Криволісся

Криволісся — тип рослинності з домінуванням специфічної деформованої чи сланкої деревно-чагарникової рослинності, зумовлений суворими кліматичними факторами, властивий для субальпійських і субарктичних ландшафтів.

Криволісся гірської сосни в Ґорґанах

Опис

Вплив екстремальних кліматичних факторів — морозу, сильних вітрів, опадів, снігових лавин у гірських та приполярних районах формує своєрідні форми росту дерев на межі їх кліматичного поширення. Це прапороподібні, деформовані і багатовершинні крони; зігнуті, покручені та притиснуті до землі стовбури дерев; а також сланкі, полягаючі, шпалерні і подушкоподібні життєві форми[1].

Механізми їх формування можуть бути різними. Внаслідок абразивної дії вітру зі снігом ростові бруньки зберігаються лише на стороні, захищеній від переважаючих вітрів — тоді крона дерева стає односторонньою або прилеглою до поверхні. Також часто перезимувати можуть лише ті частини, які сховані під сніговим покривом. Стовбури і гілки деформуються під вагою снігу, на лавинних схилах верхівки дерев періодично стинає снігова лавина, після чого вони відростають з бічних пагонів. Ця постійна боротьба зі стихією на межі фізіологічного виживання надає їм химерного вигляду.[2]

Вплив на формування криволісь має і вічна мерзлота, яка не дає деревним рослинам глибоко вкорінитись і змушує їх стелитись для втримання ваги крони.

В Україні криволісся представлені в горах хвойними і листяними стелюхами (сланиками) — полягаючими деревами і чагарниками з зігнутими шаблеподібними стовбурами і гілками, які «повзуть» по схилу. Взимку вони полягають під вагою снігу, а навесні випростовуються і продовжують свій ріст.[3]
Слід зауважити, що на тепліших схилах південної та суміжних з нею експозицій рослинні пояси простягаються на кілька сотень метрів вище, ніж на холодніших і більш зволожених північних схилах [4].

Смереки, поламані снігом, на фоні заростей гірської сосни та ялівцю. Чорногора

Видовий склад

Криволісся частіше утворюють хвойні види ялиця бальзамічна, ялина червона, ялина чорна, ялиця субальпійська (шорсткоплідна), модрина Лаєля, ялина Енгельмана, сосна м'яка, сосна скручена. Великі масиви криволісь на Далекому Сході Росії і в Сибіру утворює кедровий стелюх (сланик)[5].
Серед листяних видів це береза пухнаста та Ермана, бук лісовий і східний, ряд видів дуба, деякі верби, рододендрон[6],[7]. В Україні криволісся представлені сланкими рослинами. В Карпатах це сосна гірська і вільха зелена[8], у Криму сосна гачкувата.
Криволісся мають виняткове значення для регулювання водного режиму річок, а також ґрунтозахисне, кліматорегулююче та селе- лавинозахисне значення.

Посилання

  1. Криволесье/Лесная энциклопедия. Т. І. Москва: Сов. энциклопедия, 1985. - С. 471-472.
  2. Малиновський К. А. Рослинність високогір'я Українських Карпат.- Київ: Наук. думка, 1980. — 278 с.
  3. Чубатий О. В. Соснове криволісся Українських Карпат. — Київ: Урожай, 1965. — 134 с.
  4. Нестерук Ю. Рослини Українських Карпат. Ілюстрований довідник. - Львів: Поллі, 2000. - 136 с.
  5. Інформація з сайту "Зелені ліки". Архів оригіналу за 5 жовтня 2013. Процитовано 4 жовтня 2013.
  6. Долуханов А.Г. Субальпийские криволесья Кавказа// Академику В.Н.Сукачеву к 75-летию со дня рожд., М.-Л., 1956
  7. Станюкович К.В. Растительность гор СССР, Душанбе, 1973
  8. Біологічна продуктивність гірськососнового криволісся.− К. : Наук. думка, 1974.- 160 с.

Див. також

Бурелом

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.