Кизик

Кизик (грец. Κύζικος, тур. Aydıncıḳ) — давньогрецький поліс в історичній області Мізія у Малій Азії. Заснована вихідцями з Мілета на перешийку Капи-даг, одному з півостровів Мармурового моря. Наразі територія провінції Баликесір у Туреччині.

Кизик

Координати 40°23′59″ пн. ш. 27°47′59″ сх. д.

Країна  Туреччина
Адмінодиниця Ердекd
Часовий пояс UTC+3 (Ердек)
Автомобільний код 10 (Ердек)
Кизик
Кизик (Туреччина)

Історія

Кизик мав дві укріплені гавані: Панорм на сході та Хітом на заході, біля підніжжя гір Диндим та Аркт.

Поблизу Кизика в 410 до н. е. під час Пелопоннеської війни, афіняни під проводом Алківіада розбили спартанців, під командуванням Міндара. У 74 до н. е. Кизик був взятий в облогу Мітрідатом, але визволений Лукуллом, проте саме в ході Третьої Мітрідатової війни місто отримало права лат. liberae civitatis, які Кизик тимчасово втратив 29 до н. е., а пізніше за імператора Тиберія — назавжди як покарання за образу римських громадян. 123 року місто зазнало руйнівного землетрусу. Після відбудови Кизик залишався значним містом до взяття його арабами в 675 році.

Відомі у нумізматиці статири Кизика із суміші золота та срібла. Вони були у великому ходу з VII до IV століття до н. е., доки не поступилися місцем золотій македонській монеті Філіппа та Александра.

Збереглись руїни стародавніх стін, величезного театру і амфітеатру, а також руїни храму, присвяченого в 167 року римському імператору Адріану, на честь якого написана одна з промов Аристіда.

У ІІІ столітті в місті проповідували християнство дев'ять проповідників: Феогнид, Руф, Антипатр, Феост, Артема, Магн, Феодот, Фавмасій і Филимон, які були піддані тортурам і прийняли мученицьку смерть. Пізніше мощі святих були перенесені в храм, побудований на їх честь, і стали шануватися як чудотворні[1].

Відомі мешканці

  • Андросфен Кизицький — давньогрецький полководець.
  • Евдокс Кизицький — давньогрецький мандрівник.
  • Адраст Кизицький — давньоримський математик та астроном.
  • Іая Кизицька — давньоримська художниця.
  • Агафокл Кизицький — давньогрецький історик

Джерела

Примітки

  1. Про що молились 12 травня до Дев'ятьох цілителів: народні прикмети. Радіо ТРЕК. Процитовано 12 травня 2020.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.