Кетгут

Кетгут (англ. catgut[1][2], одна з версій походження — скор. від cattle guts, дослівно — «телячі нутрощі»[3][4]) — нитки зі сполучної тканини, яку отримують із серозного шару кишечника великої рогатої худоби, або із м'язового шару чи підслизової оболонки кишечника овець. Кетгут використовують для перев'язки судин і для внутрішніх швів. Кетгут з часом розсмоктується.

Виготовлення кетгуту

Кетгут виготовляється із серозного шару кишечника великої рогатої худоби, або з м'язового шару і підслизової основи тонких кишок овець. Процес виробництва складний і включає більше 10 операцій[джерело?]. Сировину (суху або мокросолону), що надходить, піддають обробці розчином поташу, неодноразовій механічній обробці шкребками, розрізають на стрічки, відбілюють в розчині пергідролю та їдкого натра і скручують у нитки. Нитки після обкурювання сірчистим газом обполіскують у слабкому розчині оцтової кислоти, сушать, полірують, калібрують по товщині, знежирюють бензином, або ефіром, стерилізують хімічними реагентами, частіше йодом, і скрутивши в бухти, пакують.

Види кетгуту

Простий

Кетгут простий (англ. Plain surgical catgut) — звичайний кетгут є хірургічним шовним матеріалом, що не піддавався додатковій обробці з метою збільшення періоду розсмоктування:

Зовнішній вигляд — еластична нитка з гладкою поверхнею від кремового до світло-коричневого кольору.

Область застосування: шлунково-кишковий тракт, слизові оболонки, урологія, гінекологія, фасції, м'язи, підшкірна клітковина, очеревина, паренхіматозні органи, бронхи і легені, травматологія, закриття ран.

Розсмоктування — час розсмоктування (втрата міцності на розрив до 50%) 7-12 днів. Видаляється з організму ензиматичною дією протягом 70 днів.

Стерилізація — радіаційний метод.

Хромований

Кетгут хромований (англ. Chromic surgical catgut) — хромований кетгут є хірургічним шовним матеріалом, який оброблений солями хрому з метою утворення додаткових поперечних молекулярних зв'язків для збільшення часу розсмоктування:

Зовнішній вигляд — еластична нитка з гладкою поверхнею, від світло-зеленого до зеленого кольору.

Область застосування шлунково-кишковий тракт, слизові оболонки, урологія, гінекологія, фасції, м'язи, підшкірна клітковина, очеревина, паренхіматозні органи, бронхи і легені, травматологічна хірургія, закриття ран.

Розсмоктування — час розсмоктування (втрата міцності на розрив до 50%) 18-28 днів. Видаляється з організму ензиматичною дією за 90 днів.

Стерилізація — радіаційний метод.

Полірований

Кетгут полірований — хірургічний кетгут, який спеціально полірують, надаючи округлої форми та гладкості поверхні волокна.

Особливості

Кетгутові нитки є одними з найбільш реактогенних. Експериментальними дослідженнями доведено, що при ушивання чистої рани кетгутом достатньо ввести в неї 1000 мікробних тіл стафілокока, щоб викликати нагноєння. Терміни розсмоктування кетгуту непередбачувані. Відомо, що при ушиванні шлунку кетгут розсмоктується протягом перших 2-3 днів. Кетгут втрачає 50% своєї міцності протягом 2-10 днів після операції. До того ж, за інших рівних умов, міцність кетгута нижче, ніж у більшості синтетичних ниток, що вимагає застосування нитки більшого діаметра. Нарешті, кетгут володіє великою абсорбційної здатністю. Тим не менш, деякі хірурги вважають кетгут цілком задовільним шовним матеріалом. В першу чергу це пов'язано зі значними відмінностями в реакції тканин на кетгут залежно від технології його виготовлення. Як показав досвід використання, кетгут, що випускається закордонними фірмами, володіє менш вираженою реакційною здатністю[джерело?]. Крім того, останнім часом (коли саме?) більшість хірургів перейшло на застосування хромованого кетгуту[джерело?]. Імпрегнація кетгутової нитки солями хрому призводить до подовження термінів розсмоктування і зниження реакції тканин.

Примітки

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.