Клод Коен-Таннуджі

Клод Коен-Таннуджі (нар. 1 квітня 1933, Константина, Алжир) — французький фізик. Професор Вищої нормальної школи. Лауреат Нобелівської премії з фізики за 1997 рік за роботи з лазерного охолодження.

Клод Коен-Таннуджі
фр. Claude Cohen-Tannoudji
Народився 1 квітня 1933(1933-04-01) (88 років)
Константина, Алжир
Місце проживання Франція
Країна  Франція
Діяльність фізик, викладач університету
Alma mater Вища нормальна школа
Галузь фізика
Заклад Колеж де Франс[1], Лейденський університет, Laboratoire Kastler Brosseld, факультет природничих наук Паризького університетуd, Університет імені П'єра і Марії Кюрі, Паризький університет і Лейденський університет[2]
Ступінь професор
Науковий керівник Альфред Кастлер і Pierre Daured
Відомі учні Серж Арош
Членство Французька академія наук, Національна академія деї Лінчеї, Папська академія наук, Національна академія наук США, Російська академія наук, Королівська академія наук, письменства та витончених мистецтв Бельгії, Американська академія мистецтв і наук, Індійська національна академія наукd, Бразильська академія наукd, Американське фізичне товариство[3], Європейська академія наук, мистецтв і літератури і Європейська академія[4]
Відомий завдяки: квантова оптика
Брати, сестри Gilles Cohen-Tannoudjid
Нагороди Нобелівська премія з фізики (1997)

 Клод Коен-Таннуджі у Вікісховищі

Біографія

Народився в 1933 році в єврейській родині в Алжирі. Навчався у Вищій нормальній школі. Його викладачами були Анрі Картан, Лоран Шварц та Альфред Кастлер. Навчання Коена-Таннуджі було перервано на 28 місяців для служби в армії під час Алжирської війни. В 1962 році повернувся до аспірантури, яку закінчив в 1962 році. Після цього викладав квантову механіку в Паризькому університеті. Нотатки до лекцій стали основою для написання популярно підручника з квантової механіки. Займався дослідженнями взаємодії атомів з фотонами. В 1973 році став професором в Колеж де Франс та членом правління Коледжу ядерної та молекулярної фізики[5].

Коен-Таннуджі став першим Нобелівським лауреатом, народженим у арабській країні.

Досягнення

Двотомна монографія " Méchanique Quantique ", що вийшла друком у 1977 році й написана Коеном-Таннуджі спільно з Бернаром Дью та Франком Лалое, і досі є зразковим підручником з квантової механіки.

Спільно з американцями Стівеном Чу та Вільямом Філіпсом Коен-Таннуджі розробив метод охолодження атомів при поширенні пучка атомів уздовж змінного магнітного поля. При цьому атомний пучок гальмується, і атоми вловлюються в пастку. Цей метод застосовується при конструюванні надзвичайно точних атомних годинників, також його застосовують для визначення точного позиціонування та в космічній навігації.

В 1996 році був нагороджений премією Гарві в Хайфі (Ізраїль).

Публікації

  • Cohen-Tannoudji C., Diu B., Laloë F. Mécanique quantique, vol. I et II. — Paris:Collection Enseignement des sciences, 1973. — ISBN 2-7056-5733-9 (англійський переклад: ISBN 0-471-16433-X)
  • Коэн-Таннуджи К., Диу Б., Лалоэ Ф. Квантовая механика. — Екатеринбург : Изд-во Уральского университета, 2000. — 944+800 с.

Примітки

  1. Список професорів Колеж де Франс
  2. Leidse Hoogleraren
  3. NNDB — 2002.
  4. https://www.ae-info.org/ae/User/Cohen-Tannoudji_Claude
  5. Collège de France (французькою). Архів оригіналу за 16 вересня 2009. Процитовано 5 жовтня 2010.

Посилання

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.