Краківська брама (Люблін)

Краківська брама (пол. Brama Krakowska) міська брама в Любліні, збудована в першій половині XIV століття. Інша, застаріла назва Вища брама (на відміну від Нижньої Ґродської)[2]. Південно-західний в'їзд до Старого міста. Один із архітектурних символів міста. Зараз в ній знаходиться музей історії міста Любліна.

Краківська брама
Brama Krakowska
Вигляд з боку плацу Локєтка
Вигляд з боку плацу Локєтка
51°14′51″ пн. ш. 22°33′59″ сх. д.
Країна  Польща
Місто Люблін
Розташування Плац Локєтка, 3
Тип ворота
Стиль готика з елементами бароко
Автор проєкту Себастьян Влох, Домінік Мерліні
Дата заснування 1341
Статус  пам'ятка архітектури[1].
Сайт Музей історії міста Любліна (пол.)

Краківська брама
Краківська брама (Польща)
 Медіафайли у Вікісховищі

Походження назви

Брама отримала свою назву через те, що була розташована з боку шляху, який вів до тодішньої столиці Польщі Кракова. Забудова будинками Люблінського середмістя навколо цієї дороги призвела до формування теперішньої центральної вулиці Любліна Краковського Пшедмешчя[3].

Історія

Поштова марка із зображенням брами часів нацистської Німеччини

Краківська брама стала одним із перших (разом із Брамою Ґродською) мурованих елементів захисної системи середньовічного Любліна. Будівництво готичної споруди розпочате в 1341 році за розпорядженням Казимира III Великого після того, як Люблін пережив нищівний набіг татар. В першій половині XVI століття до споруди за проектом Себастьяна Влоха було добудовано передбрам'я, що згори увінчувалося зубцями та маленькими вежками. До самої ж Брами примикали мури, що оточували все Старе місто. Перед брамою було викопано рів, через який перекинуто дерев'яний місток. В 1557 та 1575 роках Краківську браму суттєво ушкоджували пожежі, внаслідок чого її доводилось ремонтувати та перебудовувати. За часів правління Стефана Баторія в ній було встановлено баштовий годинник. З тодішніх описів довідуємось, що тоді, в кінці XVI століття, брама була вкрита куполом, а навколо неї були прибудовані балкони з балюстрадами для міських сурмачів та стражників. З початку сімнадцятого століття в брамі та навколо неї були влаштовані численні магазинчики. У 1673 році Краківська брама була вперше суттєво відреставрована. Наступний капітальний ремонт споруди було виконано в 1742–1745 роках. Тоді було полагоджено склепіння, сходи, вікна, приміщення всередині. Попри ремонти, будівля продовжувала руйнуватися. Внаслідок цього міська влада у 1778 році постановила здійснити черговий ремонт, закінчений у 1782 році за проектом Домініка Мерліні. Про дату його закінчення свідчить відповідна цифра під королівською монограмою Станіслава Августа Понятовського SAR («Stanislaus Augustus Rex») на верхів'ї восьмикутної вежі[4][5].

На початку дев'ятнадцятого століття на фасаді з боку Старого міста поміщено ікону Непорочного зачаття Діви Марії. Близько 1820 року магістрат вимурував біля будівлі чотири магазини. У 1823 році, під час ремонту під наглядом Якуба Гемпла старий вхід з боку Ринку був замінений новим. В 1839 році на фасаді з боку Середмістя зроблено нішу, в яку помістили ікону покровителя Любліна, Святого Антонія, і зробили чотири віконні прорізи[4].

У 1844–1845 роки на висоті ґанків для сурмачів облаштовано залізні галереї, що оточували вежу. Галерея також служила спостережним пунктом для пожежників[4].

Наступна суттєва реконструкція відбулася в 1954 році — після Другої світової війни за проектом архітектора Вацлава Подлевського. Металеву галерею прибрано і відновлено два балкони, прибрано штукатурку. Під час цієї реставрації до брами частково повернувся її первинний готичний вигляд. Від 1965 року приміщення належить Музею історії міста Любліна. Остання реконструкція була завершена у 2007 році[4][6].

Примітки

  1. Wykaz nieruchomych obiektów zabytkowych ujętych w Gminnej ewidencji zabytków (GEZ) miasta Lublin. Lublin — miasto inspiracji. Oficjalny portal miasta Lublin. Архів оригіналу за 29 листопада 2014. Процитовано 18 листопада 2014.(пол.)
  2. Валентин Концевич. Прогулянка Любліном. Поступ. Процитовано 24 грудня 2014.
  3. Ziemowit Karłowicz, Monika Śliwińska. Krakowskie Przedmieście – historia ulicy. Teatr NN. Leksykon. Процитовано 24 грудня 2014.(пол.)
  4. Anna Szlązak. Brama Krakowska w Lublinie. Teatr NN. Leksykon. Процитовано 24 грудня 2014.(пол.)
  5. Brama Krakowska. Magiczny Lublin. 21 sierpnia 2008. Архів оригіналу за 24 грудня 2014. Процитовано 24 грудня 2014.(пол.)
  6. Краківська брама – Музей історії міста Люблін. Lublin - miasto inspiracji. Oficjalny portal miasta Lublin. Архів оригіналу за 24 грудня 2014. Процитовано 24 грудня 2014.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.