Битви Александра Великого
У цій статті у хронологічному порядку перераховані головні битви Александра Македонського, включаючи битви до смерті Філіпа II і приходу до влади Александра, похід у Середню Азію та Індію.
Битви в Греції та Фракії
- 340 р. до н. е. — Повстання медів — У віці 16 років Александр придушив повсталих медів, фракійського племені на північно-східному кордоні Македонії, у той час як його батько, Філіп II, взяв в облогу Візантій на Босфорі (Плутарх, «Олександр»).
- Серпень, 338 р. до н. е. — Битва при Херонеї — у центральній Греції об'єднане військо Афін, Фів та інших міст Еллади було розгромлено македонським царем Філіпом II. У віці 18 років Александр очолював ліве крило македонської армії. Після битви Греція визнала владу Македонії над собою.
- Весна-літо, 335 р. до н. е. — Похід на Балкани — Перші битви Александра у ролі македонського царя. По ходу боїв на Балканах до річки Істр (сучасний Дунай) розбитий ряд повсталих фракійських і іллірійських племен (трибали, піони, гети, тавлантії тощо).
- Вересень, 335 р. до н. е. — Облога Фів — стрімкий кидок з Іллірії на штурм повсталого міста Фіви у Беотії, одного з найсильніших в Елладі того часу. Швидка перемога і руйнування давнього і сильного міста придушили волю греків до опору.
Похід до Азії (334–324 рр. до н.е.
- Травень, 334 р. до н. е. — Битва на річці Гранік — Александр Великий розбив військо перських сатрапів на річці Гранік у Малій Азії, недалеко від легендарної Трої. Після битви вся Мала Азія протягом року потрапила під владу Александра.
- Осінь, 334 р. до н. е. — Облога Галікарнаса — облога і штурм столиці Карії, прибережного міста Галікарнаса на південному краю півострова Мала Азія. В ході облоги загинуло чимало солдатів із гарнізону, але персам вдалося вирватися морем. Галікарнас було здано (без мешканців) після важкого бою і зруйновано за наказом Александра.
- У листопаді, 333 р. до н. е. — Битва при Іссі — розгромлено перське військо царя Дарія III у Кілікії (Мала Азія). Александр легко поранений мечем у стегно. Дарій втік, Александр міг без перешкод продовжити завоювання Азії.
- Січень-липень, 332 р. до н. е. — Облога Тіра — семимісячна облога і взяття штурмом неприступного фінікійського міста Тір. Перська держава позбулася свого морського флоту, оскільки основні приморські бази і міста опинилися під владою Александра.
- Вересень-жовтень, 332 р. до н. е. — Облога Гази — 2-х місячна облога і взяття штурмом міста Газа у Палестині. Александр важко поранений стрілою в плече. Після падіння Гази Александр легко опанував Єгиптом.
- 1 жовтня, 331 р. до н. е. — Битва при Гавгамелах — вирішальний бій, після якого Перська імперія припинила існування. Військо перського царя Дарія III розбито за річкою Євфрат, на території сучасного іракського Курдистану. Дарій втік, але незабаром був убитий своїм сатрапом.
- 329 - 327 роки до н. е. — Гірська війна — Війна у Согдіані та Бактрії з місцевими повстанцями. Битви носять локальний характер, місцеві правителі за допомогою партизанських дій намагаються завоювати феодальну незалежність. Після знищення лідерів і захоплення гірських фортець опір місцевої знаті в основному придушений.
- Липень, 326 р. до н. е. — Битва на річці Гідасп — битва з індійським царем Пором на річці Гідасп (сучасний Джелам), східною притокою річки Інд. Македонці вперше боролися зі слонами і понесли важкі втрати, після яких відмовилися слідувати за Александром далі на схід.
- 326 - 325 роки до н. е. — Штурм міста маллів — бої з племенами Індії, які проживають уздовж річок Гідасп і Інд. Вимушений відмовитися від походу на Схід, Александр повертався до Персії через нові землі, приєднуючи або винищуючи місцевих жителів. У бою за одне з міст народності маллі Александр був важко поранений стрілою у груди і лише дивом вижив.
Джерела
- Арриан Флавий, Поход Александра. — М.: МИФ, 1993
- Квинт Курций Руф, История Александра Македонского. — М.: Издательство МГУ, 1993
- Плутарх, Александр, Сравнительные жизнеописания в двух томах, — М.: Издательство «Наука», 1994
- Diodorus Siculus, Книга XVII с сайта проекта Perseus
- Justinus, Epitome of the Philippic History of Pompeius Trogus, Book XI
- Alexander the Great: chronology Архівовано 19 листопада 2012 у Wayback Machine., с сайта livius.org
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.