Комплекс Н1-Л3
Комплекс Н1 — Л3 — радянський космічний комплекс, який розроблявся в рамках програми Н1-Л3. Призначенням комплексу було забезпечення виведення на орбіту Місяця апарату з людиною на борту, успішну посадку 1 космонавта на поверхню місяця в місячному кораблі (11Ф94), гарантований старт з нього, стикування з орбітальним кораблем (11Ф93) і вдале його повернення на Землю.
В подальшому комплекс зобов'язали також здійснювати посадку на Місяць місячного корабля з екіпажем 1-2 людини і їх повернення на Землю.
Розробка попереднього ескізного проекту була закінчена в другій половині 1964 року.
Історія програми
3 серпня 1964 ЦК КПРС ставить перед головним конструктором Корольовим мету — здійснити висадку одного радянського космонавта на Місяці перед тим, як США доставлять на Місяць свого астронавта.
З вересня 1964 р. починаються роботи по цьому проекту. У першому варіанті передбачалося запустити три надважких РН Н-1, які виводили на навколоземну орбіту компоненти місячного корабля. Перший модуль космічного корабля масою 138 тонн був розгінний блок. До Місяця наближався 40-тонний модуль, який, провівши кілька корекцій траєкторії у дорозі, відразу виводився в потрібну точку місячного диску для прямої посадки.
Для забезпечення посадки на Місяць основною стала програма Н1-Л3 С. П. Корольова, а не УР-700-ЛК700 В. М. Челомея. На думку деяких дослідників програма УР700-ЛК700 була реалістичнішою, оскільки спиралася на відпрацьовані технології в той час, як програма Н1-Л3 для своєї реалізації вимагала мобілізації науково-технічного і виробничого потенціалу всього СРСР. Частково ця думка підтверджується тим, що РН УР-500, вона ж «Протон», з цієї ж серії стала самою надійною РН у світі.
Склад комплексу
Штатний РКК Н1-Л3 складається з РН H1 (11А52), місячної орбітальної станції (МОС) і ракетного блоку «Г».
МОС у своєму складі має:
- — Місячний орбітальний корабель (ЛОК);
- — Місячної посадкової станції (МПС);
- — Ракетного блоку «Д».
МОК включає:
- — Побутовий відсік (ПО)
- — Спускний апарат (СА);
- — Приладно-агрегатний відсік (ПАВ);
- — Ракетний блок «І».
ЛПС складається з:
- — Місячного корабля (МК);
- — Ракетного блоку «Е»;
- — Місячного посадкового пристрою (МПП).
План польоту
Загальна схема експедиції на Місяць
До складу місячної експедиції входять:
- — Штатний РКК Н1-Л3;
- — Резервний РКК Н1-Л3;
- — Два самохідних місячних апарати Е-8.
При забезпеченні місячної експедиції передбачено використання ШСЗ «Молния-1» і «Прогноз».
Призначення
Штатний РКК Н1-Л3 призначається для доставки космонавта на Місяць, виконання спеціальної програми технічних, наукових і військово-прикладних досліджень, зльоту космонавта з Місяця, повернення екіпажу до Землі і виконання маневру при спуску для посадки СА в заданому районі.
Галерея
- 7К-ЛОК на орбите
- Старт МК
Посилання
- Ракетно-космічний комплекс Н1-Л3Гудилін В. Є., Слабкий Л. І. «Ракетно-космічні системи (Історія. Розвиток, перспективи)», М., 1996(рос.)
- "НОВОСТИ КОСМОНАВТИКИ"