Науковий комітет з антарктичних досліджень

Науковий комітет з антарктичних досліджень (англ. Scientific Committee on Antarctic Research, SCAR) — головна неурядова організація, що відповідальна за міжнародну координацію наукових досліджень в Антарктичному регіоні.

Науковий комітет з антарктичних досліджень
Тип організація
харитативна організація
Засновано 1958
Правовий статус харитативна організація
Країна  Велика Британія
Материнська
організація
Міжнародна наукова рада
Штат працівників 4 осіб
Вебсайт scar.org

SCAR є міждисциплінарним органом Міжнародної наукової ради (ICSU)

Створення SCAR

У 1957 році під час проведення Міжнародного геофізичного року Міжнародна рада наукових спілок (ICSU) прийняла рішення про створення міжнародної організація, яка б керувала науковими дослідженнями в Антарктиці. У листопаді 1957 був утворений Спеціальний комітет з антарктичних досліджень. До його складу ввійшли представники 12 країн, які розпочали вивчення континенту (Аргентина, Австралія, Чилі, Бельгія, Франція, Японія, Нова Зеландія, Норвегія, Південна Африка, Велика Британія, СРСР, США). На першому засіданні Спеціального комітету, що проходило 3-6 лютого 1958 у Гаазі (Нідерланди), були поставлене завдання по розробці плані дослідженню Антарктики на подальші роки після завершення програми Міжнародного геофізичного року.

На Міжнародній конференції з Антарктики, що пройшла у Вашингтоні з 15 жовтня по 1 грудня 1959, у якій взяли 12 членів Спеціального комітету з антарктичних досліджень, був укладений Договір про Антарктику, у якому на тривалий час було визначено її міжнародно-правовий режим. Антарктида та прилеглі райони була перетворена на зону миру, у межах якої заборонена будь-яка військова діяльність і дозволена тільки наукова.

У 1961 на черговому засіданні, яке пройшло у Веллінгтоні (Нова Зеландія), Спеціальний комітет з антарктичних досліджень перейменовано в Науковий комітет з антарктичних досліджень (SCAR).

Членство в SCAR

Повноправними членами SCAR можуть бути національні організації, що приєдналися до Міжнародної наукової ради (ICSU), представляють наукові інтереси країн з активними й довготривалими незалежними програмами досліджень у Антарктиці та утворюють Національні комітети для зв'язку з цією організацією. Вони направляють до SCAR двох постійних представників: один з правом голосу, другий (альтернативний) без права голосу.

Асоційованими членами можуть представники країн, які приєдналися до ICSU чи призначені національними організаціями в ICSU, і не мають права на повноцінне членство. Вони направляють одного делегата без права голосу.

Право голосу мають також представники Союзів ICSU.

Дійсні члениАсоційоване членствоПовне членство
 Австралія 3 лютого 1958
 Аргентина 3 лютого 1958
 Бельгія 3 лютого 1958
 Велика Британія 3 лютого 1958
 Нова Зеландія 3 лютого 1958
 Норвегія 3 лютого 1958
 ПАР 3 лютого 1958
 Росія (СРСР) 3 лютого 1958
 США 3 лютого 1958
 Франція 3 лютого 1958
 Чилі 3 лютого 1958
 Японія 3 лютого 1958
 Німеччина 22 травня 1978
 Польща 22 травня 1978
 Бразилія 1 жовтня 1984
 Індія 1 жовтня 1984
 Китай 23 червня 1986
 Швеція 24 березня 1987 12 вересня 1988
 Італія 19 травня 1987 12 вересня 1988
 Уругвай 29 липня 1987 12 вересня 1988
 Іспанія 15 січня 1987 23 липня 1990
 Нідерланди 20 травня 1987 23 липня 1990
 Південна Корея 18 грудня 1987 23 липня 1990
 Фінляндія 1 липня 1988 23 липня 1990
 Еквадор 12 вересня 1988 15 червня 1992
 Канада 5 вересня 1994 27 липня 1998
 Перу 14 квітня 1987 22 липня 2004
 Швейцарія 16 червня 1987 4 жовтня 2004
 Україна 5 вересня 1994 17 липня 2006
 Болівія 5 березня 1995 17 липня 2006
 Малайзія 4 жовтня 2004 14 липня 2008

Асоційованими членами є:

були асоційованими членами:

Сфера інтересів SCAR

SCAR займається вивченням Антарктиди, її прибережних островів і Південного океану, включаючи антарктичні навколополярні течії. SCAR ініціює, розробляє та координує міжнародні наукові дослідження в антарктичному регіоні, також вплив антарктичного регіону на Землі в цілому. Вона є важливим чинником у розвитку міжнародного співробітництва та партнерства в політиці та інших секторах суспільства.

