Келібія

Келібія (араб. قليبية‎) — місто в Тунісі. Входить до складу вілаєту Набуль. Станом на 2004 рік тут проживало 43 209 осіб.[1]

Келібія
قليبية‎
Келібія
Основні дані
36°50′51″ пн. ш. 11°05′38″ сх. д.
Країна  Туніс
Регіон Набуль
Населення 43 209
Міста-побратими Альмуньєкар
Часовий пояс UTC+1, центральноєвропейський час, UTC+2 (Набуль)
GeoNames 2467959
Поштові індекси 8090
Міська влада
Мер міста Рауш Шаар
Вебсайт commune-kelibia.gov.tn
Мапа
Келібія
Келібія (Туніс)


 Келібія у Вікісховищі

Місто було засноване у 320 році до нашої ери сиракузьким тираном Агафоклом під час його вторгнення до Африки. Розташоване під захистом високого пагорбу, поселення отримало назву Аспіс (дав.-гр. Άσπις в перекладі з давньогрецької -«щит»). Після відступу Агафокла місто опинилося під владою карфагенян.

У 256 році до нашої ери місто захопив римський консул Марк Атілій Регул. Римляни називали Апсіс на власний лад Кліпеєю або ж Клупеєю (лат. Clupea, від латинського clypeus — «щит») і перетворили місто на базу для нападів на Карфаген. Втім, за рік карфагеняни зібралися із силами і знищили загарбників, повернувши Аспіс під свою владу.

Ранньохристиянський баптистерій з Келібії

У 149 році до нашої ери римський консул Луцій Кальпурній Пізон Цезонін намагався захопити Аспіс, але місто витримало тривалу облогу і остаточно перейшло до Риму лише через три роки, після здобуття римлянами Карфагена. Під владою римлян назва Клупея остаточно витіснила старе ім'я Аспіс.

У 45 році до нашої ери Гай Юлій Цезар перетворив Клупею римську колонію. Згодом місто перетворилося на одну з головних баз флоту Римської імперії.

У 698 році Клупею захопили араби, що назвали місто на власний лад — Келібією.

Під час Другої світової війни біля Келібії затонув британський легкий крейсер «Манчестер».

Починаючи з 1964 року в Келібії проводиться Міжнародний фестиваль аматорського кіно.

Історичні пам'ятки

У місті розташована фортеця Келібія.

Посилання

Примітки

  1. (Institut national de la statistique). Архів оригіналу за 24 вересня 2015. Процитовано 22 червня 2012.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.