Колумба

Колумба (власне Крімтан (Crimthann), прозваний сучасниками Колумба, Колум Кілле, Кольм Кілле, що означає «Голуб Церкви», 521 9 червня 597) — ірландський монах, проповідник християнства в Шотландії. Ввійшов в історію тим, що охрестив піктів — давніх аборигенів Шотландії та навернув у християнство їх королівство Альбу. Визнаний церквою святим.

Колумба
лат. Columba
Прізвисько Apostle of the Scots і Apóstol de los escoceses
Народився 7 грудня 521[1]
Донегол, Ольстер, Ірландія
Помер 9 червня 597[2][1] (75 років)
Йона
Поховання Йона
Країна Ірландія
Місце проживання Донегол
Діяльність чернець, місіонер
Вчителі Finnian of Movilled
Знання мов латина
Учасник Battle of Cúl Dreimhned
Членство Twelve Apostles of Irelandd
Magnum opus Cathach of St. Columbad
Посада абат
Конфесія християнство[3][4][5]
Батько Feidhlimidh (?)d[1]
Мати Eithne of Leinsterd[1]

Ірландія

Колумба народився в Донеголі (північний захід Ірландії) у 521 році, походив з королівського роду Уі Нейллів. Він був правнуком верховного короля Ірландії і згідно з ірландським звичаєвим законом мав право на успадкування «трону Тари» — трону верховних королів Ірландії. Його мати Етне була з королівської сім'ї Ленстера. Згідно з повідомленнями Адомнана, батьки з самого його народження хотіли, щоб він став священником. У дитинстві виховувався в пресвітера на ім'я Круйтнехан, потім навчався у старця Геммана, а після цього поступив в монастир святого Фінтана, де, за легендою, проживало і навчалося багато святих Ірландії. Ще мешкаючи в Ірландії Святий заснував декілька монастирів, в тому числі Дайре Калгах (Деррі), і, можливо, Келлс.

Битва при Куль Древне

В 561 році відбулася кровопролитна битва між Верховним королем Ірландії Діармайдом, сином Кербела і двоюрідним братом Колумби, Айнміре, який правив на півночі Ольстера. Айнміре і його союзники перемогли «завдяки молитвам святого Колумби», нібито втративши лише одного бійця, в той час, як зі сторони Діармайда загинуло три тисячі. Існують різні версії участі Колумби в цьому конфлікті. Найбільш правдоподібною є та, згідно з якою Діармайд наказав скарати на горло сина короля Коннахта, не дивлячись на заступництво Колумби, що викликало обурення у найближчих родичів Колумби, і короля Коннахту.

Ірландські клірики зібрали синод, на якому дії Колумби були піддані формальному засудженню (правда, біограф Колумби святий Адомнан повідомляє, що згодом його було реабілітовано). Святий Колумба вирішив покинути Ірландію і відправився в добровільне вигнання. Адомнан повідомляє наступне: «На другий рік опісля битви Кул-Древне на сорок другому році свого віку він відплив з Ірландії в Британію, бажаючи відправитись у паломництво заради Христа». Цю подію слід розглядати в контексті звичаїв давньої Ірландії. У давній Ірландії людина мала певний статус у суспільстві і знаходилась під захистом законів тільки тоді, коли жила з людьми свого клану на території свого племені (туата). Покинувши землі свого клану людина ставала автоматично безправною. Тому паломництво розглядалося в першу чергу як розрив зі своїм кланом і вважалось однією з різновидів мучеництва.

Йона

У Британію Колумба прибув на територію королівства Дал Ріада — королівства, що його заснували Ірландці з племені скоттів, переселившись на територію Каледонії (нинішньої Шотландії) у IV столітті. Колумба очолив церкву Дал Ріади. Спочатку він відвідав Коналла мак Конгалла — короля Дал Ріади, а потім вирушив на острів Йона.

Колумба заснував монастир на острові Йона в 563 р. За різними даними, острів було подаровано йому королем Дал Ріади Коналлом або ж піктським королем Бруде. Адаомнан повідомляє, що острів подарував йому Коналл, а Беда повідомляє, що острів подарували йому пікти і їх король Бруде (Бріде). Вважається, що Беда мав більший доступ до достовірних джерел. Крім того вважається, що Беда більш ранній і незацікавлений, неупереджений автор. Давньоірландська назва острова — Í, згодом він став відомий як Í Choluim Chille чи Ikolmkill (острів Колумби). Там Колумба з дванадцятьма монахами заснував монастир, що став центром його діяльності з християнізації Шотландії. Звідти Колумба зі своїми сподвижниками відправлявся в різні сторони проповідувати євангеліє, будував церкви і засновував чернечі спільноти, що ставали новими центрами християнської проповіді. У Шотландії він провів тридцять три роки, заснував декілька монастирів і місій і навернув до християнства більшість північних і південних піктів. Історики сперечаються про те, коли саме Колумба навернув у християнство піктів — називають 565 рік та 575 рік. Є версія, що Колумба здійснив місію до піктів після великого собору в Друїм-Кете, де він відігравав велику роль. Так чи інакше Колумба відвідав короля Бріде в його фортеці на березі озера Лох-Несс і навернув піктів у християнство. Крім монастиря на острові Іона Колумба заснував ще низку монастирів в Шотландії, назви яких не дійшли до нас, крім монастиря в Архартдан (сучасний Аркхарт). Лишається невідомим факт про те, чи король Бріде хрестився сам чи тільки дозволив проповідувати Колумбі серед піктів. Така сама ситуація склалася і з королем Пенда — королем англо-саксонського королівства Мерсія.

Посилання

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.