Реміза

Ремі́за, ремі́зка[1] (від фр. remise — «доставка», «надання»), начиння[2] — пристрій у ткацьких верстатах у вигляді рамки, або планки з міцними нитками, яким розділяють нитки основи. Робітника, що працює біля ремізи, називають ремізником.

Металеві ремізки кареткового ткацького верстата і нитки основи
Ремізки білоруських кросен (Вітебська область)
Схема розташування ремізок в основі
Схема каретки: ножі (K1, K2) чіпляються за гачки (H1, H2), з'єднані з балансом (AB), що приводить у дію журавлик (jack), з'єднаний через гнучкі в'язі (straps) з ремізкою. Гачки опускаються шпильками (DC) і косариками (F1, F2), почерговість опускання регулюється шпениками на призмі (pattern barrel).

Начиння кросен

Згідно зі Словарем української мови Б. Д. Грінченка, реміза (начиння) українського ручного ткацького верстата складалася з таких деталей: двох розташованих паралельно одна над одною довгих і вузьких дерев'яних пластинок шохт (на Галичині називалися шо́фти, ціпки), з'єднаних нитяними перемичками рукавом. У Костянтиноградському повіті Полтавської губернії нитки рукава називалися ни́чениці, кожна ничениця складалася з двох рівних частин, які заходили одна в одну як кільця; а рукав ділився на частини ґанки, у кожному ґанку було по 15 ничениць. У Галичині рукав був відомий як ни́чениця, ни́чельниця, нитки його складалися з трьох частин, які заходили одна в одну як кільця: верхня коник, нижня кобилка, і середня (мала) очко. Крізь вічка ничениць проходять нитки основи. Начиння підвішувалося верхньою шохтою до жертки верстата: з жертки звисали два блочки жабки (на Галичині називалися карпульці, скраклі), крізь коліщата яких проходять мотузи, на яких вже висить начиння. Нижні шохти з'єднувалися мотузками з педалями підніжками. У Костянтиноградському повіті від нижньої шохти йшли ще два мотузи, до яких була прив'язана циліндрична дерев'яна палиця байцарка (барцьо́шка), від середини якої йшов мотуз до педалі. Начиннів на українському верстаті має бути не менш ніж чотири (є галицький вираз «чотири стіни»)[2].

Для в'язання начиння використовували станок стілець чи лавку. Він складався з підставки (перепонки), з двома закріпленими на ній розсувними ніжками, на кожній з яких була горизонтальна подушка (шпуга). Шохти з'єднували кінці протилежних подушок, а паралельно шохтам, між ними, поміщався шкворень, що лежав кінцями на подушках і проходив через дві тригранні дощечки (кобилки), які стояли ребром і спиралися на шохти[3].

За допомогою закріпленого на шнурі гачка («ключки») прикріплені до нижнього навою нитки основи проводять через комірки берда і через вічка рукавів і кріплять до верхнього навою.

Натискуючи на одну з підніжок, розсувають вгору та вниз ремізи, які, у свою чергу, розсувають нитки основи, утворюючи зів, через які майстер просовує човник з утоковою ниткою. Проклавши утік, його ущільнюють, прибиваючи бердом ляди. Потім натискуванням на іншу підніжку знову переміщають ремізи, міняючи місцями парні і непарні нитки основи, і повторюють ті ж самі операції.

Особливе начиння було й у кросонках — невеликому верстаті для ткання сит[2].

Реміза сучасних верстатів

Ремізки сучасних ткацьких верстатів виготовляються з металевих смуг, переміщення їх вгору-донизу під час ткання здійснюється автоматично. Залежно від типу вироблюваних тканин використовуються такі пристрої розсування ремізок (перебірні механізми): ексцентриковий зівоутворювальний механізм, каретку чи жаккардову машину.

  • Ексцентриковий зівоутворювальний механізм використовується для найпростішого переплетення полотняного. У таких верстатах є всього дві ремізки, які піднімаються і опускаються, як і ручному верстаті, педалями-підніжками. Підніжки приводяться в дію ексцентриками вала.
  • Каретка використовується для складніших переплетень, що вимагають понад 2 ремізки, верстати з цим пристроєм називають каретковими. Каретки можуть мати різноманітні конструкції, більшість з них уможливлює роботу з 24 ремізками, але практичним їх числом є 12-16. Поширена двопіднімна каретка має таку будову: обертовий вал з допомогою кривошипного механізму через тягу і триплечий важіль приводить у поступальних рух особливі елементи ножі, що можуть зачіплятися гачками; гачки шарнірно з'єднані з балансом, у свою чергу з'єднаним з проступним важелем («журавликом»), сполученим гнучкою в'яззю з ремізкою; нижні гачки лежать на двоплечих важелях («косариках»), верхні — на шпильках, нижні кінці яких спираються на косарики; ліве плече кожного косарика лежить на призмі з надітим на неї картоном зі шпениками. При кожному проході човника через зів призма повертається храповиком на одну грань, встановлюючи під косариком нову карту, з насіченими згідно з рисунком переплетення шпениками. Якщо навпроти косарика опиняється шпеник, ліве плече косарика підіймається, а праве опускається, у результаті чого опускається шпилька з гачком, який лягає на ніж. Останній захоплює гачок, і рухаючись з рухом обертового вала, тягне його за собою. Відбувається відхилення балансу, журавлика і підйом ремізки. Якщо шпеника під плечем косарика не опиняється, гачок не опускається і ніж проходить мимо[4].
  • Жаккардова машина використовується на жаккардових верстатах.

Див. також

Примітки

Джерело

  • Словник іншомовних слів. За редакцією О. С. Мельничука. Головна редакція Української радянської енциклопедії. Київ — 1977.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.