Кобилиця (верстат)
Кобили́ця, кобильниця, кобила, лава,[1] бондарська лава[2] — примітивний стругальний верстат з ножним затискачем для роботи скобелем. Використовується бондарями, майстрами з виготовлення луків, столярами.
Конструкція
Являє собою горизонтальну лаву, встановлену на чотирьох (рідше трьох) ніжках. У передній частині розміщається похила (під кутом 20—30°) опорна дошка, що спирається на закріплену ближче до середини підставку. У лаві і похилій дошці зроблено прорізи, через які проходить закріплена на осі хитна балка-важіль, у нижній частині споряджена перекладкою, у верхній — розширенням («головою»). Можлива і інша конструкція, що передбачає використовування замість балки хитної рами з верхньою і нижньою перекладками. Деякі різновиди кобилиці можуть включати гнучкі тяги. Для створення довшого плеча важеля (завдяки чому збільшується виграш у силі і відповідно сила притискання заготовки) вісь хитної балки може кріпитися вище поверхні лави на накладній дошці.
Майстер здійснює стругання, сидячи верхи на лаві, поклавши заготовку на опорну дошку і впираючись ногами в нижню перекладку хитної балки, при цьому її «голова» притискує заготовку до дошки. Ножний затискач надійно утримує заготовку проти тягових зусиль, що особливо важливо при роботі скобелем[3][4][5].
Більша зручність ножного затискача порівняно з лещатами полягає в тім, що він уможливлює швидко затискати і звільнювати заготовку, що особливо важливо при обстругуванні циліндричних деталей (ніжок меблів, ратищ, держаків), коли треба часто повертати їх вздовж осі. Кобилиця іноді називається «бондарською лавою»[2], оскільки вона широко використовувалася в бондарстві для обстругування клепок.
Тим не менш, деякі столярі нехтують кобилицю, воліючи використовувати лещата, бо вони уможливлюють працювати стоячи, що має бути продуктивнішим і більш ергономічним[6].
Примітки
- Б. М. Сауляк. Розвиток деревообробних ремесел Східного Поділля кінця XIX - початку XXI ст / редактор Д. В. Вонсик. — К. : Наукова думка, 2018. — С. 75.
- Бондарное ремесло. Изготовление и использование бондарной скамьи; про бондарные зажимы. sam-stroy.info. Процитовано 17 січня 2021.
- Abbott, Mike (1998). Green woodwork. Guild of Master Craftsman. ISBN 0-946819-18-1.
- Langsner, Drew (1996). Green woodworking. Lark books. ISBN 0-937274-82-8.
- Landis, Scott (1987). The Workbench Book. Taunton Press. ISBN 0-918804-76-0.
- Mike Dunbar. Cursed Shavehorse.