Кліт Чорний

Кліт Чорний (дав.-гр. Κλείτος; бл. 380 328 до н. е., Мараканда, Македонська імперія) — воєначальник і особистий друг Александра Великого. Син Дропіда, був братом Ланіки, няньки маленького Александра, знав царя з його юних років. Мав прізвисько Чорний, що відрізняло його від Кліта Білого.

Кліт Чорний

Андре Кастень. «Александр у п'яному гніві убиває Кліта Чорного»
Народження 375 до н. е.
Стародавня Македонія
Смерть 328 до н. е.
Самарканд
Країна  Стародавня Македонія
Звання генерал
Війни / битви Битви Александра Македонського і Битва на річці Граник
 Кліт Чорний у Вікісховищі

Біографія

У поході Александра в Азію Кліт, який вважався вже ветераном, командував царською агемою, обраним ескадроном гетайрів і завжди знаходився біля царя. В 334 до н. е. він врятував життя Александра в кінному бою на річці Гранік. Коли перський вельможа Спіфрідат заніс меча над оглушеним Александром, Кліт відрубив персу руку. У наступних боях агема Кліта завжди слідувала за своїм царем в саму гущу ворогів, які хотіли вбити Александра.

У 330 до н. е. після страти Філоти Александр розділив командування македонської кіннотою між Клітом та Гефестіоном.

Після захоплення Мараканди Александр хотів передати Кліту в управління сатрапію Согдіану, ще до кінця не підкорену, однак сталася трагедія: Клітр, розпалений вином, став звинувачувати Александра в тому, що той приписує всі перемоги собі, забуваючи про солдатів, порівнював Александра з його батьком Філіппом II і вів себе зухвало, виявляючи приховане невдоволення македонських ветеранів новими порядками. Александр кинувся зі списом на Кліта, але охоронці царя Птолемей і Пердікка втримали того поперек тіла, а інші Леоннат та Лісімах — відібрали спис[1]. Сварку насилу вдалося загасити, Кліта забрали з очей басилевса, але він повернувся знову з обвинувальною промовою. Запальний Александр вихопив спис у охоронця і вбив Кліта. В наступну ж мить, він спробував покінчити з собою тим же списом. Після цього Александр кілька днів не показувався на людях, щиро оплакуючи колишнього товариша.

Примітки

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.