Криза в Гамбії (2016—2017)

Криза у Гамбії (2016—2017) політична криза, викликана небажанням чинного президента Гамбії Ях'я Джамме, термін повноважень якого сплив 19 січня 2017 залишити свій пост та передати владу новообраному президенту країни, в минулому лідеру опозиції Адама Берроу. Вибори в країні відбулись 1 грудня 2016 року. Берроу набрав 45,5 %, Джамме — 36,7 %.

Біженці на кордоні з Сенегалом — деякі з 26 тисяч, змушених покинути країну через відмову Ях'я Джамме визнати результати виборів

Невизнання результатів виборів чинним президентом

Ях'я Джамме очолював країну з 1994 року. Після свого програшу він заявив, що процес голосування проходив з «серйозними порушеннями» і закликав до проведення нових виборів[1].

Невизнання результатів виборів чинним президентом та побоювання щодо початку репресій проти опозиції призвели до початку масової еміграції з країни, переважно — в Сенегал.

Опозиційний лідер Адама Берроу, що переміг на президентських виборах, склав присягу і пройшов процедуру інавгурації в посольстві Гамбії в Дакарі.

Підтримку новообраному президенту висловили сусідні країни. Африканський Союз і Економічне співтовариство країн Західної Африки (ECOWAS) заявили, що з 19 січня вони визнають єдиного главу держави — Адама Берроу. Більшість країн Західної Африки оголосили про готовність до військового вторгнення в Гамбію в разі, якщо дипломатичним шляхом не вдасться переконати президента країни Джамме піти у відставку після закінчення його мандата. Про готовність до введення військ заявили Нігерія, Сенегал і Гана.

Відсторонення від влади Ях'я Джамме

19 січня 2017 війська Сенегалу увійшли на територію Гамбії[2]. Таке рішення викликане тим, що чинний президент Гамбії Ях'я Джамме відмовляється покидати пост після закінчення мандата 19 січня. Введення військ відбулося згідно одноголосного рішення Ради Безпеки ООН[3].

20 січня Африканський союз і Економічне співтовариство країн Західної Африки вирішив призупинити вторгнення і висунули екс-президенту ультиматум[4]. Цього ж дня очільник збройних сил Гамбії заявив про лояльність до новообраного президента Берроу. Надвечір екс-президент Гамбії Ях'я Джамме прийняв ультиматум та погодився передати владу новообраному президенту[5].

21-22 січня Ях'я Джамме покинув країну. Після його від'їзду казна держави виявилась порожньою — з неї зникло $11 млн[6].

Країну покинули також міністр юстиції і віце-президент. Наразі місцезнаходження Джамме також невідомо.[7]

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.