Кетчуп

Ке́тчуп[1] (від англ. ketchup) соус, до складу якого входять томати, оцет, сіль, перець та інші спеції.

Кетчуп
Кетчуп з тостами
Тип томатний соус
Необхідні компоненти Помідори, оцет, сіль, чорний перець
90 ккал (377 кДж)
Харчова
цінність
(на порцію)
2,1 г
0 г
Глікемічний індекс 15 (низький)

Історія

Прабатьківщиною кетчупу вважається Китай. В XVII ст. в Англію з Азії ввезли соус, приготований з анчоусів, волоських горіхів, грибів і бобів. Називався він на кантонському діалекті: koechiap, або ke-tsiap — сік баклажана. Зазвичай він включав розсіл засоленої риби або молюска. У найстаріший збережений рецепт томати не входили, соус готували з анчоусів, волоських горіхів, грибів та квасолі, змішаних зі спеціями, часником і вином. В Англії його називали catchup або ketchup. Приправа виявилася вдалою і швидко поширилася в Європі. Від початкового варіанту зараз залишилися тільки маловідомі рецепти кетчупу з грибів і оливок.

Кетчуп в сучасному вигляді з'явився на початку XX століття в США в результаті обговорення необхідності застосування консерванту бензоату. Промисловці, зокрема Генрі Дж. Хайнц, виробляли кетчуп на основі густої томатної пасти, отриманої вакуумним випарюванням без нагріву. На відміну від невипаренного томатного соку паста може довго зберігатися при кімнатній температурі. Згодом густота стала самоцінною властивістю кетчупу, і для її досягнення може додаватися крохмаль.[2]

Див. також

Примітки

  1. Векуа, Оксана Віталіївна (2014). Назви українських харчових продуктів мовою сучасних ЗМІ. Київ: Міністерство освіти та науки України Національний університет харчових технологій. с. 17 (2). «Мова сучасних ЗМІ відбиває появу в Україні нових назв харчових продуктів, .., для називання яких використано власне українські слова: ... «Чумак» (олія, кетчуп, томатний соус) та ін.; ..кетчуп «томатна приправа з прянощами»»
  2. Застосування модифікованих крохмалів у виробництві кетчупів. Архів оригіналу за 22 серпня 2010. Процитовано 24 червня 2010.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.