза, 2002. Т. 1. С. 93–268.
  • Край слави, праці і звитяги. Черкащина та її люди в дзеркалі історії. [Рецензія на кн.: “Черкаський край – земля Богдана і Тараса”, К., 2002]. Президентський вісник. 2002. № 19. 24 травня. С. 4.
  • Національна ідентичність: фантом чи реальність? (У пошуках відповіді на запитання “хто такі українці?”). [Рецензія на кн.: Нагорна Л. Національна ідентичність в Україні. К., 2002]. Президентський вісник. 2002. № 46. 27 травня. С. 3.
  • Про Миколу Скрипника без “глянцю” й ідеологічно заангажованих містифікацій [Рецензія на кн.: Солдатенко В. Незламний. Життя і смерть Миколи Скрипника. К., 2002]. Пам’ять століть. 2002. № 4. С. 155–159.
  • [Рецензія] Нагорна Л. Національна ідентичність в Україні. К., 2002. Український історичний журнал. 2002. № 5. С. 142–147.

2001

  • Лисяк-Рудницький Іван. Українська юридична енциклопедія. Т. 3. К., 2001. С. 478–479.
  • А поки що свобода навіює страх. Віче. 2001. №. 7. С. 112–120.
  • Партогенез в Україні: бажання демократизації? Людина і політика. 2001. №. 4. С. 29–36.
  • Євреї та поляки в Україні (кінець ХІХ – початок ХХ століття). Актуальні проблеми державного управління. 2001. Вип. 6. С. 286–299.
  • Наш політикум реформуватиметься (інтерв’ю з академіком І. Ф. Курасом). Президентський вісник. 2001. № 14. 7 квітня. С. 7.
  • Академік Іван Курас: «Ми будемо відкритим демократичним суспільством» (інтерв’ю з І. Ф. Курасом). Президентський вісник. 2001. № 23. 9 червня. С. 1, 5.
  • Академік Валерій Смолій: «Ми повинні бути чесними перед самими собою, перед суспільством, країною» (інтерв’ю). Президентський вісник. 2001. № 33–34. 24 серпня. С. 7.
  • Партії, що перемагають на виборах, мають брати на себе відповідальність. Президентський вісник. 2001. № 48. 30 листопада. С. 4.

2000

  • Етногенез українського народу. Україна на зламі тисячоліть: історичний екскурс, проблеми, тенденції та перспективи. К., 2000. С. 47–59.
  • Ідея української державності та її відображення в шкільних підручниках з історії. Українська історична дидактика. Міжнародний діалог. К., 2000. С. 109–114.

1999

  • До питання про стан методології наукових досліджень в суспільних науках. Відродження. 1999. № 1. С. 12–15.
  • Ідея федералізму: сподівання і реалії кінця ХІХ – початку ХХ ст. Сучасність. 1999. № 1. С. 79–87.
  • Українська інтелігенція ХІХ—початку ХХ ст. Історія України. 1999. № 3. С. 1–2.
  • Питання національних меншин в українській політичній думці кінця ХІХ – початку ХХ ст. Історія України. 1999. № 11. С. 1–2.
  • Ідея Української держави у сприйнятті українських інтелектуалів на зламі Х1Х–ХХ ст. Людина і політика. 1999. № 2. С. 53–56.
  • Кілька штрихів до політичного портрета Михайла Драгоманова. Наукові записки ІПіЕНД НАНУ. 1999. Вип. 6. С. 175–183.
  • Українська політична думка про роль і місце інтелігенції в суспільстві (кінець XIX – початок XX ст.). Наукові записки ІПіЕНД НАНУ. 1999. Вип. 7. С. 135–144.
  • Ідеї української державності кінця Х1Х – початку ХХ ст. і їх висвітлення в шкільних підручниках. Історія в школах України. 1999. № 4. С. 12–15.
  • Незалежність: спочатку було слово. Сторінки історії. Збірник наукових праць. К., 1999. Вип 12. С. 51–59.

