Гамбург

Вільне та ганзейське місто Гамбург (нім. Freie und Hansestadt Hamburg, рідше Гамбурк [ˈhambʊʁk]) — несуверенне місто-держава і одночасно федеральна земля Німеччини[4].

Гамбург
Hamburg
Герб Гамбурга Прапор Гамбурга
Гамбург
Основні дані
53°33′ пн. ш. 10°00′ сх. д.
Країна Німеччина
Регіон Гамбург
Столиця для Bouches-de-l'Elbed (департамент Франції)

Межує з

— сусідні нас. пункти
Шлезвіґ-Гольштейн, Нижня Саксонія, Зефеталь, Ной-Вульмсторф, Беннінгштедт, Нордерштедт, Гальстенбек, Райнбек, Піннеберг, Зегеберг, Штормарн, Герцогство Лауенбург, Гарбург, Штаде ?
Поділ
 • Альтона, Бергедорфd, Eimsbütteld, Гамбург-Центр, Hamburg-Nordd, Harburgd, Wandsbekd
 • Засновано 810
  Перша згадка 810
  Площа 755,264 км²
  Населення 1 834 823 (31 липня, 2018)[1]
  Висота НРМ 6 ± 1 м
  Найвища точка Hasselbrackd
  Водойма Альстер, Ельба, Billed, Seevekanald, Flottbekd, Ested, Wandsed, Osterbekd, Goldbekkanald, Isebekkanald, Tarpenbekd, Saselbekd, Rodenbekd, Bredenbekd, Північне море, Susebekd, Rethed, Köhlbrandd, Süderelbed, Q60168209?
  Назва мешканців англ. Hamburger, нім. Hamburger, нім. Hamburgerin, нім. Hamburgerinnen, есп. Hamburgano, фр. Hambourgeoise[2] і фр. Hambourgeois[2]
  Міста-побратими Ленінград (1957), Марсель (1958), Шанхай (1986), Дрезден (1987), Осака (1989), Леон (1990), Прага (1990), Чикаго (1994), Дар-ес-Салам (1 липня 2010), Варна, Окленд (2007)[3], Вальдівія, Калінінград (2005), Сан-Паулу
  Телефонний код (+49) 40
  Часовий пояс UTC+1 і UTC+2
  Номери автомобілів HH
  GeoNames 2911298
  OSM r62782 ·R
  Поштові індекси 20095–21149 і 22041–22769
  Міська влада
  Адреса Rathausmarkt 1
  20095 Hamburg
  мер Гамбургаd Петер Ченчер (СДП)
  Вебсайт http://www.hamburg.de
  Мапа
  Гамбург
  Гамбург (Німеччина)


   Гамбург у Вікісховищі
  Гамбурзький порт
  Нічний Гамбург

  За чисельністю населення (майже 1,9 млн жителів) це друге місто країни та шосте місто Європейського союзу (ЄС); одночасно Гамбург — найбільше нестоличне місто ЄС. Територія так званого Великого Гамбурга (Гамбург і його найближче оточення) становить також один з одинадцяти «європейських метрополісів» Німеччини, там проживає понад 5 млн жителів.

  За загальновизнаною традицією, назва міста походить від нижньонімецького Hamm — «болотяна місцевість». Таку ж назву має один із районів міста. Латинізована форма імені міста Hammonia використовується, наприклад, у гімні міста.

  Географія

  Розташований на початку лійкоподібного гирла (естуарію) річки Ельби, приблизно за 130 км до її впадання в Північне море. Історично прив'язаний до місця впадіння малозначної річки Альстер (56 км) в Ельбу.

  Історія

  Середньовіччя

  Історія Гамбурга починається з Гаммабурґа («Лісової фортеці» в перекладі з англосаксонської мови)[5], скромного замку невеликого розміру, побудованого приблизно в 825 році нашої ери на піщаній косі між річками Альстер і Ельба. У 834 році, під час правління імператора Людовика Благочестивого, баптистерій замку став резиденцією архієпископа, а архієпископ Ансгар зробив молоде місто Гамбург базою своїх місій із християнізації язичників Північної Європи. Вікінги спалили місто 845 року, у наступні три століття Гамбург горів ще вісім разів.

