Карма Пунцок Намг'ял

Карма Пунцок Намг'ял (тиб. ཀར་མ་ཕུན་ཚོགས་རྣམ་རྒྱལ་; 15871620) — г'ялпо (володар) Тибету в 16181620 роках.

Карма Пунцок Намг'ял
тиб. ཀར་མ་ཕུན་ཚོགས་རྣམ་རྒྱལ་
тиб. ཕུན་ཚོགས་རྣམ་རྒྱལ།[1]
Народився 1587
Помер 1631[2]
·натуральна віспа
Національність тибетці
Діяльність політик
Вчителі taranathad[1], Kunga Sonam Lhundrubd[1] і Yolmo Tulku 03d
Посада правитель
Батько Karma Thutob Namgyald або Карма Тенсун
Діти Карма Тенкьон

Життєпис

Син г'ялпо Карма Тутоб Намг'яла. 1603 року став співволодарем батька, отримавши володіння То. 1610 року післясмерті останнього всиновлений стрийком — г'ялпо Карма Тенсуном, після смерті якого 1611 року став поновладним г'ялпо Цангу.

Продовживктивну політику попередників в Західному іпівденному Тибеті. В кампанії 1612—1613 років підкорив державу Манґ'юл Гунгтханг в регіоні Нгарі, придушив спробу князівств Латодхо і Латочанг відновити самостійність.

1613 року виступив проти десі Міпхам Ванґюр Г'ялпо, що знову відновив підтримку секти Гелуг. Завдав супротивникові тяжкої поразки. 1614 року почалося протистояння з новим десі Міпхам Сонам ​​Ванчуком, що дозволив Далай-ламі IV увійти до Лхаси. Війська Карма Пунцок Намг'яла завдали низки поразок десі, зайнявши на короткий термін Лхасу. В наступні місяці підкорив панства Лопа (на південь від Уя), Дагпо (на крайньому південному сході Уя), Пхануюл (на північ від Лхаси) та Неу (на південний схід від Лхаси).

Затвердившись фактично в Уї здійснив спробу замиритися з Далай-ламою IV з огляду на вплив секти Гелуг. Втім наближені того відмовили, посилаючись на те, що Далай-лама перебуває в медитаційному трансі. Карма Пунцок Намг'ял був глибоко ображений. Тому у грудні того ж року організував в Шигацзе збори світських ірелігійних діячів У-Цангу, де змусив обрати десі (регентом) Тибету Чоїнг Дордже, 10-го кармапу (чорнокапелюшника) секти Карма Каг'ю. Фактичну владу зберіг за собою.

Водночас втрутився у суперечку щодо втілення (тулку) Пеми Карпо, голови секти Друкпа Каг'ю: претендентами були Нгванг Намґ'ял і Пасанг Вангпо. 1614 року для вирішення зустрівся з першим претендентом, але той неповажно спілкувався з г'ялпо Цангу. Невдовзі прихильники Нгванг Намґ'яла побилися з людьми кармапи-десі Чоїнг Дордже. В результаті 1616 року Карма Пунцок Намг'ял визнав Пасанг Вангпо визнав справжнім перевтіленням, наказав схопити й стратити Нгванг Намґ'яла, але той втік до Бутану. Разом з тим того ж року завдав поразки роду Кійшопа в регіоні Уй, що забезпечував захист підходів до Лхаси.

1617 року відправив війська до Бутану з метою підкорення Нгванг Намґ'ял, але вони зазнали невдачі. Втім головним вважав боротьбу з Гелуг та її прихильниками. Наказав побудувати монастир Карма Каг'ю (чорнокапелюшників) в Шигадзе, який назвав Таші Зілнон («Придушувач Ташілхунпо»).

1618 року завдав поразки Міпхам Сонам ​​Ванчуку, захопивши Лхасу, завдавши удару гелугським монастирям Дрепунг і Сера. За цим отримав від кармапи-десі Чоїнг Дордже право на світську владу над усім Тибетом. Наказав перевести більшість ченців з монастирів секти Гелуг до секти Карма Каг'ю. 1619 року придушив спробу держави Манґ'юл Гунгтханг вийти з-під влади, ліквідувавши рештки автономного статусу.

1620 року Карма Пунцок Намг'ял захопив долину річки Ярлунг з резиденцією роду Пагмодрупа — Недонг, остаточно поваливши владу цієї династії. Але наприкінці березня того ж року помер від якоїсь хвороби, можливо натуральної віспи. Йому спадкував син Карма Тенкьон.

Примітки

Джерела

  • David Snellgrove & Hugh Richardson, A Cultural History of Tibet. Boston & London 1986.
  • Karl-Heinz Everding & Dawa Dargyay Dzongphugpa, Das tibetische Fürstentum La stod lHo (um 1265—1642), Wiesbaden 2006
  • Tsepon W.D. Shakabpa, One Hundred Thousand Moons, Leiden 2010
  • Olaf Czaja, Medieval rule in Tibet, Vol. I—II. Wien 2013
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.