1998

  • Ідея самостійної держави та її носіїв українському національно-визвольному русі. Історія в школах України. 1998. № 1. С. 2–6.
  • Становлення української еліти (кінець ХІХ–початок ХХ сторіччя). [Частина І]. Розбудова держави. 1998. № 3–4. С. 99–106; № 5–6. С. 114–122.
  • Становлення української еліти (кінець ХІХ – початок ХХ сторіччя). [Частина ІІ]. Розбудова держави. 1998. № 5–6. С. 114–122.
  • Михайло Драгоманов і національне відродження. Відродження. 1998. № 6. С. 16–19.
  • Україна «між Сходом і Заходом» чи «країна границь». Віче. 1998. № 12. С. 118–125.
  • Світ ідей Миколи Міхновського. Нова політика. 1998. № 6. С. 39–44.
  • Штрихи до політичного портрета Степана Рудницького. Вісник КДТЕУ. 1998. № 4. С. 129–145.
  • Самостійницький ідеал в українській політичній думці кінця ХІХ –початку ХХ ст. Визвольний шлях (Лондон). 1998. № 9. С. 1006–1100.
  • Проблема економічного розвитку українців у рефлексіях національної еліти кінця ХІХ – першої чверті ХХ ст. (у співавторстві). Нова політика. 1998. № 4. С. 52–56.

1997

  • Ідея федералізму в українській політичній думці на зламі ХІХ–ХХ століть. Історія в школах України. 1997. № 4. С. 2–6.
  • Ідея федералізму та її носії в українському національно-визвольному русі. Центральна Рада і український державотворчий процес. До 80-річчя Центральної Ради. Матеріали наукової конференції (20 березня 1997 р.). Київ: НАН України, Інститут історії України, 1997. С. 153–163.

1996

  • Політична думка України на зламі століть: маловивчені аспекти національної ідентичності. Розбудова держави. 1996. № 6. С. 23–28.
  • Історик ідей Юліан Охримович. Віче. 1996. С. 131–140.
  • Українська інтелектуальна спадщина як фактор виховання духовності у студентської молоді. Актуальні проблеми гуманітарної освіти та виховання духовної культури студентів у сучасних умовах. Київ: КДТЕУ, 1996.
  • Методичні рекомендації до самостійного вивчення теми»Українська політична думка ХІХ – початку ХХ ст. Київ: КДТЕУ, 1996. 18 с.

1994

  • Роль кабінету українознавства у формуванні національної свідомості студентів. Методичні проблеми підготовки фахівців до ринкової економіки. Київ: КТЕІ, 1994.
  • Методичні рекомендації до самостійного вивчення теми «Історія політичної думки» з курсу «Політологія. Київ: КТЕІ, 1994. 15 с.

1988

  • Деякі питання історії становлення добровільних товариств України. Український історичний журнал. 1988. № 9.
  • Питання історіографії діяльності КПРС з посилення ролі масових добровільних товариств у будівництві соціалізму в середині 20-х – середині 30-х років. Український історичний журнал. 1988. № 10.
  • До історії атеїстичного руху. Людина і світ. 1998. № 12.


Звання та відзнаки

1992 р. — подяка Міністерства зовнішніх економічних зв’язків і торгівлі України «за проведену роботу по впровадженню Закону України «Про мови в Українській РСР»

2009 р. — почесна грамота Президії Національної академії наук України «за багатолітню плідну наукову і педагогічну працю, вагомі творчі здобутки у дослідженні процесів національної державності та особистий внесок у розвиток вітчизняної політичної науки»

2009 р. — грамота Міністерства оборони України за «високий професіоналізм»

2010 р. — почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України» (Указ Президента від 20 серпня 2010 року, № 829/2010).