  До кінця XI століття вичерпалася роль Гамбурга як духовного мегаполісу на півночі Європи, і з того часу торгівля, а не релігія визначала життя міста. Між 1120 і 1140 роками були створені деякі торговельні підприємства, а заснування Адольфом II Гольштейнським міста Любек на Балтиці також сприяло економічному розвитку Гамбурга як порту на Північному морі. Восени 1188 року група гамбурзьких підприємців отримала від свого феодального сюзерена Адольфа III (графа Гольштейну), дозвіл на будівництва нового міста, прилеглого до старого, з гаванню на річці Альстер і спорудами для використання річки Ельби як зовнішнього рейду. 7 травня 1189 року імператор Фрідріх I Барбаросса підтвердив дозвіл Адольфа III в документі, що дає спеціальні права на торгівлю та навігацію.

  У XIII столітті Гамбург неухильно зростав як за площею, так і за економічним значенням, завдяки розвитку Ганзи. У Ганзейській лізі Гамбург поступався тільки Любеку. Великі торгові компанії контролювали торгівлю між Московським князівством і Фландрією. Гамбург прагнув зробити торгові шляхи безпечними, тому місто купувало ділянки землі вздовж рукавів Ельби в безпосередній близькості від міста, а також землі, що лежать нижче за течією.

  Місто на шляху до сучасності

  Наприкінці середньовіччя Ганзейська унія стала поступово розпадатися. Гамбург пішов своїм шляхом і до 1550 року перевершив Любек в економічному плані. Фондову біржу було засновано 1558 року, Банк Гамбурга — 1619 року. 1662 року стала діяти система конвоїв для торгового судноплавства, купці Гамбурга були першими, хто виходив у відкрите море в супроводі військових кораблів. Приблизно в той же час у Німеччині було вперше введено морське страхування.

  В основі зміцнення Гамбурга лежали дві причини: по-перше, релігійні війни в другій половині XVI століття спонукали багатьох голландських купців емігрувати в регіон Нижньої Ельби, внаслідок чого Гамбург став центром вже налагодженої міжнародної торгівлі; по-друге, місто було настільки надійно укріплене в 1616—1625 роках, що бізнес у місті розвивався без проблем навіть під час найгірших криз Тридцятилітньої війни (1618—1648). До кінця XVII століття Гамбург із населенням 70 тисяч осіб став другим найбільшим містом Німеччини після Кельна.

  Договір Готторпа, укладений із датчанами 27 травня 1768 року, звільнив Гамбург від теоретичного підпорядкування королю Данії й таким чином проклав шлях до визнання його імперським містом 1770 року. Крім того, згідно з договором, до Гамбурга відійшли острови від Ведделя до Фінкенвердера, які лежали між містом і лівим берегом Ельби, і які через сторіччя стануть місцем нових доків. Гамбург, однак, не надто довго користувався своїми новими привілеями: наполеонівські війни скинули старий порядок у Німеччині, а 1810 року маленьку державу було приєднано до Французької імперії Наполеона.

  Після падіння Наполеона (1814—1815) Гамбург із 1819 року став державою-членом Німецького союзу з назвою «Вільне і Ганзейське місто Гамбург». Процвітання швидко відновилося, оскільки торгова експансія Гамбурга була поширена на недавно відкриті території в Африці, Азії, Північної та Південної Америки. Навіть велика пожежа в травні 1842 року, яка спустошила чверть міста, не перервала швидкого зростання. Внаслідок реконструкції вхід суден у гавань став доступним у будь-який час доби і не залежав більше від припливів і відпливів у гирлі Ельби.

  Після створення Німецької імперії 1871 року політичний статус Гамбурга зберігся, і безперешкодний розвиток міста тривав далі. Чудові будинки в стилі бароко на густонаселеному острові Брук було знесено в 1880-х роках, щоб звільнити місце для складів нового порту. До кінця XIX століття, у ході якого населення зросло від 130 до 700 тисяч осіб, Гамбург розширився далеко за межі колишніх кордонів, поглинувши свої колишні передмістя.

  XX століття

  Гамбург увійшов у XX століття, вирішивши зберегти та зміцнити свої позиції як «ворота Німеччини в світ»; нові доки і причали було побудовано на лівому березі річки Ельби. Однак Перша світова війна, що почалася в 1914 році, поставила хрест на розвитку міста. Міжнародна торгівля припинилася, а торговий флот Гамбурга (1466 суден) практично не залишав порт. Після війни майже всі гамбурзький кораблі було передано країнам-переможницям за рахунок репарацій Німеччини.

  Протягом багатьох років після закінчення війни Гамбург не міг продовжити розвиток, оскільки вичерпав всі можливості розширення своєї території. Указ про Великий Гамбург від 26 січня 1937 роки змінив цю ситуацію, дозволивши Гамбургу приєднати сусідні міста Альтона, Вандсбек і Гарбурґ, які до цього належали Пруссії. Однак розпочата Гітлером Друга світова війна внесла свої страшні корективи; у ході війни нальоти авіації союзників зруйнували 55 відсотків житлового фонду Гамбурга і 60 відсотків портових споруд; загинуло 55 тисяч жителів міста.

