Кукша Одеський

Преподобний Кукша Одеський, Кукша Новий (у миру Кузьма Кирилович Величко, 18751964) схиігумен Російської православної церкви, святий Української православної церкви, український православний святий і преподобний радянського періоду. Набуття мощей 29 вересня 1994 року[1][2][3].

Святий Преподобний Кукша Одеський
Сучасна ікона преподобного Кукші Одеського
Святий
У миру: Величко Кузьма Кирилович
У чернецтві: Кукша
Народився 1875, Арбузинка
Арбузинка, Миколаївська обл., Українська Радянська Соціалістична Республіка
Помер 1964, Одеса
Одеса, Українська РСР, СРСР
Поховання Монастир Успіння Пресвятої Богородиці
У лику святий
Медіафайли на Вікісховищі

Життєпис

Народився на Миколаївщині, в селі Гарбузинка (тепер с. Арбузинка). Нащадок однієї з гілок відомого українського козацького роду Величків, представники якого нині проживають по всій Україні.

З дитинства мріяв стати монахом, але довгий час його батько виступав проти цього. Після згоди і благословення батьків жив у Печерській Лаврі, а потім на Афоні. Потім знову повернувся в Україну.

Під час першої світової війни служив братом милосердя в санітарному потязі Київ Львів. В 1931 році під час виснажливої хвороби прийняв постриг у велику схиму з іменем Кукша, а ще через два роки рукопокладений у сан ієромонаха. Святий різнився сумирністю і стриманістю. Служив в одній діючій київській церкві, оскільки всі храми були закриті більшовиками. В 1938 році був арештований, засуджений до 5 років табору в с. Вільма Соликамського району Молотовської області (Пермський край), потім на три роки був висланний до міста Кунгур. Після довгих поневірянь на засланнях повернувся до Києва, а згодом був переведений в Почаївську лавру, потім в Іоанно-Богословський Хрещатицький чоловічий монастир на Буковині а в кінці в Успенську пустинь в Одесі. До нього тягнулося настільки багато прихожан і віруючих, що влада намагалася ізолювати святого від спілкування з мирянами. Помер у 1964 році.

Примітки

  1. Преподобний Кукша ОДЕСЬКИЙ: ЖИТТЯ, ДИВА, МОЛИТВА. khreshchatik.webnode.com.ua (укр.). Процитовано 27 лютого 2021.
  2. ПРЕПОДОБНЫЙ КУКША ОДЕССКИЙ: ЖИТИЕ, ЧУДЕСА, МОЛИТВЫ К 20-летию со дня прославления. pravoslavie.ru (рос.). Православие.Ru. 29 сентября 2014. Процитовано 27 лютого 2021.
  3. 18 сповідників віри: преподобний Кукша Одеський (укр.). Синодальний інформаційно-просвітницький відділ УПЦ. 25.07.2019. Процитовано 27 лютого 2021.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.