Кофактор

Кофактор небілкова (неамінокислотна) хімічна сполука, органічна або неорганічна, що зв'язується (щільно або вільно) з білками (найчастіше ферментами) і потрібна для виконання білком своєї біологічної функції[1]. Вони можуть розглядатися як «допоміжні молекули/іони», які допомагають в біохімічних перетвореннях білка. Певні речовини, такі як вода і поширені іони, хоча і зв'язуються білками, не вважаються кофакторами, тому що вони усюдисущі і рідко обмежують утворення активної форми білка.

Кофактор (у цьому випадку гем), зв'язаний з ферментом сукцинат дегідрогеназа, залученим у електронно-транспортний ланцюжок мітохондрій. Велика напівпрозора сфера вказує на розташування іону заліза.

Кофактори зазвичай поділяють на дві великі групи: коферменти і простетичні групи. Коферменти дуже вільно зв'язуються з ферментами та іншими білками та легко вивільняються в процесі нормального каталітичного циклу. Їхньою головною роллю зазвичай є перенесення хімічних групи між білками. На відміну від них, простетичні групи зв'язуються дуже щільно і формують постійну частину структури білка.

Білок без зв'язаного кофактору називається апопротеїном (апоферментом у випадку ферментів), а повний активний білок разом із приєднаним кофактором або кількома кофакторами голопротеїном (голоферментом).

Примітки

  1. de Bolster, M.W.G. (1997). Glossary of Terms Used in Bioinorganic Chemistry: Cofactors. International Union of Pure and Applied Chemistry. Архів оригіналу за 26 червня 2013. Процитовано 30 жовтня 2007.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.