Кофола

Кофола (чеськ. Kofola) — безалкогольний газований напій, що почали виготовляти у 1960 році в Чехословаччині. Є головним конкурентом Кока-Коли та Пепсі в Чехії та Словаччині.

Кофола
Kofola
Тип Кола
Виробник Kofola ČeskoSlovensko, a.s.
Країна походження  Чехословаччина
Початок виробництва 1960 (1960)
Колір Карамель E-150d
Різновиди Kofola Originál, Meruňka, Meloun, Malina, Ostružina, Angrešt, Guarana, Bez cukru, Višňová, Citrus
Подібні напої Coca-Cola, Pepsi, Polo Cocta
Вебсайт kofola.cz
Різні смаки Кофоли.

Компанія Kofola є одним із лідерів на ринку безалкогольних напоїв Центральної та Східної Європи.[1] Група діє в Чехії, Словаччині, Польщі, Словенії, Угорщині, Хорватії, Росії та Австрії.[2]

Головною складовою напою є сироп кофо,[3] що складається з 14 трав'яних та фруктових складників, води, цукру і/або фруктозного сиропу, кофеїну та карамелі. Порівняно з Пепсі чи Кока-Колою, містить на 30% менше цукру, на ~56% більше кофеїну (15 мг/100 мл, Coca-Cola 9,6 мг/100 мл) і не містить фосфатів.

Історія

Кофола з'явилася в 1959 році в рамках державної програми з використання надлишків кофеїну, що виникав у процесі обсмаження кавових зерен. Отриманий у результаті дослідження темний солодко-кислий сироп Кофо ліг в основу нового безалкогольного напою, який назвали Кофола і випустили на ринок у 1960 році. Протягом 1960-их і 1970-их Кофола стала дуже популярною в комуністичній Чехословаччині як аналог західних напоїв на зразок Кока-Коли чи Пепсі (вони стали доступними з 1968 та 1974 відповідно, але були дорогими і вважалися елітними). Навіть сьогодні Кофола лишається популярною, оскільки її можна набирати просто з бочки, як пиво. Для цього її розливають у 50-літрові бочки.

У 1998 році крім класичних скляних пляшок об'ємом 0,33 л з'явилися пластикові півлітрові та дволітрові пляшки, у 2003 — 0,25-літрові металеві бляшанки, а в грудні 2004 — ще й літрові пластикові.

До 2000 року на логотипі було кавове зерно, тепер там зображено кавову квітку.

Склад

До складу сиропу входять яблука та смородина, а також додаткові сиропи з вишні та малини. Сироп готують раз на весь сезон виробництва, тому рік у рік смак може змінюватися, залежно від погоди в конкретний сезон і від рівня стиглості плодів.

Також до сиропу входять цукор, карамель, коріандр, кориця, екстракт локриці та аромат апельсинового дерева.

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.