2011 р. — грамота начальника Головного управління виховної та соціально-психологічної роботи Збройних Сил України «за багаторічну просвітницьку діяльність у Збройних Силах України та вагомий особистий внесок у військово-патріотичне виховання молоді»

2013 р. — подяка Міністра оборони України «За вагомий особистий внесок у справу розвитку Збройних Сил України»

2013 р. — грамота Верховної Ради України «За заслуги перед Українським народом»

2014 р. — пам’ятний нагрудний знак «20 років Воєнно-дипломатичній академії»

2016 р. — подяка Міністерства оборони України «за зразкове виконання обов’язків, професіоналізм, старанність»

2019 р. — грамота начальника Воєнно-дипломатичної академії імені Євгенія Березняка про занесення прізвища М. Кармазіної до Книги пошани Воєнно-дипломатичної академії імені Євгенія Березняка»

2019 р. — відзнака Національної академії наук України «За наукові досягнення»

Примітки

  1. Персональна сторінка на сайті Інституту політичних і етнонаціональних досліджень імені І. Ф. Кураса НАН України
  2. Шкляр Л. Кармазіна Марія Степанівна. Політологічний словник / За ред. М. Ф. Головатого та В. Антонюка. К.: МАУП, 2005. С. 365.
  3. 25 років наукового пошуку. 25 років Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України / Упорядники Майборода О.М. (керівник), Перевезій В.О., Войналович В.А., Кармазіна М.С., Михальченко М.І., Панчук М.І., Рудич Ф.М. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН  України, 2016. С. 8.
  4. Викладачі кафедри політології
  5. Карамазіна М. С. Наддніпрянська Україна в умовах системної загальноросійської кризи // Політична історія україни XX  ст.: У 6  Т. Т.  1: На зламі століть (кінець XIX  ст. – 1917 р.) / Ю.  А.  Левенець (кер.), Л.  П.  Нагорна, М. С. Кармазіна. 2002. C. 93—144.
  6. Карамазіна М. С. Революція 1905-1907 рр. в Україні: парадокси стрімкої політизації // Політична історія україни XX ст.: У 6 Т. Т. 1: На зламі століть (кінець XIX ст. – 1917 р.) / Ю. А. Левенець (кер.), Л. П. Нагорна, М. С. Кармазіна. 2002. C. 145—218.
  7. Карамазіна М. С. Західна Україна на шляхах політичної ідентифікації // Політична історія україни XX ст.: У 6 Т. Т. 1: На зламі століть (кінець XIX ст. – 1917 р.) / Ю. А. Левенець (кер.), Л. П. Нагорна, М. С. Кармазіна. 2002. C. 219–268.
  8. Карамазіна М. С. Демократи, соціалісти й «третя сила» в боротьбі за владу в Україні (1991–1994 рр.). Політичний менеджмент. 2005. № 6. С. 49–57.
  9. Карамазіна М. С. Кланова конкуренція у «післяпомаранчевий» період. Політичний менеджмент. 2008. № 4. С. 33–47.
  10. Карамазіна М. С. Президентство: український варіант / НАНУ, ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса. К., 2007. 365 с.
  11. Карамазіна М. С. Еволюція структури президентського Cекретаріату. Політичний менеджмент. 2009. № 3. С. 60–68.
  12. Карамазіна М. С. Інститут президентства: між авторитаризмом і демократією. Сучасна українська політика. Аналітичні доповіді Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України. К.: ІПІЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2009. С. 29–38.
  13. Карамазіна М. С. Пріоритети й орієнтири Віктора Ющенка: аналіз президентських документів (2005 – поч. 2010 рр.). Політичний менеджмент. 2010. № 4. С. 53–64.
  14. Карамазіна М. С. Пріоритети й орієнтири Віктора Ющенка: аналіз президентських документів (2005 – поч. 2010 рр.). Політичний менеджмент. 2010. № 5. С. 50–67.
  15. Національний суверенітет України в умовах глобалізації: Національна доповідь (у співавторстві). К.: Парламентське вид-во, 2011. 112 с.
  16. Карамазіна М. С. Інформаційний простір Донеччини: регіональні особливості. Донбас у системі інформаційної безпеки держави: регіональні особливості, зовнішні виклики, інструменти боротьби з антиукраїнською пропагандою / Аналітична доповідь. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2015. С. 35–63.
