Кублановська Віра Миколаївна
Кублановська Віра Миколаївна (уроджена Тотубаліна; 20 листопада 1929 року, село Крокіно поблизу Білозерська — 21 лютого 2012) — російський математик, провідний науковий співробітник Санкт-Петербурзького відділення математичного інституту ім. В. А. Стєклова РАН, Доктор фізико-математичних наук, професор, почëтний доктор університету Умео (Швеція).
Кублановська Віра Миколаївна | |
---|---|
Народилася |
21 листопада 1920[1] Krokhino, Vologda Oblastd, Бєлозерський район (Вологодська область), СРСР[1] |
Померла | 21 лютого 2012[2][1] (91 рік) |
Країна |
СРСР Росія |
Діяльність | математикиня |
Alma mater | математико-механічний факультет Санкт-Петербурзького державного університетуd |
Галузь | алгебра і чисельні методи |
Заклад | Математичний інститут імені Стєклова |
Ступінь | доктор фізико-математичних наук |
Біографія
Народилася в селянській родині. Батьки займались риболовлею та землеробством. В сім'ї було 9 дітей. Після закінчення школи, навчалась у педагогічному училищі. У 1939 році вона поступила до Ленінградського педагогічного інституту ім. Герцена, як відмінниця педагогічного училища. Але з настанням війни її навчання в інституті було перервано. Це також було пов'язано з серйозною хворобою матері. В рідному селі працювала шкільним учителем фізики та фізкультури[3]. Після війни, за рекомендацією і за підтримки Д. К. Фаддєєва і Г. М. Фіхтенгольца, вона перевелася на математико-механічний факультет Ленінградського державного університету, який закінчила в 1948 році. Після закінчення університету перейшла на роботу в Ленінградському відділенні Математичного інституту ім. В. А. Стєклова АН СРСР .[4] Працювала під керівництвом Канторовича, автор спогадів про нього.
У 1955 р В. М. Кублановська захистила кандидатську дисертацію за темою «Застосування аналітичного продовження в чисельних методах аналізу». В цей час у неї появляється сім'я, діти. Не зважаючи на труднощі, працювала над кандидатською[3]. У 1972 році нею була захищена докторська дисертація на тему «Застосування ортогональних перетворень для вирішення завдань алгебри».
Наукова робота
В. М. Кублановською в 1961 році був запропонований QR-алгоритм знаходження всіх власних значень і векторів матриць. Алгоритм був незалежно знайдений Джоном Френсісом в тому ж році. QR-алгоритм був названий одним з 10 найбільш важливих алгоритмів XX століття. Отримані нею результати є етапними в області обчислювальної лінійної алгебри і високо оцінені світовою спільнотою[3].
В. М. Кублановська опублікувала понад 150 наукових статей, в тому числі, монографію «Чисельні методи розв'язання параметричних задач алгебри. Частина 1. однопараметричними завдання» (2004). Вона один з редакторів «Записок наукових семінарів ЛОМІ».
Вищі наукові досягнення Віри Миколаївни Кублановської:
- Розробка і обґрунтування QR-алгоритму для вирішення повної проблеми власних значень для довільної матриці.
- Метод побудови канонічної форми Жордана матриці.
- Методи рішення систем лінійних алгебраїчних рівнянь з погано зумовленими і прямокутними матрицями.
- Методи вирішення узагальненої проблеми власних значень.
- Методи рішення нелінійних спектральних задач, обернених задач на власні значення та інших завдань алгебри.
- Методи рішення спектральних задач для поліноміальних матриць.
- Методи вирішення багатопараметричних задач алгебри.
У 1985 р В. М. Кублановській присуджено звання почесного доктора університету м. Умео (Швеція).
Головною сферою її наукових інтересів залишається розробка методів вирішення поліноміальних, раціональних і багатопараметричних завдань алгебри. Результати, отримані Кублановською в цій області, а також запропоновані нею постановки завдань і підходи до їх вирішення, є новаторськими і не мають аналогів в світі[3].
Педагогічна діяльність
Протягом багатьох років викладала на кафедрі прикладної та обчислювальної математики Ленінградського кораблебудівного інституту (нині Санкт-Петербурзький державний морський технічний університет). Результатом викладацької діяльності та підготовки висококваліфікованих наукових кадрів стало те, що 6 її учнів захистили кандидатські дисертації, двоє з них згодом отримали докторські ступені. На стажування до Кублановської приїжджали і зарубіжні вченні[3].
Примітки
- Архів історії математики Мактьютор
- Obituary: Vera Nikolaevna Kublanovskaya
- Кублановская Вера Николаевна
- Т. Я. Конькова, В. Н. Симонова, В. Б. Хазанов, «Вера Николаевна Кублановская. Краткая биография», Численные методы и вопросы организации вычислений. XIV, Зап. научн. сем. ПОМИ, 268, ПОМИ, СПб., 2000, 5-8
Посилання
- Персональна сторінка на сайті ПОМІ
- Kon'kova, Ya.; Simonova, V.N.; Khazanov, V.B. (2000). Vera Nikolaevna Kublanovskaya. Short Biography. Journal of Mathematical Sciences 114 (6): 1755–56. doi:10.1023/A:1022491200674. Kon'kova, Ya.; Simonova, V.N.; Khazanov, V.B. (2000). Vera Nikolaevna Kublanovskaya. Short Biography. Journal of Mathematical Sciences 114 (6): 1755–56. doi:10.1023/A:1022491200674.
- Golub, Gene H.; Uhlig, Frank (2009). The QR algorithm: 50 years later – its genesis by John Francis and Vera Kublanovskaya, and subsequent developments. IMA Journal of Numerical Analysis 29 (3): 467–485. ISSN 0272-4979. doi:10.1093/imanum/drp012.
- Society for Industrial and Applied Mathematics (17 июля 2012). Obituaries: Vera Nikolaevna Kublanovskaya (англ.). Архів оригіналу за 26 жовтня 2012. Процитовано 17 жовтня 2012.