Коптський музей (Каїр)

Коптський музей (араб. المتحف القبطي, англ. Coptic Museum) — історико-культурний і релігійний музейний осередок у столиці Єгипту місті Каїрі. Музей володіє найбільшою колекцією єгипетських християнських (коптських) артефактів, зокрема і предметів мистецтва, у світі, й висвітлює історію християнства в Єгипті від становлення до сучасності[1].

Коптський музей
المتحف القبطي
30°00′21″ пн. ш. 31°13′50″ сх. д.
Тип музей і історичний
Країна  Єгипет
Розташування  Єгипет, Каїр
Адреса Коптський Каїр
Засновник Marcus Simaikad
Засновано 1910
Фонд бл. 15 000 експонатів
Сайт copticmuseum.gov.eg
Коптський музей (Каїр) (Єгипет)

 Коптський музей у Вікісховищі

Загальні дані

Коптський музей розташований у історчиному районі Каїра, знаному як Коптський Каїр (біля станції метро «Марі Гіргіс»).

У теперішній час Коптський музейний комплекс розкинувся на теритоірї у 8 000 м² — ця земля була надана Коптською православною церквою за покровительства патріарха Кирила V Александрійського.

Перший керівник Музею — засновник Музею Маркус Сімака-паша, його наступником став доктор Того Міна (Dr Togo Mina), в вже потому — доктор Пагор Лябіб (Dr Pahor Labib), перший хто обійняв посаду директора музею.

Історія музею

Центральний вхід до музею

Коптський музей було засновано Марком Сімайка-пашою як Музей коптської патріархії 1908 року. Сюди, зокрема, з дозволу Патріарха Кирила V, було доставлено старожитності із коптських монастирів і церков. 1910 року для музею було зведено спеціальну будівлю. Урочисте відкриття музею відбулося 14 березня того ж (1910) року[2]. У подальшому приміщення не раз розширювали за рахукнок прибудов.

Коптська громада щедро жертвувала на музей, в т.ч. й передаючи для поповнення музейної колекції предмети мистецтва та культу (фрески, ікони, церковні посуд і одяг, тощо).

У 1931 році Коптському музею було надано статусу державного музейного закладу, що перебував у віданні Департаменту Старожитностей Єгипту (Department of Antiquities). А 1939 року до музею було передано зібрання коптських пам'яток із Каїрського єгипетського музею[3]. Їх, зокрема, розмістили у Новому крилі, будівництво якого було завершено 1944 року.

У зв'язку із частковим руйнуванням, Старе крило закрили 1966 року, а реставрацію всього музею було здійснено в період 198384 років. Роботи з укріплення підмурків і мурів музейної споруди, проведені у 198688 роки, допомогли встояти музею під час землетрусу 1992 року[4]. Нові відновлювальні роботи у Коптському музеї проводились у 200506 роки.

Експозиція та діяльність

Експозицію та фонди Коптського музею складає зібрання унікальних предметів коптської культури, в т.ч. предметів культу та мистецтва, що є найбільшим у світі. Загальна кількість одиниць зберігання Коптського музею становить близько 15 000[5].

Колекцію розподілено у декількох відділах-залах (за видами мистецтв). У спеціальний відділ виокремлено коптські пам'ятки з-за меж сучасного Єгипту та матеріали розкопок гробниць. При музеї діє бібліотека старовинних манускриптів, одними з найкоштовніших предметів якої є 1 200 сувоїв т.зв. Бібліотеки Наг-Хаммаді (релігійні кодекси, писані коптською мовою, й складені та виготовлені у перші століття н.е., виявлені 1945 року в районі міста Наг-Хаммаді), доступ до них здійснюється лише за спецдозволами і винятково для фахівців-дослідників[6].

Для поповнення своїх колекцій співробітиками Коптського музею постійно здійснюються археологічні експедиції — так у 195051 роках проводились розкопки у районі Абу-Мени (за 80 км західніше від Александрії), а 1961 року розкопки в межах Каїру було проведено спільно з Німецьким Археологічним інститутом[7].

Коптський музей — значний культурний осередок коптів, Каїру і Єгипту в цілому.

Виноски

  1. Про Коптський музей на www.lastminute.com (англ.). Архів оригіналу за 14 лютого 2007. Процитовано 12 грудня 2009.
  2. Gabra, Gawdat and Marianne Eaton-Krauss. The Illustrated Guide to the Coptic Museum, 17
  3. Zaki, Isis. "History of the Coptic Museum."
  4. Gabra, Gawdat and Marianne Eaton-Krauss. The Illustrated Guide to the Coptic Museum, 21.
  5. Daily star Egypt. Архів оригіналу за 25 жовтня 2008. Процитовано 12 грудня 2009.
  6. Nag Hammadi Library. Архів оригіналу за 31 березня 2005. Процитовано 12 грудня 2009.
  7. Ходжаш С. Каир. («Города и музеи мира»), М.: «Искусство», 1975, стор. 95 (рос.)

Джерела, посилання і література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.