  Незважаючи на значні руйнування, відновлення міста йшло швидко. Символом післявоєнного комерційного розквіту міста став новий надто довгий діловий район Сіті-Норд, побудований у 1960-х рр. 1962 року в місті сталася повінь, унаслдок якої загинуло більше 300 осіб і було майже знищено стару частину міста. У середині 1960-х років чисельність населення Гамбурга перевищила 1,8 млн осіб, хоча за останні десятиліття вона скоротилася через переміщення жителів у передмістя. Населення іноземного походження Гамбурга до 1980-х років досягло 10 відсотків.

  Об'єднання Німеччини в 1990 році збільшило торгівлю між містом і країнами Східної і Центральної Європи. Протягом 1990-х рр. у місті тривала модернізація.

  Промисловість

  Гамбург — центр машинобудування, легкої й поліграфічної промисловості: заводи Airbus, Blohm + Voss, Beiersdorf, NXP Semiconductors, Bonprix.

  У місті розташовані знамениті видавництва: Шпігель (нім. Spiegel-Verlag) і найбільше видавництво Європи Грунер і Яр АҐ (нім. Gruner + Jahr AG & Co KG).

  Транспорт

  Гамбург — великий транспортний вузол залізниця, автомагістралі, великий морський і річковий порт. Морський порт Гамбурга займає перше місце в Німеччині і третє місце в Європі (після Роттердама й Антверпена) за вантажообігом (136,5 мільйонів тонн[6] у 2017 році). На території Гамбурга розташований міжнародний аеропорт.

  Через Гамбург проходять європейські маршрути E22 (Голігед-Ішим) та E45 (Каресуандо-Джела). Автошлях E26 сполучає Гамбург із Берліном, A23 — з Гайде, B4 — з Гарцом, Ерфуртом та Нюрнбергом, B5 — з Франкфуртом-на-Одері та Слубіце, B73 — з Куксгафеном, B75 — з Любеком, B207 — з Ольденбургом, B431 — з Мельдорфом. І це далеко не повний список автошляхів.

  У 2018 році в місті (а також в Аахені) ввели заборону на дизельні автомобілі.[7]

  Наука й освіта

  Численні вищі навчальні заклади, наприклад:

  • Гамбурзький університет (Universität Hamburg).
  • Технічний університет Гамбург-Гарбург (Technische Universität Hamburg-Harburg).
  • Гамбурзька заочна вища школа (HFH Hamburger Fern-Hochschule).
  • Вища школа образотворчого мистецтва (Hochschule für bildende Künste).
  • Вища школа прикладних наук (Hochschule für Angewandte Wissenschaften).
  • Університет архітектури розвитку довкілля (HCU — Universität für Baukunst und Raumentwicklung).
  • Військовий університет Гельмута Шмідта (Helmut-Schmidt-Universität der Bundeswehr).
  • Приватна школа правознавства (Bucerius Law School).
  • Гамбурзька школа управління (HSBA Hamburg School of Business Administration).
  • Інститут метеорології та іноземних і міжнародних прав особистості товариства Макса-Планка.
  • Інститут тропічної медицини імені Бернгарда Нохта.

  Є й інші науково-дослідницькі установи, зокрема ДЕЗИ — німецький електронний синхротрон (нім. DESY Deutsche Elektronen-Synchrotron).

  На півночі Гамбурга проєктувався тунель (30 км) для першого у світі лінійного колайдера TESLA. Він розрахований на сучаснішу технологію надпровідників та стане поряд із прискорювачем протонів (LHC) у Женевському CERN наступним великим кроком у дослідженні фізики частинок.

  У Гамбурзі розташовано також дві школи музичних виконавців Stage School of Music, Dance and Drama та Joop van Ende Academy (належить Stage Entertainment).

  Культура

  Тут розташовано 60 музеїв зокрема, один із найбільших у світі морських музеїв, присвячений освоєнню моря, Міжнародний морський музей Гамбурга; Гамбурзька картинна галерея та Музей мистецтв і ремесел є одними з найважливіших художніх музеїв; музеї краєзнавчої історії, як-от Музей історії Гамбурга, Музей праці та ряд колекцій із різних галузей науки від Етнографічного музею до сучасного планетарію. Є 45 театрів (зокрема, опери, балету й драми), бібліотеки, один із найкращих європейських зоопарків Гаґенбека, Гамбурзький симфонічний оркестр. У центрі міста розташований ботанічний сад, який сполучається з міським парком Плантен-унд-Бломен. У ботанічному саді є відділ рослин інших регіонів світу, який поділений на багато вольєрів, де відтворено кліматичні умови з характерною температурою та вологістю, які притаманні тропічним джунглям, пустелям тощо.

