Ключка

Клю́чка[1] (діал. кові́нька)[2] — ціпок з гаком на одному кінці, який використовується в багатьох спортивних іграх з м'ячем чи шайбою.

Польова й воротарська ключки для хокею з шайбою

Серед видів спорту, які використовують ключки: гольф, флорбол і різні варіанти хокею, а також власне український вид спорту «ковіньки».

Довжина ключки, а також характеристики гака на її кінці регламентуються правилами змагань.

Назва

Слово ключка зменшувальне від «клюка» (прасл. *kljuka) і споріднене з «ключ» і «клюкати». Буквально — «гачкувата палиця». Ключками називалися різноманітні гаки, вживані в господарстві (для підвішування колиски, відра на коромислі тощо, витягання сіна зі стогу, ятерів і верш з води, протягання ниток основи крізь бердо і начиння, та ін.)[3].

Щодо ключок для народних ігор (які нагадували хокей) також вживали слова «ковінька» й «ковизка»[4].

Види ключок

Фото Назва Опис На Вікісховищі
Ключка для гольфу Виділяють до 29 різновидів ключок для гольфу, але в одній грі використовують не більше 14. Вони розрізнюються за формою гака і за призначенням.
Ключка для поло Кийок для гри в поло скоріше є не ключкою, а «довбешкою» чи «киянкою»: він має форму дерев'яного молотка, схожого на молоток для крокету
Ключка для хокею з шайбою Існують два типи ключок для хокею з шайбою: для польових гравців і воротарські, які відрізняються ширшою нижньою частиною
Ключка для хокею з м'ячем У хокею з м'ячем ключки мають лише польові гравці. У воротарів вони відсутні
Ключка для хокею на траві Ключка для хокею на траві має сильно вигнутий, короткий гак
Ключка для індорхокею
Ключка для підводного хокею Злегка вигнута, дуже коротка ключка (30 см). Ключки захисників дещо ширші, ніж ключки нападників[5].
Ключка для следж хокею
Ключка для флорболу Ключки для флорболу мають довжину до 105 сантиметрів і вагу не більше 350 грамів. Гак сітчастий.

Примітки

  1. Ключка // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Ковінька // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  3. Ключка // Словарь української мови : у 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. К. : Кіевская старина, 1907—1909.
  4. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 2 : Д  Копці / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Н. С. Родзевич та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. К. : Наукова думка, 1985. — Т. 2 : Д — Копці. — 572 с.
  5. Off ice: Подводный хоккей
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.