Корал

Кора́л — колонія морських безхребетних тварин типу кнідарій, головним чином із класу коралових поліпів Anthozoa (класичні корали) або класу Гідроїдні (гідрокорали), що мають твердий зовнішній скелет. Скелети деяких видів добувають з води, щоб використати як сувеніри, для ювелірних виробів і прикрас. Найвідоміший серед ювелірних видів червоний середземноморський корал Corallum rubum, з якого виробляють коралі. Корали в теплих морях створюють бар'єрні рифи, що відокремлюють берег і лагуну із солоною водою, можуть бути до 30 км шириною, у бар'єрних рифах звичайно бувають проходи для навігації через бар'єр у лагуну. Атоли являють собою суцільне або розірване кільце, що оточує мілководну лагуну. Основою для атола часто служить вершина підводного вулкану.

Корал
Білий корал
?
Корал

Dendrogyra cylindricus
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Кнідарії (Cnidaria)
Клас: Коралові поліпи (Anthozoa)
Корал (Coral)
Підкласи/Ряди

Alcyonaria
   Alcyonacea
   Helioporacea
Zoantharia
   Antipatharia
   Corallimorpharia
   Scleractinia
   Zoanthidea

Посилання
Вікісховище: Coral
Віківиди: Coral

Цікаві факти

Більшість коралів мають жорсткий скелет. Нещодавно[коли?] коралові рифи були знайдені в холодних водах Атлантичного океану поблизу Шотландії. Корали бувають різних форм: деревоподібні, віялові тощо. Найбільший кораловий риф знаходиться поблизу північно-східного узбережжя Австралії. Він простягається на відстань 2200 км.

Хімічний склад і властивості

В основному складаються з карбонату кальцію з домішками карбонату магнію, і незначної кількості окису заліза. Містять близько 1 % органічної речовини. Індійський чорний корал майже повністю складається з органічної речовини.

Щільність коралів від 2,6 до 2,7; твердість близько 3,75 за шкалою Мооса. Чорні корали легші, їх щільність 1,32 — 1,35 [2].

Застосування

У природі відомо понад 3500 різновидів коралів, в палітрі яких розрізняють до 350 кольорових відтінків. Корали використовуються як сировина для отримання вапна, деякі види — для виготовлення ювелірних прикрас. В останньому випадку особливо цінуються чорний (аккабар), білий та сріблясто-перламутровий «шкіра ангела», і найпопулярніший червоний і рожевий благородні корали.

Як і у випадку з перлами, висока вартість натуральних коралів призводить до великої кількості підробок. Діапазон дуже широкий, на одному кінці знаходяться пластмасові намиста під корал, на іншому — натуральний корал, пофарбований в який-небудь колір.

Законом деяких країн (наприклад, Єгипту) вивезення коралів за межі території держави заборонений.

Зміна тривалості доби

У зв'язку з притяганням Місяця, видимим проявом чого є припливи, швидкість обертання Землі поступово зменшується. За сторіччя тривалість земної доби збільшується приблизно на 2 мілісекунди.

Зміну довжини дня протягом геологічного часу було перевірено експериментально, завдяки підрахунку кільцевих ліній у викопних коралів. Корали відкладають на своєму зовнішньому скелеті у вигляді кілець карбонат кальцію; циклічність відкладення кілець пов'язана як з денним освітленням, так і з періодичними сезонними змінами: в 1963 році американський палеонтолог Джон Уеллс (1907—1994) відкрив, що з кільцевих утворень на епітеке коралів можна визначити кількість днів в році тієї епохи, коли ці корали жили. З огляду на зміну тривалості року і екстраполюючи назад в часі уповільнення швидкості обертання Землі завдяки впливу Місяця, можна також визначити тривалість доби в той чи інший геологічний період[1][2]:

ЧасГеологічний періодЧисло днів в роціТривалість доби
СьогодніЧетвертичний36524 год
100 млн л.тЮра38023 год
200 млн л.тПерм39022,5 годин
300 млн л.тКарбон40022 год
400 млн л.тСилур41021,5 год
500 млн л.тКембрій42520,5 год

Згідно з новим міжнародним дослідженням[3], збільшення тривалості дня могло мати важливий вплив на характер і час насичення Землі киснем.

«Незмінне питання в науці про Землю полягає в тому, як атмосфера Землі отримала кисень і які чинники відбувалися під час оксигенації», — відзначив співавтор дослідження Грегорі Дік, геомікробіолог з Департаменту наук про Землю та довкілля Мічиганського університету (США).

Забарвлення

Найчастіше для прикрас використовують благородний корал, пофарбований у різні відтінки рожевого і червоного кольору. Колір коралів залежить від складу і кількості органічних сполук: зустрічаються не тільки рожеві, а й червоні, блакитні, білі і навіть чорні корали. У Китаї та Індії видобувають чорні корали .

Рожеві, червоні і чорні корали вважаються найбільш цінними.

Див. також

Примітки

  1. 1969LAstr..83..411K Page 411. articles.adsabs.harvard.edu. Процитовано 6 серпня 2021.
  2. Дендрохронологический метод датировки. medbiol.ru. Процитовано 6 серпня 2021.
  3. Klatt, J. M.; Chennu, A.; Arbic, B. K.; Biddanda, B. A.; Dick, G. J. (1 серпня 2021). Possible link between Earth’s rotation rate and oxygenation. Nature Geoscience (англ.) 14 (8). с. 1–7. ISSN 1752-0908. doi:10.1038/s41561-021-00784-3. Процитовано 6 серпня 2021.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.