Кисневмісна кислота
Кисневмісні (оксигеновмісні[1]) — це ті кислоти, що містять у своєму складі атоми кисню (один або більше). Наприклад, H3PO4 (фосфатна кислота), H2SO4 (сірчана кислота), H2SiO3 (силікатна кислота) та інші. Кисневмісні кислоти є гідратами кислотних оксидів[2], а також оксидів деяких металів у вищих ступенях окиснення[1].
Сила кислоти визначається ступенем її дисоціації у водному розчині. За силою кисневмісні кислоти поділяються на 4 групи: слабка, середня, сильна і дуже сильна. У першій групі всі кисневі атоми пов'язані з атомами водню (Е-О-Н), а в кожній наступній групі в молекулі кислоти з'являється по одному негідроксильному атому кисню. У відповідності із збільшенням числа негідроксильних атомів кисню відбувається збільшення сили кислоти. В той самий час, якщо кислоти належать до однієї групи, то сильнішою буде та кислота, яка утворена більш електронегативним елементом із більш яскраво вираженими неметалічними властивостями[3].
Найсильнішою є перхлоратна (HClO4).
Властивості
- взаємодія з лугами;
- взаємодія з солями;
- взаємодія з активними металами і металами середньої активності;
- взаємоія з неметалами;
- взаємодія з оксидами лужних та лужноземельних металів, а також, амфотерними оксидами4
- взаємодія з амфотерними гідроксидами.
Примітки
- Загальна хімія для майбутніх студентів-медиків: навчальний посібник для слухачів підготовчих курсів ХНМУ під редакцією проф. Г. О. Сирової. — Харків, 2014. — С. 93
- Класифікація та номенклатура неорганічних сполук
- Сила оксигенвмісних кислот
Джерела
- Кисневмісна кислота в онлайн-версії «Encyclopædia Britannica». (англ.)
- Кислородосодержащие кислоты(рос.)
- Найважливіші класи неорганічних сполук