Київ (півострів)
Півострів Київ виступає на 35 км у північно-західному напрямку від західної сторони Землі Греяма. На північному сході омивається водами Фландрійської затоки, а на південному заході — затокою Біскочі. Він лежить окремо від архіпелагу Вільгельма на північний захід від каналу Лемера і протоки Пенола (названа на честь риболовецької шхуни «Пенола», на якій вели дослідження місцевості члени британської експедиції під керівництвом Джона Раймілла). Крайня точка півострова — мис Ренар. На південний захід від цього мису знаходиться Узбережжя Грейама, на північний схід — Узбережжя Данко. Півострів переважно покритий льодом та має овальну форму.
Названий півострів на честь столиці України, у зв'язку з українською антарктичною станцією «Академік Вернадський», що розташована на острові Галіндез.[1] Згідно з рішенням Наукового комітету із антарктичних досліджень (SCAR), починаючи з 7 вересня 2020 року чинною є назва півострова в українському написанні: «Kyiv Peninsula», хоча стара назва Kiev Peninsula теж лишається чинною.[2]
До середини 1930-х вважався островом. 17 лютого 1936, в процесі дослідження однієї з частин Аргентинських островів — Землі Греяма — британська експедиція під керівництвом Джона Раймілла встановила, що дана територія сполучена з континентом (Антарктидою), тобто є півостровом. Члени експедиції Раймілла створили детальні карти Аргентинських островів, включаючи Землю Греяма та острів Галіндез, які застосовуються й нині.[3]
Розташування
Півострів Київ розташований з центром в точці 65°15′00″ пд. ш. 63°41′00″ зх. д.. Британська мапа 1976 р.
Мапи
- Британська антарктична територія. Масштаб 1:200000. Топографічна карта. DOS 610 Series, Sheet W 65 62. Directorate of Overseas Surveys, Tolworth, UK, 1976.
- Antarctic Digital Database (ADD). Масштаб 1:250000. Топографічна карта. Науковий комітет з антарктичних досліджень (SCAR), 1993-2006.
Примітки
- Kiev Peninsula. SCAR Composite Gazetteer of Antarctica, 2010. (англ.)
- Українські вчені: півострів Київ в Антарктиці зареєстрували і як Kyiv Peninsula, в українському написанні. Радіо Свобода. 09 липня 2021. Процитовано 10 липня 2021.
- Українська Антарктика. Частина 4. Відкриття та вивчення Української Антарктики — ХайВей (укр.)