Катунь

Кату́нь (рос. Кату́нь) — основна водна артерія Республіки Алтай. Катунь (катун) в перекладі з древнетюркської означає «жінка».

Катунь
Річка Катунь в Республіці Алтай
Річка Катунь на мапі басейну Обі
49°44′54″ пн. ш. 86°33′55″ сх. д.
Витік льодовик Геблера
• координати 49°44′54″ пн. ш. 86°33′55″ сх. д.
Гирло злиття з Бією, витік Обі
• координати 52°25′50″ пн. ш. 84°59′00″ сх. д.
Басейн ОбКарське мореПівнічний Льодовитий океан
Країни:  Росія
Регіон Республіка Алтай
Довжина 688 км
Площа басейну: 60 900 км²
Середньорічний стік 626 кубічний метр за секунду
Притоки: Іша (права)
Ідентифікатори і посилання
код ДВР Росії 13010100312115100003045
GeoNames 1504192
 Медіафайли у Вікісховищі

Географія

Катунь, зливаючись з Бією, за 19 км на північний захід від Бійська утворює річку Об, одну з найбільших в Сибіру.

Довжина її водостоку становить 688 км; площа водозбору 60,9 тис. км².

Катунь має 254 притоки загальною довжиною 708 км.

У басейні Катуні налічується понад 800 льодовиків загальною площею 625 тис. км², тому льодовикове живлення Катуні грає істотну роль. Середня річна витрата води становить 600—700 м³/с.

Катунь бере початок на південному схилі Катунського хребта у р. Бєлухи у льодовика Геблера.

По загальному характеру долини, Катунь ділиться на три ділянки: верхня Катунь, від витоків до річки Кокса, довжиною 210 км, середня Катунь від гирла Кокси до річки Сумульта довжиною 200 км, нижня Катунь довжиною 280 км, від Сумульти до злиття з Бією.

На верхній ділянці Катунь огинає Катунський хребет з південного і західного боків і володіє найбільшими ухилами із загальним падінням до 1000 м. На цій ділянці Катунь приймає безліч приток із південного і західного схилів Катунського хребта, а також Ліствяги і Халзуна. Ліси тут представлені чорновою тайгою.

Річка Катунь в Чемальському районі

Середня Катунь, від річки Кокси до річки Сумульти, проходить в області високих гірських хребтів. Загальне падіння на цій ділянці — близько 400 метрів. Тут річка приймає найголовніші притоки з льодовиковим живленням: Мульта, Кураган, Аккем, Кучерла, Аргут і Чуя. Нижче селища Тюнгур до річки Аргут Катунь тече в порожистій ущелині. Від Аргута до річки Чуї і декілька нижче, вона протікає серед високих терас і бомов. За складом лісової рослинності на середній ділянці Катуні домінує модрина.

Нижня Катунь, від річки Сумульти до гирла розташовується в області середньогір'я і низькогір'я. Загальне падіння річки близько 400 м. Переважаючий характер долини — все ширший розвиток терас. З приток на цій ділянці найзначнішими є річки Чемал і Сема. Схили долини зайняті переважно модриною. Починаючи від гирла Сумульти з'являється сосна.

Нижче села Майми Катунь набуває характеру степової річки. Загальне падіння від витоку до гирла — 2000 м, чим і визначається велика швидкість течії — 5—6 м/сек.

Геологічна будова долини Катуні вельми різноманітно як по складу, так і часу утвору — від найстародавніших протерозойських порід до сучасних. Домінують сланці, граніти, вапняки, мармурозовані вапняки.

Вода Катуні відноситься до гідрокарбонатного класу кальцієво-магнієвої групи. Перевищення гранично допустимої концентрації (ГДК) з важких металах не спостерігається. Виняток становить ртуть. За іонами ртуті максимальне перевищення становить 3 ГДК і спостерігається в паводковий період, коли іони ртуті транспортуються по схилу річки суспендованими частинками. Присутність ртуті у воді Катуні пояснюється тим, що до басейну річки Катунь примикають Курайська і Сарасінська ртутно-рудні зони, складаючи досить значний відсоток площі його водозбору.

Річка Катунь володіє потужністю 4 млн кВт із можливим виробленням електроенергії близько 31 млрд кВт·г на рік. Сплавна. По долині Катуні на значному протязі йде Чуйський тракт.

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.