Компенсатор
Компенса́тор (рос. компенсатор; англ. compensator; нім. Flüssigkeitskompensator m, Flüssigkeitsausgleicher m, Kompensator m) -
- 1) елемент гідрозахисту електродвигуна заглибного у вигляді гумової камери в сталевому корпусі, який заповнений робочою рідиною електродвигуна і приєднується до його основи.
- 2) Оптико-механічний вузол у маркшейдерському чи геодезичному приладі, що містить оптичні деталі і механічні пристосування для їхнього повороту, чи переміщення підвіски; застосовується для відхилення або паралельного зсуву візирних ліній і світлових пучків в оптичних системах.
Розрізняють К., що діють від механічного приводу (застосовуються в оптичних мікрометрах, далекомірах, лазерних покажчиках і ін.) і автоматично діючі під впливом сили тяжіння (застосовуються в нівелірах, теодолітах тощо). Як оптичні деталі, в К., застосовують плоскопаралельні пластинки, клини, лінзи, дзеркала і призми. Автоматично діючі К. мають чутливий елемент (маятник) і додаткові елементи, що перетворять кут нахилу приладу в кут компенсації. У деяких К. чутливий елемент і перетворювач сполучені. Як підвіски маятника, застосовують тонкі металеві дроти, стрічечки, еластичні пружини і тверді елементи, на яких закріплюється оптична деталь. Компенсатором може бути конструкція з рідиною. Різні варіанти підвісок і оптичних деталей, що підвішуються, дозволяють одержувати різні коефіцієнти компенсації. Чутливі елементи всіх діючих К. забезпечуються демпферами. Діапазон роботи К. - область, обмежена найбільшими значеннями кута нахилу приладу, у межах яких відбувається нормальне функціонування маятника (чутливого елемента).
Спорт
- Компенсатор плавучості - елемент спорядження аквалангістів (дайверів), який розподіляє вагу вантажу, полегшує його. Також компенсатор допомагає утримувати рівновагу і створює нейтральну плавучість на будь-якій глибині.
Див. також
- Компенсація
- Компенсатор висоти
- Компенсатори в трубопроводах
- Компенсатор пульсацій насоса
- Компенсатор тиску — паровий компенсатор ядерного реактора
Література
- Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Донбас, 2004. — Т. 1 : А — К. — 640 с. — ISBN 966-7804-14-3.