Куна (народ)

Ку́на (cuna), самоназва дуле (dule) — народ в Панамі частково також в Колумбії.

Чоловік народності куна на саморобному каное
Куна
Cuna
Жінка народності куна продає мола (використовуються як передня і задня панель жіночих блуз) у місті Панама.
Кількість 35 000 осіб (1978)
Ареал  Панама
 Колумбія
Близькі до: чоко
Мова мова куна
іспанська мова
Релігія християнство

Проживають у внутрішній частині округа Сан-Блас та на островах в бухті Сан-Блас на сході Панами. Поселення народу є також в Колумбії.

Чисельність — 35 000 осіб (1978).

Мова відносить до мовної сім'ї чибча.

Історія

До іспанських завоювань займали Панамський перешийок на північ та південь від кордону із сучасною Колумбією, а також значну частину Карибського узбережжя Колумбії до міста Картахена.

Куна створили розвинену землеробську культуру — вирощували кукурудзу, горох, гарбузи, перець, какао, маніок, тютюн та бавовник. Високого рівня досягли ткацтво, гончарство, ювелірна справа, дерев'яна скульптура.

Дослідники пов'язують з предками куна археологічні культури кокле та верагуас із витонченими золотими виробами, прикрашеними складною філігранню, поліхромною тонкостінною керамікою.

Письмо куна

Куна мали досить розвинену піктографічну писемність — письмо куна. Вперше було відкрите 1927 року і вивчене норвезьким етнографом Е. Норденшельдом. В письмі кожен графічний комплекс (сцена) відповідає певній фразі. В деяких текстах зустрічається фонетична передача слів з використанням омонімів. Таким письмом записані легенди, книги рецептів народної медицини. Опубліковано декілька піктографічних записів, в тому числі магічний медичний текст та запис пісні.

Сучасність

Сучасні куна мають право на самоуправління, продовжують притримуватись племінних традицій. Основне заняття — вирощування кокосових горіхів, апельсинів, кукурудзи; рибальство та полювання. Жінки славляться виготовленням «мола» — блузівок, прикрашених різнокольоровою аплікацією. Для туристів в масовому масштабі виготовляються традиційні предмети домашнього вжитку, гамаки та статуетки із дерева.

Молоде покоління індіанців активно бере участь у політичному житті, деякі отримали середню та вищу освіту. В молодіжному русі Панами помітну роль відіграють Студентська асоціація та Генеральний з'їзд індіанців куна.

Література

  • Alí, Maurizio. 2010: «En estado de sitio: los kuna en Urabá. Vida cotidiana de una comunidad indígena en una zona de conflicto». Universidad de Los Andes, Facultad de Ciencias Sociales, Departamento de Antropología. Bogotá: Uniandes. ISBN 978-958-695-531-7.
  • Keeler C.E. Land of the Moon-Children. Athens. 1956
  • Nordenskiold E. Picture-writings and other documents, reported by Nele, Chief of the Cuna Indians, Göteborg. 1930
  • Wassén H. Original documents from the Cuna Indians of San Blas, Panama. Göteborg. 1938
  • Holmer N.M., Wassén H. The complete Mulgala in picture writing, Göteborg. 1953
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.