Крістіан Преструд

Крістіан Преструд (норв. Kristian Prestrud; 22 жовтня 1881 року, Груе, Норвегія 11 листопада 1927 року, Крістіансанн) норвезький військово-морський офіцер та полярний дослідник, який брав участь в експедиції Амундсена на Південний полюс в 1910 та 1912 рр. Преструд був першим офіцером Фраму, керівником санної партії до Землі короля Едуарда VII. В експедиції він займався дослідженнями і метеорологічними вимірами, допомагаючи Ялмару Йогансену.

Крістіан Преструд
Kristian Prestrud
Народився 22 жовтня 1881 року
Груе, Норвегія
Помер 11 листопада 1927 року
Крістіансанн
·вогнепальне поранення
Країна  Норвегія
Діяльність полярний дослідник
IMDb ID 10239101

Біографія

Крістіан Преструд народився в сім'ї селянина, який потім купив власну ферму і працював на лікеро-горілчаному заводі. Крістіан навчався у школі в Гамарі, в 15 років пішов в море. В 1898 році поступив на навчання в Військово-морську академію в Хортені. У 1902 році удостоєний звання другого лейтенанта. У 1905 році отримав звання першого лейтенанта. Кілька років служив у торговельному флоті. Разом з Ейнаром Сем-Якобсеном експериментував з повітряними зміями, здатними підняти людину на висоту до 600 м. Познайомився з Амундсеном, який розраховував використовувати зміїв для льодової розвідки в Антарктиді. У 1913-1921 роках служив на військових суднах, удостоївся капітанського звання. До 1923 року був наставником спадкоємця престолу, разом з королем брав участь в державних візитах в Бельгію і Нідерланди. Був одружений з Ранді Устеруд (з 1915 року), мав сина Корі і дочку Кірсті. У 1923-1927 роках служив військово-морським аташе в Англії і Франції. У 1927 році був призначений начальником порту Крістіансанн, 11 листопада того ж року з невідомої причини наклав на себе руки, застрелившись.

Антарктична експедиція

У складі групи з восьми осіб 8 вересня 1911 року Преструд зробив безуспішну спробу підкорити Південний полюс. Полярники вирішили дістатися на 80 ° пд. ш., розвантажити там нарти і повертатися у «Фрамгайм». Невпорядковане повернення було здійснено розсіяними групами, останні два чоловіки прибули через шість годин після інших. Йогансен та Преструд потрапили на Фрамгайм повністю виснаженими, знайшовши табір у темряві та тумані лише за гавканням собак. На зворотному шляху малодосвідченому Преструду врятував життя Ялмар Йогансен. Згодом Йогансен, Преструд і Йорген Стубберуд вирушили до Землі короля Едуарда VII. Похід відбувся у листопаді-грудні 1911 року. Спроба дістатися до магнітного полюса виявилася невдалою.

Відзнаки

За участь в антарктичній експедиції Преструд був нагороджений Медаллю Південного Полюса; став кавалером данського ордена Данеброг, французького Ордена Почесного легіону, голландського Ордена Оранж-Нассау і бельгійського ордена Леопольда. Також Преструд був нагороджений королівською норвезькою нагородою, заснованою королем Хоаком VII у 1912 році для нагородження учасників експедиції Південного полюса Руаля Амундсена.

Посилання

Див. також

Джерела

  • Роланд Хантфорд. Підкорення Південного полюса.Гонка лідерів.- 2012 https://books.google.com.ua › books
  • Магідович І. П., Магідович В. І. Нариси з історії географічних відкриттів. — М., Просвіта, 1986, с. 306.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.