Кацураґава Хосю

Кацураґава Хосю (справжнє ім’я Куніакіра) (яп. 桂川甫周; *1751 — †1809) — японський вчений кінця 18 — початку 19 століть, лікар за професією.

Кацураґава Хосю
яп. 桂川 甫周
Народився 1751[1][2][…]
Едо, Toshima districtd, Провінція Мусасі, Східноморський край, Японія
Помер 2 серпня 1809(1809-08-02)
Едо, Toshima districtd, Провінція Мусасі, Східноморський край, Японія
Країна Японія
Діяльність мовознавець, лікар, перекладач, Rangaku scholar
Вчителі Карл Петер Тунберг
Відомі учні Yoshida Chōshukud
Magnum opus Хокуса бунряку
Посада oku-ishid
Родичі Katsuragawa Hoshūd
Брати, сестри Morishima Chūryōd

Життєпис

Кацураґава Хосю походив з лікарської династії і був спадковим лікарем при дворі сьоґуна. Власне він був Кацураґавою IV оскільки четвертим з цього роду обіймав подібну посаду. В 1777 році він був призначений окуіші особистим лікарем сьоґуна, в 1783 році отримав почесне звання хоґен яке присвоювалося в ті часи лікарям, художникам та поетам жанру ренґа. В 1794 році був призначений професором медичного училища заснованого урядом ще в 1765 році. В 1783 році потрапив в опалу в голови уряду Тануми Окіцуґу і був засланий на острів Мікураджіму. Однак за три роки його поновили на посаді придворного лікаря та повернули до двору.

Кацураґава знав голландську мову та брав участь в перемовинах з іноземцями. Він цікавився західними науками, наприклад, він брав участь у перекладі «Каітаі шіншьо» (Нової книжки з анатомії), виданої 1774 року. Це був переклад голландського перекладу відомої роботи німецького вченого Кулмуса «Anatomische Tabellen». Трохи пізніше він вчився у шведського вченого Карла-Петера Тунберга (1743-1828), учня Ліннея. Тунебрег, працюючи лікарем на кораблі голландської Ост-Індійської компанії, 1775 року прибув до Нагасакі, а 1776 року навіть в Едо. Наприкінці 1776 року Тунеберг повернувся в Європу із зібраним в Японії гербарієм із понад 800 видів рослин. Ґрунтуючись на цьому гербарії, він в 1784 році видав твір «Флора Японії». Саме в цього вченого під час його перебування в країні вчився Кацураґава та інший японський лікар-вчений Накаґава Джюнан. Кацураґава навіть отримав від Тунеберга свідоцтво про успіхи в лікуванні. Європейські впливи чітко простежуються в творах Хосю, присвячених хірургії та фармакології. Однак вченого цікавили не лише «професійні» науки. Він написав та видав і роботи, присвячені географії світу «Тікю дзензу» (Карта земної кулі) та «Банкоку дзусецу» (Карта держав світу з поясненнями). Від Тунеберга про Кацураґаву Хосю було відомо і в Росії, тому Кирило Лаксман через свого сина, керівника посольства до Японії, відправив йому та Накаґаві Джюнану листи, термометри та колекції мінералів.

Примітки

  1. ISNI — 2012.
  2. Faceted Application of Subject Terminology


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.