Катопума

Катопума (Catopuma) — рід хижаків з родини котових. До роду належать два види: катопума Темінка (Catopuma temmincki) і катопума калімантанська (Catopuma badia). Етимологія: лат. catus — «кіт», puma — «пума»[1].

Катопума
Catopuma temminckii
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Хижі (Carnivora)
Підряд: Котовиді (Feliformia)
Родина: Котові (Felidae)
Підродина: Малі кішки (Felinae)
Рід: Катопума (Catopuma)
Severtzov, 1858
Види
Вікісховище: Pardofelis

Зовнішність

Колір хутра у катопум варіює від червоно-коричневого і жовтого до відтінків сірого. На відміну від інших видів котових на їхньому хутрі майже немає візерунків. Довжина тіла азійської золотистої кішки становить до 105 см, а вага — 16 кг. Тим самим вона значно більша за звичайну домашню кішку. Кішка Калімантану значно дрібніша за свою найближчу родичку і важить максимально лише 5 кг[2][3].

Поведінка

Про поведінку цих тварин відомо не дуже багато. Вони є нічними мисливцями і, незважаючи на уміння лазити на дерева, надають перевагу полюванню на землі. Переважно їхня здобич — невеликі ссавці й інші хребетні[2][3].

Поширення

  • Catopuma badia — ендемік о. Борнео. Мешкає в густих первинних лісах і площах скелястих вапняків[2].
  • Catopuma temmincki — поширений на півдні Китаю, північному сході Індії, Південно-Східній Азії. Мешкає в тропічних / субтропічних вічнозелених лісах, змішаних та сухих листяних лісів та тропічних дощових лісах[3].

Таксономія й еволюція

Раніше вважалося, що золота кішка, що живе в Африці, є близькою родичкою катопум і їх разом виділяли в окремий рід золотих кішок. Проте ця схожість, швидше за все, ґрунтується на конвергентній еволюції. Точне кладистичне відношення катопум до інших котячих поки не з'ясоване. Вважається, що 5,41 млн років тому родовідна лінія катопум відділилися від мармурової кішки[4]

Філогенетичне древо родів Pardofelis і Catopuma


 Pardofelis marmorata

 Catopuma temmincki

 Catopuma badia


Видовий склад

Catopuma badiaВид Катопума калімантанська
Catopuma temminckiВид Катопума Темінка

Посилання

  1. Palmer T. S. Index Generum Mammalium: A List of the Genera and Families of Mammals // North American Fauna.  1904. Вип. 23. С. 1–984. (англ.)
  2. Davis A. (2002). Catopuma badia. Animal Diversity Web. Процитовано 12.10.2020. (англ.)
  3. Bok A. (2011). Catopuma temminckii. Animal Diversity Web. Процитовано 12.10.2020. (англ.)
  4. O’Brien S. J. & Johnson W. E. The evolution of cats // Scientific American.  2007. Вип. 297. № 1. С. 68–75. (англ.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.