Кристіан VII

Кристіан VII (дан. Christian 7.; 29 січня 1749 13 березня 1808) — король Данії та Норвегії з 1766 до 1808 року.

Крістіан VII
Christian 7.
Крістіан VII
король
Початок правління: 1766
Кінець правління: 1808

Попередник: Фредерік V
Наступник: Фредерік VI

Дата народження: 29 січня 1749(1749-01-29)
Місце народження: Копенгаген, Данія
Країна: Данії та Норвегії
Дата смерті: 13 березня 1808(1808-03-13) (59 років)
Місце смерті: Рендсбург
Дружина: Кароліна Матильда Ганноверська
Діти: Фредерік, Луїза Августа
Династія: Ольденбурзька династія
Батько: Фредерік V
Мати: Луїза Великобританська
Нагороди:

Життєпис

Молоді роки

Народився у Копенгагені в родині Фредеріка V, короля Данії та Норвегії, і Луїзи Ганноверської. У 1751 році його мати померла, а батько одружився вдруге. Виховання Кристіана передали Дітлову Ревентлову, який жорстоко ставився до хлопця, знущався з нього, називав «моя лялька». Допомагав у знущаннях інший вихователь Георг Нільсен. Також мачуха Кристіана Юліана Марія Брауншвейзька інтригувала проти хлопця, щоб зробити власного сина Фредеріка спадкоємцем трону. За твердженнями його сучасників Крістіан був психічно не здоровий та страждав від душевного розладу. У 1760 році, його новим вихователем став швейцарець Елі-Саломон Реверділь, професор математики. Він навчав Кристіана філософії, принципам етикету, розвинув у молодого принца здатність до мов. Кристіан вільно володів французькою та німецькою мовами хоча точні науки давались йому із важкістю.

Володарювання

1 травня 1767 р. в церкві палацу Крістіансборґ було проведено урочисту церемонію помазання й сходження на трон нового короля Данії та Норвегії Кристіана VII.

Ще на початку правління одружився з представницею Ганноверської династії — Кароліною-Матильдою. Після цього звільнив більшість міністрів батька, окрім графа Бернсторфа. Його фаворитом став граф К. Хольке. Молодий король не цікавився політикою, країною керували здебільшого міністри та члени парламенту. Він більше полюбляв нічні походеньки, заводив коханок, розважався в борделях, пиячив, влаштовував бійки з перехожими.

З травня 1768 до січня 1769 року Кристіан VII подорожував по Європі — через Гамбург, Кале — до Англії, потім до Франції, а звідти додому. У Гамбурзі він познайомився з Йоганом Струензе, німецьким лікарем. Після того, як Струензе вилікував королеву, його вплив на Крістіана та уряд значно виріс. У 1770 році Струензе став секретарем кабінету королеви. 15 липня 1771 року Кристіан VII призначив його міністром Таємного кабінету, зрівнявши силу наказів Струензе з королівськими, чим фактично передав йому половину своєї влади.

Струензе використовував свою владу не стільки для збагачення, скільки для проведення необхідних реформ у дусі європейської Просвіти. Були здійснені реформи у всіх сферах життя, скасовано цензуру друку, що обмежували права аристократії та церкви. Проводилася політика економії королівських витрат, скасовано 50 релігійних свят. Вплив Струензе зростав з огляду на погіршення психологічного та розумового стану Кристіана VII. Водночас Струензе спробував змінити зовнішню політику, відмовившись від союзу з Російською імперією.

Зрештою серед аристократів та генералів за підтримки посла Російської імперії у Данії виникла змова. 12 січня 1772 року відбувся заколот. Струензе та його помічника Бранта було заарештовано, а згодом страчено. Кристіана VII помістили фактично під домашній арешт, а регентство передали мачусі Кристіана VII — Юліані-Марії Брауншвейзькій та зведеному брату Фредеріку.

Останні роки

Після цього Кристіан VII не мав жодної влади й мешкав у своєму замку. Тільки 14 квітня 1784 року його син Фредерік згадав про батька, змусивши його підписати наказ про передачу регентства від Юлії-Марії Брауншвейзької саме Фредеріку. Помер Кристіан VII 13 березня 1808 року у м. Рендсбурзі, коли йому здалося, що на місто нападають іспанські війська.

Родина

Дружина — Кароліна-Матильда (1751—1775), донька Фрідриха Ганноверського, принца Вельського.

Діти:

 • Фредерік (1768—1839)
 • Луїза Августа (1771—1843), дружина Фрідриха Кристіана, герцога Августенбурзького

Джерела

 • Otto Andrup/Hans Bølling: Danmarks Konger fra Christian I til Christian X. Udsendt af Nationaltidende 1944-45; S. 26 (дан.)

Література

(дан.)

 • Alenius, Marianne (ed.): Mit ubetydelige Levnets Løb. Efter Charlotte Dorothea Biehls breve. Museum Tusculanums Forlag, Copenhagen 1986
 • Barz, Paul: Doktor Struensee. Bogans Forlag, Lynge, 1986
 • Bech, Svend Cedergreen: Brev fra Dorothea, Politikens Forlag, Copenhagen 1975
 • Blangstrup, Christian: Christian VII og Caroline Mathilde. Gyldendalske Boghandels Forlag (F. Hegel & Søn) Copenhagen 1890
 • Bobé, Louis (ed.): Interiører fra Kong Christian VIIs Hof. Efter Charlotte Dorothea Biehls breve. J. L. Lybecker Forlag, Copenhagen 1919
 • Christiansen, Viggo: Christian den VII's sindssygdom. Odense Universitetsforlag, 1978
 • Dehn-Nielsen, Henning: Christian 7. Den gale konge. Sesam, Copenhagen, 2000
 • Den Store Danske encyclopedia, Danmarks Nationalleksikon/Gyldendal, Copenhagen, 1996
 • Enquist, Per Olov: Livläkarens besök. Norstedts Förlag, Stockholm, 1999
 • Fjelstrup, August: Skilsmisseprocessen imellem Kong Kristian den syvende og Dronning Karoline Matilde. Strubes Forlag, 1968.
 • Hansen, Norman Hall: Caroline Mathilde. Ejnar Munksgaards Forlag, Copenhagen 1947
 • Holm, Sven: Struensee var her, Danmarks Radio, Copenhagen, 1981
 • Laing R. D. og Esterson A.: Familieliv. Rhodos, Copenhagen 1974
 • Lassen, N. et al (Red.) Tidsskrift for Retsvidenskab. Den Struensee'ske Proces. 4.årgang. Christiania, 1891
 • Lauring, Palle: Historiske Portrætter. Aschehoug Dansk Forlag, Copenhagen 1960
 • Reverdil, Elie Salomon François: Struensee og det danske hof 1760—1772. A. F. Høst & Søn Forlag, Copenhagen 1917
 • Salmonsens Konversations Leksikon, Schultz, Copenhagen, 1926
 • Steenstrup, Joh. et al. (Red): Danmarks Riges historie. Det Nordiske Forlag, Copenhagen
 • Zernikow, D. von Der Lyhe: Støvlet-Kathrine: Fortælling fra Christian VIIs tid. Copenhagen, 1903

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.