Київський міський голова

Ки́ївський міськи́й голова́ — головна посадова особа у системі законодавчої та виконавчої влади столиці України — міста Києва.

Київський міський голова
( КМГ )
Прапор міста Києва
Київська міська рада
Стиль Пане Київський міський голово
Абревіатура КМГ
Підзвітний Київська міська рада
Резиденція Київська міська рада
Місце м. Київ , вул. Хрещатик, 36
Номінує Київська міська рада
Призначає Київська міська рада
Термін каденції 5 років
Попередник Черновецький Леонід Михайлович
Створення 1997 рік
Засновник Верховна Рада України
Перший на посаді Косаківський Леонід Григорович
Останній на посаді Кличко Віталій Володимирович (нині на посаді)
Неофіційні назви мер
Заступник Бондаренко Володимир Володимирович (секретар Київради)
Платня E-декларація
Вебсайт Сайт Київради

Законодавчий статус

Обирається територіальною громадою міста на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Повноваження Київського міського голови визначаються Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Законом України «Про столицю України — місто-герой Київ».

Згідно із Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Київський міський голова не може бути депутатом міської ради, суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, в тому числі на громадських засадах (крім викладацької, наукової та творчої роботи у позаробочий час), займатися підприємницькою діяльністю, одержувати від цього прибуток.

Обов'язки

За своїми посадовими обов'язками Київський міський голова очолює виконавчий орган Київської міської ради Київську міську державну адміністрацію.

Окрім того, ст. 17 Закону України «Про столицю України — місто-герой Київ» наділяє Київського міського голову додатковими повноваженнями. Зокрема столичний голова:

  1. бере участь у підготовці проектів законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, відповідних програм, що стосуються міста Києва;
  2. бере участь у вирішенні питань щодо проведення у місті Києві заходів загальнодержавного та міжнародного характеру;
  3. бере участь у засіданнях Кабінету Міністрів України з правом дорадчого голосу при розгляді питань, що стосуються столиці України — міста Києва;
  4. вносить на розгляд Президента України, Кабінету Міністрів України проекти відповідних нормативно-правових актів та інші пропозиції з питань, що стосуються міста Києва як столиці України;
  5. бере участь у вирішенні питань щодо розміщення у місті Києві державних органів, представництв інших держав та міжнародних організацій, а також у протокольних заходах, що стосуються міста Києва;
  6. вносить до відповідних органів виконавчої влади пропозиції щодо передачі до сфери управління Київської міської ради, передачі або продажу у комунальну власність територіальної громади міста Києва чи районів у місті Києві підприємств, організацій, установ, їх структурних підрозділів та інших об'єктів, що належать до державної або інших форм власності, а також часток (акцій, паїв), що належать державі в акціонерних товариствах, розташованих на території міста Києва, якщо вони мають важливе значення для забезпечення виконання містом Києвом столичних функцій;
  7. дає згоду на призначення та звільнення керівників підприємств та міських органів виконавчої влади подвійного підпорядкування;
  8. погоджує питання щодо створення, перепрофілювання або ліквідації підприємств та організацій загальнодержавного значення, розташованих на території міста Києва;
  9. одержує інформацію щодо діяльності всіх підприємств, установ та організацій на території міста, незалежно від їх підпорядкування і форм власності, в частині, що стосується життєдіяльності міста Києва, та впливає на виконання містом Києвом столичних функцій.

Вибори

До 2015 року Київський міський голова обирався виборами відповідно до закону «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (14/98-ВР)[1]. З 2015 року Київський міський голова обирається виборами відповідно до закону «Про місцеві вибори» (595-19)[2].

1994

1994 року у другому турі перших прямих виборів очільника міста головою Київської міської ради був обраний Леонід Косаківський, за якого віддали свої голоси 549 904 виборці (29,59 % від загального числа виборців, або 54,6 % від тих, що взяли участь в голосуванні), проти — 450 036. Його опонент Володимир Черняк набрав 403 367 голосів (21,71 %), проти — 596 573.

12 червня 1997 року після набуття чинності Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» на підставі статті 3 розділу V Прикінцеві та перехідні положення, як чинний голова Київської міської ради Леонід Косаківський набув статусу Київського міського голови. З цього моменту головування на сесіях Київради та інші обов'язки голови Київради стали повноваженнями міського голови.

1998

14 січня 1998 року Верховна Рада України прийняла закон «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», а згодом і окрему постанову щодо виборів міського голови Києва. Але 27 березня 1998 року Конституційний суд України прийняв рішення про відміну прямих виборів Київського міського голови.

1999

Міським головою був обраний Олександр Омельченко, який набрав 76 %, тоді як його основний конкурент Григорій Суркіс — 16 %[3]

2002

На виборах 2002 року міським головою був обраний Олександр Омельченко, який набрав 63,7 % голосів виборців.

2006

За даними Київської міської виборчої комісії, Леонід Черновецький виграв вибори 2006 року, набравши 31,83 % голосів виборців, Віталій Кличко зайняв друге місце з 23,7 %, а Олександр Омельченко зайняв третє місце з 21,2 %.

2014

На позачергових виборах 2014 року міським головою був обраний Віталій Кличко, який набрав 56,7 % (765020 голосів). 5 червня 2014 року він склав присягу у залі Київської міської ради.

2020

На виборах мера Києва 25 жовтня 2020 року взяло участь 20 кандидатів[4].

Див. також

Примітки

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.