  Понад 50 тисяч людей відвідують щоденно заклади культури міста.

  31 жовтня 2016 року німецький будівельний концерн Hochtief передав Гамбургу 110-метрову «Філармонію на Ельбі». Будівництво тривало 9 років i коштувало 789 мільйонів євро. Філармонія стала одним із символів міста. Вона споруджена на одному з островів на Ельбі, який раніше був забудований величезними складами гамбурзького порту. Мегабудівля має засвідчити перевтілення Гамбурга з міста торговців у сучасний культурний центр світового рівня[8][9].

  Спорт

  У місті базуються: футбольний клуб Гамбург (виступає в Бундеслізі, домашня арена Фолькспаркштадіон на 57 000 місць) і ФК Санкт-Паулі (виступає в Другій Бундеслізі, домашня арена Міллернтор-Штадіон на 24 487 місць).

  Клімат

  Клімат Гамбурга за останні 10 років (2004 - 2013 )
  Показник Січ. Лют. Бер. Квіт. Трав. Черв. Лип. Серп. Вер. Жовт. Лист. Груд. Рік
  Абсолютний максимум, °C 14,4 19,2 23,0 29,7 33,5 37,7 41,9 39,3 32,3 28,6 20,2 17,8 41,9
  Середній максимум, °C 3,5 4,0 8,0 14,6 17,9 20,8 23,5 22,2 18,9 13,9 8,3 4,4 13,3
  Середня температура, °C 1,7 1,9 4,6 9,6 13,0 15,8 18,7 17,8 14,9 10,6 6,2 2,7 9,8
  Середній мінімум, °C −0,1 −0,3 1,1 4,7 8,1 10,9 13,8 13,5 10,8 7,3 4,0 1,0 6,2
  Норма опадів, мм 68 50 52 28 76 74 96 77 60 59 67 64 771
  Джерело: weatheronline

  Цікаві факти

  • Гамбург займає перше місце серед міст Європи за кількістю мостів (за різними даними від 2300 до більше 2500). У місті більше мостів ніж у Венеції (400), Амстердамі (1200) й Лондоні, разом узятих.
  • У Гамбурзі розташовано найбільший у світі район портових складів на дерев'яних палях (нім. Speicherstadt), побудований наприкінці XIX ст. на мілководді Ельби. Старі закопчені червоноцегляні 5—6-поверхові будівлі складів, розташовані рядами-кварталами на островах посеред Ельби, де «вулицями» служать канали.
  • Цікавинкою Гамбурга є пішохідний транспортний тунель протяжністю у 800 метрів, що йде під дном Ельби на глибині 21 метра з одного її берега до іншого. Для спуску до нього та підйому звідти до міста є ліфти, де можна провести не тільки людей, але й велосипеди. До 2006 року тунель був такої ширини, що ним проїжджали автомобілі, але було здійснено модернізацію, тунель поділено на 2 частини, одна з яких є наразі суто пішохідною, друга має велосипедну доріжку. На стінах тунелю є мозаїка та композиції з металу.
  • У Гамбурзі народився і помер відомий німецький зоолог, дресувальник, торговець дикими тваринами, засновник Гамбурзького зоопарку Карл Гаґенбек.
  • У Гамбурзі в 1960—1962 роках починала свою музичну кар'єру легендарна рок-група «The Beatles», будучи ще маловідомою в себе на батьківщині, у Ліверпулі.
  • У Гамбурзі жили й тренувалися колишні чемпіони світу з боксу в суперважкій ваговій категорії брати Віталій та Володимир Кличко.
  • На честь міста названо астероїд 449 Гамбурга.

  Уродженці Гамбурга

  Галерея

  Панорама центральної частини міста

  Примітки

  Джерела

  • Факти про Німеччину / ред. Жанет Шаян, Сабіне Гіле; пер. Володимир Шелест. — Франкфурт-на-Майні: Зоцієтетс-Ферлаґ, 2010. ISBN 978-3-7973-1211-2

  Посилання

  Шлезвіг-Гольштейн Шлезвіг-Гольштейн Шлезвіг-Гольштейн
  Нижня Саксонія Шлезвіг-Гольштейн
  Нижня Саксонія Нижня Саксонія Нижня Саксонія
  This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.