SCAR залучає дослідників різних країн до спільної роботи з найважливіших наукових питань. ​​​​​Як головний консультант, SCAR надає незалежні наукові поради щодо основ дослідження в Антарктиці та дотримання вимог раціонального управління навколишнім середовищем Антарктики.

Головні наукові програми досліджень SCAR:

  • Антарктика і глобальна система клімату (AGCS) — дослідження сучасної системи океан-атмосфера-крига;
  • Еволюція клімату Антарктики (ACE) — вивчення зміни клімату за останні 34 млн років після початку заледеніння Антарктики;
  • Еволюція і біорізноманіття в Антарктиці (EBA) — вивчення реакції живих організмів на зміни;
  • Середовище підлідних антарктичних озер (SALE) — вивчення озер, що поховані під льодовиковим покривом;
  • Міжпівкульні поєднані явища в сонячно-земних та аерономічних дослідженнях (ICESTAR) — дослідження того, як зовнішні шари атмосфери Землі реагують на зміни впливу сонячного вітру на обох полюсах Землі.

Структура Комітету

Три Постійні наукові групи SCAR:

  • Постійна наукова група з наук про життя (SSG-LS) — дослідження впливу минулого, нинішнього і прогнозованого на зміни навколишнього середовища та біорізноманіття, а також наслідки для адаптації та функціонування; визначення впливу умов Антарктики та самотності на самопочуття людини.
  • Постійна наукова група з наук про Землю (SSG-GS) — вивчення Антарктичного континенту і навколишнього океану, як ключові частини системи Землі.
  • Постійна наукова група з фізичних наук (SSG-PS) — спостереження кліматичних параметрів, їх еволюції з часом для розуміння і прогнозування локальних і глобальних змін клімату планети.

Вісім Постійних комітетів SCAR:

  • Постійний комітет з управління антарктичними даними (SCADM)
  • Постійний комітет з антарктичної географічної інформації (SCAGI)
  • Постійний комітет з системи договору про Антарктику (SC-ATS)
  • Постійний комітет з фінансів
  • Біполярна робоча група
  • Робоча група з історії SCAR
  • Комітет з створення можливостей, підвищення кваліфікації та освіти (CBET)
  • Робоча група з суспільних наук

Кожні два роки проходять Робочі наради SCAR, в яких беруть участь представники Груп і Комітетів SCAR, проводяться відкриті Наукові конференції, за участю полярних учених, дослідників, студентів та аспірантів для доповідей з новими науковими результатами, для обміну ідеями та для відкриття нових сприятливих можливостей тощо.

Україна і SCAR

Постановою Президії Академії наук України від 9 червня 1993 року був створений Міжвідомчий антарктичний комітет та його робочий орган Центр антарктичних досліджень АН України з правами юридичної особи. На його був утворений основі Національний антарктичний науковий центр, який координує антарктичні дослідження України, визначає стратегію її діяльності України, представляє Україну в Науковому комітеті з антарктичних досліджень.

Україна у 1994 році стала асоційованим членом Наукового комітету з антарктичних досліджень. З 1996 року, як незалежна держава, стала проводити систематичні дослідження в Антарктиці на станції Академік Вернадський. Це дозволило у 2006 році стати повноправним членом SCAR на правах категорії «D», яка передбачає внесок в розмірі 10.500 тис. дол.

У звітах до SCAR Україна представляє ключові результати з наступних напрямів досліджень: геолого-геофізичного, гідрометеорологічного, геокосмічного, біологічного, медико-фізіологічного, океанографічного та оброблені результати національного центру антарктичних даних.

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.