Куншт

«Куншт» — науково-популярний журнал українською мовою, гасло якого: «Наука як мистецтво».

«Куншт»
Країна видання  Україна
Тематика IT, космос, біологія, фізика, нові технології
Мова українська
Головний редактор Юлія Білоус
Видавець ТОВ "Журнал Куншт"
Засновано вересень 2015

kunsht.com.ua

Ідея, що лежить в основі журналу, — наука не позбавлена краси та творчості, і може бути захопливою, якщо подивитися на неї під правильним кутом. До кожної статті професійні українські художники створюють унікальні ілюстрації. Місія журналу — підвищити інтерес українців до науки.[1]

Короткий опис

Ідея видання журналу про науку з'явилась у студентів Інституту міжнародних відносин Київського університету ім. Шевченка Кирила Бескоровайного та Ангеліни Безнесюк після закриття української версії видання National Geographic 2014 року.[2]

Журнал

Презентація першого номера журналу відбулась у Києві 25 вересня 2015 року.[3]

Кожен випуск складається зі 100 сторінок. Журнал має постійні рубрики: космос, фізика, біологія, людина, секс, хвилинка з експертом, фоторепортаж. В рубриці «наука в країні» висвітлений стан науки та освіти в країнах, які постійно розвиваються і можуть стати прикладом для України. В журналі регулярно виходять інфографіки, авторські комікси про науку, віршовані мнемоніки для запам'ятовування складних визначень чи формул від українських поетів. Щономеру команда журналу також публікує власні переклади науково-фантастичних оповідань іноземних письменників.

Над матеріалами працюють команда з постійних редакторів і журналістів, і також запрошені українські та закордонні вчені, експерти в галузях, засновники суспільно корисних організацій. Над виданням одного номера сумарно може працювати понад 50 людей.

Журнал виходить за тематичним принципом:

  • 1 номер — космічний туризм
  • 2 номер — екологія
  • 3 номер — сновидіння
  • 4 номер — ядерні технології
  • 5 номер — мозок
  • 6 номер — війна
  • 7 номер — час
  • 8 номер — гроші
  • 9 номер — еволюція

Перехід на онлайн-формат

23 березня 2019 року журнал перейшов у онлайн-формат для розширення аудиторії. Щодня на сайті з’являються нові матеріали, що стосуються актуальних питань науки й технологій. Оновлений сайт має такі підрозділи[4]:

  • Тексти — науково-популярні статті від українських науковців та журналістів, а також інтерв'ю з науковцями та популяризаторами науки світового масштабу.
  • Міфи — спростування популярних міфів. Наприклад, про взаємозв'язок вакцинації та аутизму, дівочу пліву тощо.
  • Як це працює — короткий формат матеріалів про те, як влаштовано світ. Наприклад, що таке джетлаг чи чому у пінгвінів не мерзнуть ноги.
  • Блог — блоги українських науковців. Серед дописувачів зоологиня Наталія Атамась, нейробіолог Дмитро Ісаєв, математик Михайло Зарічний, генетикиня Оксана Півень.
  • Магазин — друковані випуски та мерч від Куншт.
  • Друзі Куншт — можливість підтримати розвиток журналу.
  • Подкасти
  • Відео

Команда

У Куншт працює основна команда із семи людей. Проте журнал співпрацює з українськими науковцями та популяризаторами науки, які працюють над статтями або надають наукову експертизу. Наприклад, Антон Сененко, Нана Войтенко, Оксана Півень, Віктор Досенко, Олексій Болдирєв, Дмитро Якубовський і т.д.[5]

Кирило Безкоровайний — співзасновник.

Дарія Кузява — співзасновниця.

Юлія Білоус — головна редакторка.

Мар'яна Капранова — заступниця головної редакторки.

Ліна Криворучко — редакторка.

Марта Льода — наукова редакторка.

Максим Плевако — науковий редактор.

Проекти

«Жіноча справа»

Куншт активно піднімає питання видимості жінок в науці. У межах проекту команда розповідає про жінок, які зробили важливий внесок у науку[6].

У грудні 2018 року Куншт запустив футболки із відомими науковицями Марією Кюрі, Лізою Майтнер, Розалінд Франклін та Маргарет Гамільтон. Паралельно із футболками команда запустила серію подкастів з історіями цих науковець, які озвучили відомі радіоведучі від першої особи[7].

«Наука як мистецтво»

Паралельно із запуском онлайн-журналу, разом з Громадським радіо та Національним художнім музеєм України, Куншт запросив українських вчених озвучити картини у музеї з наукової точки зору. На прикладі картини з козаком Мамаєм кандидат фізико-математичних наук Антон Сененко розповідає про музику і звукові хвилі, кандидатка біологічних наук Оксана Півень на прикладі роботи Всеволода Максимовича "Поцілунок" — про кохання з біологічної точки зору, інші науковці — про генетику, природу агресії, дослідження Місяця, будову ока.[8]

«Наука в метро»

У липні 2019 року спільно з Way TV Куншт запустили проект «Наука в метро». Показати, що наука насправді ближча, ніж здається – головна мета проекту. «Куншт» підготував для пасажирів київського метро 36 відео на теми хімії, фізики, біології і космосу. Як тренувати пам’ять, щоб тримати в голові більше інформації? Чи правда, що чорна діра може поміститися у чайну ложку? Чому сильні емоції викликають мурахи по шкірі та чим пахнуть гроші? А чи дійсно ми усі складаємося із зоряного пилу?

Організаторів консультували провідні українські науковці: біологиня Оксана Півень, астрофізик Дмитро Якубовський, хімік і засновник освітніх проектів Віктор Задоянний і фізик й популяризатор науки Антон Сененко. Проект проілюструвала українська художниця Русалія Або.

«Наука в метро» популяризує науку і показує, наскільки вона близька кожному з нас. Він допоможе розвиватися дорослим, а дітям – ставити їм правильні запитання[9]

Science After Dark

Спільний проект Куншт та платформи INSCIENCE. Science After Dark – це музейна вечірка, яку проводили у музеї популярної науки і техніки Експериментаніум.

Примітки

  1. Теорія струн для «чайників»: де почитати про науку доступною мовою?. hromadskeradio.org (укр.). Процитовано 10 лютого 2018.
  2. Наука стосується кожного. detector.media (укр.). Процитовано 29 січня 2018.
  3. «Пояснювати складні речі просто»: хто і як створив новий науковий журнал «Куншт». Платформа. Процитовано 29 січня 2018.
  4. Буде тобі наука щодня!. КУНШТ. 23 березня 2019. Процитовано 23 липня 2019.
  5. Про проект. КУНШТ. Процитовано 23 липня 2019.
  6. речі. «Жіноча справа»: українські футболки з науковицями. The Village Україна. 4 грудня 2018. Процитовано 23 липня 2019.
  7. Куншт. SoundCloud (англ.). Процитовано 23 липня 2019.
  8. Подкасти. КУНШТ. Процитовано 23 липня 2019.
  9. Наука в метро. КУНШТ. 17 липня 2019. Процитовано 23 липня 2019.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.