Кураб'є

Кураб'є - східні солодощі у вигляді пісочного печива [1].

Кураб'є
Походження Східна кухня
Необхідні компоненти Борошно, вершкове масло, цукрова пудра, яєчні білки
Зазвичай використовувані компоненти Пюре абрикосове або яблучне, ванілін
Схожі страви Шакер-чурек, шакер-пурі, шакер-лукум

Етимологія

Лексему «кураб'є» можна з повним правом віднести як до арабського, так і до тюркського світу. Виникла лексема в арабській мові: ġuraybat - солодощі, зроблені з борошна, цукру та олії і випечені в духовці. Витоки слова в прикметнику ġarīb - дивний, чужий, екзотичний. В арабській мові лексема з'явилася тільки в XVI столітті, тоді «ğurabiye» означало маленьку дрібничку і печиво кураб'є. Печиво сприймалося як щось незвичайне, нове, чужорідне. Арабський корінь gh-r-b або г-р-б використовувався для позначення чужоземного, стороннього.

Легенда

Винахідливий слуга перського султана придумав цей смаколик з волі випадку. Одного разу недоброзичливці вкрали з дому султана продукти, з яких виготовлялися традиційні східні солодощі. Тоді він просто використав борошно, якого завжди було вдосталь вдома, яйця, цукор та трохи олії. В довершення він «прикрасив» смак печива ноткою шафрану, а зовнішній вигляд легким шаром цукрової пудри. Так було випечено перший кураб'є - проста, але в той же час стала неймовірно улюбленої і поширеною, східні солодощі. Кураб'є завжди випікалося пряним, будь то шафран, кориця, гвоздика або навіть простий ванілін. Ніхто не може з повною ймовірністю сказати, яку форму мало те найперше печиво, за одними джерелами кураб'є - ромашковий настрій - це було печиво у формі ромашок, за іншими - невеликих розмірів випічка, присипана цукровою пудрою.

Виготовлення та традиції

Крим

У Криму його називають «хурабіє», від слова «хураб», яке позначає «солодкість». У Криму «кураб'є» робиться різноманітної форми. Ритуальний святковий характер хурабіє має на свято Ураза-байрам (завершення 30-денного посту), коли треба обов'язково пригостити вечерею і солодощами когось стороннього - гостя в прямому сенсі слова. Весь день в будинку повинен бути запах їжі. Господині посилають дітей, щоб вони рознесли чебуреки і хатламу родичам. В Криму Ураза-байрам має ще дуже важливу особливість - треба не просто спробувати такий подарунок, але і обов'язково похвалити господиню будинку за смачне частування.

Кримське «кураб'є» має безліч форм, але в основі він схожий на пісочне печиво з додаванням повидла (або джему) в центрі.

В давнину

Древній варіант кураб'є має форму квітки, і в центрі прикрашається крапелькою джема. Однак зустрічаються й інші форми кураб'є - у вигляді кульки, або у вигляді косо зрізаного ромба, розміром приблизно п'яти сантиметрів.

Греція

Греки, а також мешканці Кіпру вважають це печиво своїми національними різдвяними ласощами. Вони готують його у вигляді кульок, які густо посипані цукровою пудрою. Кульки укладаються на страви і в вигляді сніжних гірок виставляються на підвіконня. За легендою Афіна винайшла цю страву. Якось вона спустилася на землю і дуже зголодніла. Вона зайшла у вигляді баби в будинок. Мешканці будинку були людьми добрими, але бідними. У них були тільки борошно і мед. Афіна придумала цю страву випадково, але від тоді їдять греки.

Різновиди

  • Кураб'є бакинське
  • Перське.
  • По-сурськи, по-смирнськи, південне та багато інших.

Примітки

  1. Восточные сладости // Большая российская энциклопедия. Том 5. — М., 2006. — С. 766-767.

[Категорія:Східні солодощі]]

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.