Козьма Пресвітер

Козьма Пресвітер (болг. Презвитер Козма хорв. Prezviter Kozma; народився і жив орієнтовно в Χ столітті) болгарський церковник, письменник часів Середньовіччя. Став відомий своїми анти-богомильськими трактатами, які стали цінним джерелом знань про середньовічне болгарське суспільство (особливо часів єресі богомилів на півдні Балкан).

Козьма Пресвітер
Народився 10 століття
Діяльність священник, письменник
Знання мов староцерковнослов'янська
Конфесія православ'я
Рукопис «Недостојнога Козме презвитера беседа на новојављену јерес богумилу» в Народній бібліотеці Сербії

Життєпис

Про життя та діяльність Козьми Пресвітера зовсім мало відомо. І лише завдячуючи декільком описам, що він пише про себе в «Беседа против богомилите» — дослідники-сучасники мали змогу хоч щось про нього дізнатися.

Як було заведено у середньовічних священиків і писарів, Козьма найменував себе у текстівках «негідним». Проте, навряд чи він був серед духівництва низького рангу, адже у своєму трактаті він допускав широку критику високого духівництва Болгарської патріархії.[1] — це означало, що він був знайомий зі звичками та підвалинами серед високопоставлених членів церковної ієрархії і писав свій трактат під впливом, або ж за прямими замовленнями болгарських сановників-правителів, а той самого царя.

Щодо місця народження та проживання Козьми Пресвітера — то точних даних про це не існує: одні припускають його походження зі столиці Преслава[2], а інші схиляються до Охридського походження чи районів сучасної Македонії[3].

Творчий набуток

Дослідники життя і творчості Козьми Пресвітера вважають його автором кількох релігійно-теологічних трактатів. На жаль, жоден із них не дійшов до сучасників в оригіналі. І лише один з них, найвідоміший твір, якого переписували не одне покоління духівників — дійшов до теперішніх часів і це є «Недостојнога Козме презвитера беседа на новојављену јерес богумилу». Найдавніший оригінал цього твору датується XV століттям. Віднайдено 25 різних копій цієї праці (написані в різний час), більшість з яких переписувалися в Росії, меншість — в південних Балканах.

Цей трактат визнаний найранішою[4] і найповнішою роботою[5], в якій розповідається про релігійну течію богомилів і розкрито характер богомильства, його походження та дуалістична доктрина[6]. Цей твір також є важливим джерелом пізнання тогочасного болгарського суспільства — в Х-му столітті.

Зрештою, Козьма Пресвітер викриває як богомилів, так і православне духівництво, яке своїми вадами і недбальством викликало антицерковні й антидержавні течії-рухи. Повна високих літературних досягнень «беседа на новојављену јерес богумилу» вважається єдиним слов'янським джерелом з історії богомильства, близьким за часом до зачатків і розвою цього руху (і у порівнянні з іншими — неупередженим)[7].

Вшановувавння Козьми Пресвітера

Вшановування Козьми Пресвитера почалося ще з XV століття, коли його твори поширилися півднем та сходом Європи, особливо на Русі в розпал боротьби із зжидовілими. І досі серед старообрядців заведено переписувати його церковно-моральні тексти — в яких вони, зчаста, перед його іменем дописують абрівеатуру «св.» (за задумом їхнім святий). Саме цьому переписуванню і завдячують історики, бо так до наших днів дійшли тексти Пресвітера Козьми — адже оригінали так і не збереглися.

Друга хвиля вшановування та вивчення діянь Козьми Пресвітера сталася наприкінці XIX і початку XX століть. Коли декілька болгарських вчених та дослідників почали досліджувати твори Пресвітера і писати на їх основі свої праці. А пізніше до них долучилися і церковні діячі й російські дослідники-історики.

В наш час, в честь Козьми Пресвітера було названо острів в Південних Шетландських островах[8], розташований поблизу Антарктиди. І таку ж назву, Козьма Пресвітер, носить село в Тирговиштській області[9].

До того ж, в багатьох болгарських містах іменем Козьми Пресвітера було названо вулиці, а саме в: Софії, Пловдиві, Варні та Перніку[10].

Література

  • Попруженко Михайло Георгієвич; «Козма Пресвитер, болгарский писатель Х в.»; София, 1936;[11]
  • Curta, Florin (2006). Southeastern Europe in the Middle Ages, 500—1250. Cambridge: Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-81539-0.
  • Eteriano, Hugh; Janet Hamilton, Sarah Hamilton, Bernard Hamilton (2004). Contra Patarenos. BRILL. ISBN 978-90-04-14000-4.
  • Kazhdan, Alexander (1991). Oxford Dictionary of Byzantium. Oxford University Press. ISBN 978-0-19-504652-6.
  • Loos, Milan (1974). Dualist heresy in the Middle Ages. 10. Springer. ISBN 978-90-247-1673-9.
  • Obolensky, Dimitri (2004). The Bogomils: A Study in Balkan Neo-Manichaeism. Cambridge: Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-60763-6.
  • Peters, Edward (1980). Heresy and authority in medieval Europe: documents in translation. University of Pennsylvania Press. ISBN 978-0-8122-1103-0.
  • Sampimon, Janette; Sara van Halsema (2005). «Cosmas Presbyter. Homily Against the Bogumils. Operational Edition» (PDF). Ohio State University. Archived from the original on 1 December 2010. Retrieved 1 December 2010.
  • Strayer, Joseph Reese (1992). The Albigensian Crusades. University of Michigan Press. ISBN 978-0-472-06476-2.
  • Андреев, Йордан; Лазаров, Иван; Павлов, Пламен (1999) (in Bulgarian). Кой кой е в средновековна България [Who is Who in Medieval Bulgaria]. Петър Берон. ISBN 978-954-402-047-7.

Посилання

Примітки

  1. Андреев, Йордан; Лазаров, Иван; Павлов, Пламен (1999) (in Bulgarian). «Кой кой е в средновековна България» p. 209—210
  2. Kazhdan, Alexander (1991). «Oxford Dictionary of Byzantium». Oxford University Press. ISBN 978-0-19-504652-6 — p. 1153
  3. Андреев, Йордан; Лазаров, Иван; Павлов, Пламен (1999) (in Bulgarian). «Кой кой е в средновековна България» p. 209
  4. Peters, Edward (1980). Heresy and authority in medieval Europe: documents in translation. University of Pennsylvania Press
  5. Eteriano, Hugh; Janet Hamilton, Sarah Hamilton, Bernard Hamilton (2004). Contra Patarenos.
  6. Loos, Milan (1974). Dualist heresy in the Middle Ages. 10. Springer.
  7. Obolensky, Dimitri (2004). The Bogomils: A Study in Balkan Neo-Manichaeism. Cambridge: Cambridge University Press.
  8. Острів Kozma Cove, названий Болгарським інститутом Антарктики
  9. Історія села Козьма Пресвітер
  10. Вулиці Козьми Пресвітера в Болгарії. Архів оригіналу за 2 грудня 2010. Процитовано 19 березня 2013.
  11. Книжка одесита Попруженко Михайла Георгієвича «Козма Пресвитер…»
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.