Критика постмодернізму

Критики постмодернізму поділяють думку, що цьому світогляду бракує узгодженості та вороже ставляться до поняття абсолютів, таких як істина. Зокрема, вважається, що постмодернізм може бути безглуздим, сприяє обскурантизму та використовує релятивізм (у культурі, моралі, знаннях) настільки, що епістемологічно й етично калічить їх.

Постмодернізм — це дуже різноманітна інтелектуальна та художня діяльність, і дві галузі (наприклад постмодерністська література та постмодерністська філософія) можуть мати мало спільного. Критика постмодернізму взагалі, як правило, не є всебічною на різні рухи, позначені постмодерном. Така критика часто посилається на специфічні галузі постмодернізму, часто на інтелектуальні теорії гуманітарних наук (філософія, історія, гендерні дослідження та дослідження ЛҐБТ+, структуралізм, культурний релятивізм та «теорія»). Постмодерна філософія також є частим предметом критики за затемнення і стійкість до надійних знань. Наприклад, філософ може критикувати французьку філософію постмодерну, але нічого немає проти проблем із постмодерним кіно. І навпаки, філософ Роджер Скратон критикував постмодерністські гуманітарні науки та деякі елементи постмодерністського мистецтва, проте ніколи не атакував різноманітні проєкти постмодерну. Найпопулярнішою критикою постмодернізму в цілому є відсутність визначення того, що таке постмодернізм сам по собі і навіть, що таке конкретно постмодернізм.

Розпливчастість

Лінгвіст Ноам Чомскі стверджувє, що постмодернізм є безглуздим, оскільки він нічого не додає до аналітичних чи емпіричних знань.

Крістофер Гітченс у своїй книзі «Чому Оруелл має значення», пише, виступаючи за просте, чітке та безпосереднє вираження ідей: «Тиранія постмодерністів надягає кайдани нудьги та напівграмотної прози на людей».[1] Гітченс також розкритикував постмодерністський том, «Посібник Джона Гопкінса з літературної теорії та критики»:[2] «Французи, як це буває, колись знайшли вираз для такої прози: la langue de bois, дерев’яна мова, якою не можна сказати нічого корисного чи освітнього, але якою можна наводити різні виправдання для свавільного та нечесного. (Ця книга) — вказівка на безглуздий стан душі, який панує у багатьох наших університетах».

У подібному руслі Річард Докінз пише у сприятливому огляді «Інтелектуальні виверти» Алана Сокаля та Жана Брікмонта[3], де використовує таку цитату Фелікса Ґваттарі як приклад цієї «нестачі вмісту» та ясності.

Було висловлено припущення, що термін «постмодернізм» — це просто модне слово, яке нічого не означає. Наприклад, Дік Гебдіже у «Схованні у світлі».[4]

Постмодерністи чи постмодерністські інтелектуали, такі як британський історик Перрі Андерсон, захищають існування різноманітних значень, приписаних терміну «постмодернізм», стверджуючи, що вони лише суперечать один одному на поверхні і, що постмодерністський аналіз може запропонувати розуміння сучасної культури.[5] Кая Їлмаз відстоює відсутність чіткості та послідовності у визначенні терміна. Їлмаз вказує, що оскільки сама теорія є «антиесенціалістською та анти-фундаменталістичною», це відповідає тому, що термін не може мати якогось істотного чи фундаментального значення.[6] Сокал розкритикував подібні засоби захисту постмодернізму, зазначивши, що подібні відповіді лише демонструють оригінальний момент, який висловлюють критики постмодернізму: про те, що чіткої та змістовної відповіді завжди бракує.

Моральний релятивізм

Деякі критики, наприклад, Ноам Чомскі, трактують постмодерне суспільство, як синонім морального релятивізму та сприяють девіантній поведінці.[7][8] Культурно-консервативні письменники, такі як Чарльз Колсон, характеризуються як схильні розглядати запитання в епоху постмодернізму, як ідеологічно агностичні та наповнені моральним релятивізмом чи ситуаційною етикою.[9] Джош МакДауелл і Боб Гостетлер пропонують таке визначення постмодернізму: «Світогляд, який характеризується вірою в те, що істина не існує в будь-якому об'єктивному сенсі, а створюється, а не відкривається... [Істина] створена конкретною культурою і існує лише в цій культурі. Тому будь-яка система чи твердження, що намагається донести правду, є силою, намаганням домінувати над іншими культурами».[10]

Багато філософських рухів відкидають і модернізм і постмодернізм як культурну парадигму. Деякі з них пов’язані з культурним та релігійним консерватизмом, який розглядає постмодерність як неприйняття основних духовних чи природних істин, а наголос на матеріальній та фізичній насолоді — явній відмові від внутрішньої рівноваги та духовності. Багато з цих критичних питань конкретно нападають на схильність до «відмови від об'єктивної істини», як найважливішої неприйнятної особливості постмодерністської умови[11] і часто мають на меті запропонувати метанаратив, що забезпечує цю правду.

Постмодерне суспільство

Мабуть, найвідоміша критика постмодерного суспільства ― це роман Брета Істон Елліса «Американський психопат» на, який зробили однойменну кіноадаптацію.[12]

Див. також

Примітки

  1. Christopher Hitchens. Why Orwell matters, Basic Books.
  2. Christopher Hitchens. Transgressing the Boundaries. NY Times, May 22, 2005. https://www.nytimes.com/2005/05/22/books/review/transgressing-the-boundaries.html
  3. Richard Dawkins (1998/2007). Postmodernism disrobed. Retrieved 28 February 2016. Originally published in Nature 394:141–43.
  4. Dick Hebdige, ’Postmodernism and "the other side"’, in Cultural Theory and Popular Culture: A reader, edited by John Storey, London, Pearson Education, 2006
  5. Perry Anderson, in "The Origins of Postmodernity", London: Verso, 1998.
  6. Yılmaz, K 2010, "Postmodernism and its Challenge to the Discipline of History: Implications for History Education", Educational Philosophy & Theory, 42:7, pp. 779–795, Academic Search Premier, EBSCOhost, viewed 15 April 2012.
  7. "Truth Decay", Probe Ministries. Архів оригіналу за 10 червня 2008. Процитовано 11 вересня 2009.
  8. Wells, David F. Review:"Losing Our Virtue: Why the Church Must Recover Its Moral Vision," 1998.
  9. Seidner, Stanley S. (June 10, 2009) "A Trojan Horse: Logotherapeutic Transcendence and its Secular Implications for Theology". Mater Dei Institute. p. 3.
  10. Josh McDowell & Bob Hostetler, The New Tolerance (Carol Stream IL: Tyndale House, 1998), p. 208.
  11. See for an example the Traditionalist School, in special the critical works by René Guénon.
  12. Chris Schaffer. Examining the Personality of Patrick Bateman of American Psycho.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.