Київ (півострів)

Півострів Київ виступає на 35 км у північно-західному напрямку від західної сторони Землі Греяма. На північному сході омивається водами Фландрійської затоки, а на південному заході затокою Біскочі. Він лежить окремо від архіпелагу Вільгельма на північний захід від каналу Лемера і протоки Пенола (названа на честь риболовецької шхуни «Пенола», на якій вели дослідження місцевості члени британської експедиції під керівництвом Джона Раймілла). Крайня точка півострова мис Ренар. На південний захід від цього мису знаходиться Узбережжя Грейама, на північний схід Узбережжя Данко. Півострів переважно покритий льодом та має овальну форму.

Місцезнаходження півострова Київ на Землі Грейама, Антарктичному півострові

Названий півострів на честь столиці України, у зв'язку з українською антарктичною станцією «Академік Вернадський», що розташована на острові Галіндез.[1] Згідно з рішенням Наукового комітету із антарктичних досліджень (SCAR), починаючи з 7 вересня 2020 року чинною є назва півострова в українському написанні: «Kyiv Peninsula», хоча стара назва Kiev Peninsula теж лишається чинною.[2]

До середини 1930-х вважався островом. 17 лютого 1936, в процесі дослідження однієї з частин Аргентинських островів — Землі Греяма — британська експедиція під керівництвом Джона Раймілла встановила, що дана територія сполучена з континентом (Антарктидою), тобто є півостровом. Члени експедиції Раймілла створили детальні карти Аргентинських островів, включаючи Землю Греяма та острів Галіндез, які застосовуються й нині.[3]

Розташування

Півострів Київ розташований з центром в точці 65°15′00″ пд. ш. 63°41′00″ зх. д.. Британська мапа 1976 р.

Мапи

Гори на західній частині півострова Київ з острова Петерманн

Примітки

  1. Kiev Peninsula. SCAR Composite Gazetteer of Antarctica, 2010. (англ.)
  2. Українські вчені: півострів Київ в Антарктиці зареєстрували і як Kyiv Peninsula, в українському написанні. Радіо Свобода. 09 липня 2021. Процитовано 10 липня 2021.
  3. Українська Антарктика. Частина 4. Відкриття та вивчення Української Антарктики — ХайВей (укр.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.