Колесник Іван Пантелійович

Кол́есник Ів́ан Пантелійович (13 січня 1942, станиця Петровська, Слов'янський район Краснодарський край15 травня 2017, Київ, Україна) — відомий український дефектолог, кандидат педагогічних наук, доцент; один із організаторів підготовки педагогів-дефектологів у системі вищої педагогічної освіти.[1] Професор і завідувач кафедри психокорекційної педагогіки Інституту корекційної педагогіки та психології НПУ імені М. П. Драгоманова. Член підкомісії з корекційної освіти Комісії з педагогічної освіти за наказом МОН[2]. Автор і співавтор підручників для загальноосвітніх і спеціальних навчальних закладів. Відмінник освіти України. Нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня[3].

Колесник Іван Пантелійович
Народився 13 січня 1942(1942-01-13)
Петровська, Слов'янський район, Краснодарський край, РРФСР, СРСР
Помер 15 травня 2017(2017-05-15) (75 років)
Київ, Україна
Громадянство Україна
Діяльність професор
Відомий завдяки дефектолог, педагог
Alma mater Національний педагогічний університет імені Михайла Драгоманова

Під керівництвом і за участю Івана Колесника розроблено чотири Державних галузевих стандартів вищої освіти з дефектологічних спеціальностей «Олігофренопедагогіка», «Сурдопедагогіка», «Тифлопедагогіка», «Логопедія»[4].

Життєпис

Народився 13 січня 1942 року на Кубані в станиці Петровській Слов'янського району Краснодарського краю у козацькій родині.

З 1949 по 1959 рік навчався в середній школі № 17 міста Слов'янськ-на-Кубані.

З 1959 по 1961 роки працював на заводі «Тракторозапчасть» міста Слов'янська-на-Кубані, робітником на будівництві, слюсарем-збиральником сільськогосподарської техніки, токарем.

З 1961 по 1964 рік проходив службу на лавах Радянської Армії.

З 1964 по 1968 рік навчався на дефектологічному факультеті Київського державного педагогічного інституту імені О. М. Горького за спеціальністю «Сурдопедагогіка та праця».

У студентські роки І. П. Колесник вміло поєднував навчання з активною громадською діяльністю.

Був організатором і активним учасником загальноінститутських студентських будівельних загонів(Казахстан — 1966 р., Тюменська обл.. — 1967 р.).

В 1966—1967 навчальному році був Ленінським стипендіатом.

У 1968 році з відзнакою закінчив навчання в інституті.

Після закінчення інституту був розподілений до Дніпропетровської спеціальної школи для слабочуючих дітей, в якій працював вчителем математики, фізики (1968—1972 рр.), вихователем.

З 1972 року по 1979 рік працював в Дніпропетровській школі-інтернаті для глухих дітей вчителем початкових класів, російської мови та літератури (1968—1979 рр.).

З 1975 по 1979 рік без відриву від роботи в спецшколі для глухих дітей навчався в заочній аспірантурі кафедри сурдопедагогіки і логопедії КДПІ імені О. М. Горького.

Трудова діяльність

З 1 вересня 1979 року розпочав свою трудову діяльність в КДПІ імені О. М. Горького на посаді старшого лаборанта факультету підвищення кваліфікації (ФПК) директорів шкіл, викладачів музично-педагогічних ВНЗ СРСР.

З 1981 по 1983 роки працював старшим лаборантом, асистентом кафедри сурдопедагогіки, а з 1983 по вересень 2002 року — доцентом кафедри сурдопедагогіки.

У 1985 році отримав вчене звання доцента кафедри сурдопедагогіки і логопедії КДПІ імені О. М. Горького .

Загальний стаж педагогічної роботи І. П. Колесника 46 років, з них 35 років працює у Національному педагогічному університеті імені М. П. Драгоманова.

Майже 20 років, з 13 травня 1983 року по 26 грудня 2002 року, він працював на посаді декана дефектологічного факультету.

З вересня 2002 року Іван Пантелійович працює доцентом, завідувачем кафедри психокорекційної педагогіки(олігофренопедагогіки) Інституту корекційної педагогіки та психології НПУ імені М. П. Драгоманова.

З листопада 2008 року і по теперішній час — професор і завідувач кафедри психокорекційної педагогіки.

Під час роботи на кафедрі психокорекційної педагогіки і кафедрі сурдопедагогіки І. П. Колесник викладає декілька фахових курсів, зокрема:

  • «Спеціальна методика української мови в школах для глухих і слабочуючих дітей»,
  • «Вступ до спеціальності «Дефектологія» і педагогічна деонтологія»,
  • «Соціалізація осіб з порушеним інтелектом»,
  • «Актуальні проблеми педагогічної теорії і практики».

Керував підготовкою кандидатських дисертацій здобувачами — Бондар Євгенією Олексіївною на тему: «Формування прогностичних знань та умінь майбутніх вчителів-сурдопедагогів» та Губар Світланою Юріївною «Формування граматичних понять на матеріалі речення в учнів початкових класів школи глухих».

Неодноразово виступав опонентом на захистах кандидатських дисертацій у спеціалізованій вченій раді Інституту спеціальної педагогіки АПН України.

Протягом всіх років роботи на кафедрі здійснював керівництво проблемними науковими групами студентів і готував їх до участі у всеукраїнських конкурсах студентських наукових робіт. За результатами НДР студентів було підготовлено ряд наукових публікацій у відповідних виданнях університету.

І. П. Колесник був активним учасником міжнародних і всеукраїнських наукових сесій, конференцій різних рівнів, науково-практичних семінарів. Його доповіді, виступи вирізнялися змістовністю, інноваційними підходами до сьогоденних проблем навчання та виховання дітей з інтелектуальною недостатністю.

Працював над такими науковими проблемами: психологічні основи соціалізації учнів з особливостями психофізичного розвитку; особливості методики викладання української мови в школах глухих та слабочуючих; удосконалення змісту, форм і методів підготовки вчителя-дефектолога на сучасному етапі.

Під керівництвом І. П. Колесника захищено дві кандидатських дисертації:

  • Мартинчук Олена Валеріївна на тему: «Розвиток мовлення глухих учнів 5-7 класів у зв'язку із вивченням дієслова»;
  • Гладченко Ірина Вікторівна на тему: «Соціалізація дітей-сиріт першого року життя з особливостями психофізичного розвитку».

Примітки

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.