Коньякська ліга

Коньякська ліга – союз держав, створений 22 травня 1526 року для боротьби з посиленням могутності імперії Габсбургів.

Передумови створення

Після завершення чергової італійської війни та підписання мирної угоди в Мадриді король Франції Франциск I повернувся додому, віддавши як заручників своїх синів імператору Карлу V.

Разом з тим було видно, що переможці виснажені і що їм не вистачає коштів на продовження воєнних дій. Припинення боротьби між Францією та Іспанією додала натхнення італійцям. З ініціативою об’єднання італійських сил виступила Венеція. 6 березня 1525 року сенат ухвалив рішення «змусити папу зайнятись заспокоєнням та єдністю Італії». За кілька днів венеційський посол мав таємну нараду із Джироламо Мороне – першим міністром міланського герцога Франческо II Сфорци – про створення таємного союзу проти іспанців. До цього союзу сподівались залучити не лише папу, але й французів. Полководцем мав стати Пескара, італієць за походженням, йому пообіцяли неаполітанську корону. Але план провалився. Пескара заарештував Мороне й віддав під суд. Міланського герцога позбавили влади, а герцогство приєднали до іспанських володінь.

Ці невдачі призупинили створення анти іспанської ліги, але смерть Пескари та звільнення з полону Франциска I, дали поштовх перемовинам.

Склад та мета ліги

22 травня 1526 року було сформовано Коньякську лігу (за назвою міста Коньяк). До її складу увійшли Франція, Папська область, Венеційська республіка, Генуя, Флоренція та Міланське герцогство.

На меті Коньякська ліга мала звільнення Північної Італії від військ Карла V, відторгнення від Іспанії Неаполя та звільнення синів короля Франциска, залишених при іспанському дворі як гарантії виконання умов Мадридської угоди.

В цій лізі французи виступали як союзники, й за допомогу французький король отримував протекторат над Генуєю та фортецю Асті. Карл залишався королем Неаполя, але як папський васал. Мілан повертався Сфорці.

Основу Ліги мали скласти італійці. Наступ вирішили розпочати двома арміями – венеційською та папською, й звільнити Ломбардію. Але ще до початку військових дій у лавах коаліціянтів спалахнули суперечки. Папа посперечався із флорентійцями з приводу майбутнього розподілу території Сієнської республіки. Суперечка ж між папою та Венецією виникла через долю Феррари.

Наслідки

Утворення Коньякської ліги мало наслідком нову війну, яка також стала невдалою для союзників. Крім того вона вкотре показала закономірність домінування іспанців у Європі на той час.

Внаслідок війни французам все ж довелось виконати умови Мадридської угоди. А імперія Габсбургів ще більше посилила свої позиції в регіоні.

Див. також

Посилання

(рос.)

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.