  17. Карамазіна М. С. Суперечності ідентичностей у сучасній Україні: підстави, прояви, ризики. Суперечності ідентичностей в Україні та шляхи їх регулювання в контекстах політики громадянської консолідації української нації / Аналітична доповідь. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2015. С. 7–32.
  18. Карамазіна М. С. Цивілізаційний вибір України: парадигма осмислення і стратегія дії: національна доповідь / ред. кол.: С. І. Пирожков, О. М. Майборода, Ю. Ж. Шайгородський та ін. (одна з авторів) ; ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України. – К.: НАН України, 2016. 284 с.
  19. Карамазіна М. С. Становлення та трансформація політичної влади в Автономній Республіці Крим (1991–початок 2014 рр.). Політичний процес в Автономній Республіці Крим: особливості, суперечності, прорахунки (1991–2014 рр.) / Аналітична доповідь. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2016. С. 6–32.
  20. Карамазіна М. С. Українські політичні партії: 2013 рік. Наукові записки ІПіЕНД імені І. Ф. Кураса НАНУ. 2014. Вип. 1 (69). С. 127–184.
  21. Карамазіна М. С. Політичні партії в Україні. 2014–2017 рр. К., 2018. 168 с.
  22. Карамазіна М. Громадські організації: кого вони представляють? Дзеркало тижня. 2013. № 42. 15—22 листопада.
  23. Карамазіна М. С. Оцінка вітчизняного законодавства, яке стосується громадських організацій. Держава і громадянське суспільство в Україні: пошук концепції співпраці: аналітична доповідь (одна з авторів) / За ред. О. М. Майбороди. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2013. С. 156–176.
  24. Карамазіна М. С. Громадські організації експертів й аналітиків у галузі політики: загальна характеристика. Політична наука в Україні. 1991–2016 : у 2 т. Т. 1. Полі тична наука: західні тренди розвитку й українська специфіка / НАН України, Ін-т політ. і етнонац. досліджень ім. І. Ф. Кураса; редкол.: чл.-кор. НАН України О. Рафальський (голова), д-р політ. наук М. Кармазіна, д-р іст. наук О. Майборода; автор передм. О. Рафальський; відп. ред. і упоряд. М. Кармазіна. К.: Парлам. вид-во, 2016. С. 609–617.
  25. Кармазіна М. Політичні ідентичності в сучасній Україні: міська громада Донецька. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України. 2016. 232 с.
  26. Кармазіна М. Оцінка західними інформаційними ресурсами загроз і перспектив України. Кармазіна М., Бевз Т., Ротар Н., Нападиста В. Виклики й інтеграційні перспективи України в контексті російської агресії в Криму та Донбасі: аналіз оцінок зарубіжних аналітиків і експертів. К.: ІППіЕНД НАНУ, 2017. С.  5–39.
  27. Кармазіна М. «Об’єднання «САМОПОМІЧ»: «Ми, українці, є єдиним національним тілом, маємо живу душу та невмирущий дух». Кармазіна М., Бевз Т., Ротар Н. Інтеграційні перспективи України в контексті російської агресії в Криму та на Донбасі: аналіз підходів парламентських політичних сил: монографія. К. ІПіЕНД ім. І.Ф. Кураса НАН України, 2018. С. 156–191.
  28. Кармазіна М. ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК: штучність, проросійськість, популізм. Кармазіна М., Бевз Т., Ротар Н. Інтеграційні перспективи України в контексті російської агресії в Криму та на Донбасі: аналіз підходів парламентських політичних сил: монографія. К. ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2018. С. 192–216.
  29. Кармазіна М., Бевз Т., Ротар Н. Регіональні політичні режими в Україні: підстави формування, специфіка функціонування, особливості трансформації. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2018.
  30. Регіональні політичні еліти в Україні: аналіз літератури з проблеми та характеристика емпіричної бази для вивчення феномену (кінець 1991—2018 рр.) / За ред. М. С. Кармазіної. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2019.
  31. Між історією і політикою. К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2015. 560 с.
  32. Марія Кармазіна. Статті автора.
  33. Марія Кармазіна. Статті автора.

Джерела


Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.