Кухарчук Юрій Васильович

Біографія

Юрій Кухарчук народився 21 грудня 1951 року в селі Устя на Рівненщині. В 1954 році його батьки переїхали в м.Ромни Сумської області. В Ромнах він закінчив середню школу № 1. В 1972 році поступив на історичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка.Спеціалізувався по кафедрі археології та музеєзнавства, де був учнем визначних українських археологів — І. Г. Шовкопляса, Д. Я. Телегіна, М. М. Бондаря, Г. Г. Мезенцевої, М. І. Гладких. Студентом брав участь у роботі Кримської палеолітичної експедиції, якою керував відомий дослідник палеоліту Криму Ю. Г. Колосов. На розкопках мустьєрських стоянок у районі Білогорська Юрій Кухарчук набув перших навичок археолога та визначився з археологічною проблематикою.

Після закінчення навчання в 1977 році розпочав наукову діяльність в Археологічному музеї Академії Наук України. У 1993 р. захистив кандидатську дисертацію на тему: «Ранній палеоліт Українського Полісся». Працював у Інституті археології Національної академії наук України. Керівник археологічної практики студентів-бакалаврів щороку брав участь у роботі Археологічної експедиції НаУКМА, яка досліджувала пам'ятки кам'яної доби на Черкащині та [Кіровоградщина[|Кіровоградщині]].Юрій Кухарчук — автор понад 110 наукових статей і публікацій з питань давньокам'яної доби (палеоліту), опублікованих в українських та зарубіжних наукових виданнях. Досліджує питання шляхів розвитку технологій первісного виробництва. Виступає з доповідями на вітчизняних та міжнародних археологічних конференціях, є відповідальним секретарем щорічника «Кам'яна доба України». Був літературним редактором та коректором наукових і науково-популярних книжок з археологічної тематики, упорядником видання спадщини видатного українського археолога М. Ю. Брайчевського. Більше 20 років брав участь у керівному складі археологічних експедицій, що досліджували найдавнішу в Східній Європі палеолітичну стоянку Королеве у Виноградівському районі на Закарпатті (віком до І млн. років тому). Кухарчук Ю. В. проводив розкопки ряду визначних палеолітичних стоянок в Криму. Він досліджував опорні палеолітичні пам'ятки Українського Полісся. Особисто відкрив близько 30 нових пам'яток кам'яної доби на Житомирщині та в Закарпатті. Учений розробив власну методику проходження гігантських шурфів завглибшки понад 10 м, це дало можливість досліджувати потужні нашарування Королевого та скласти стратиграфічну колонку, яка й нині є однією з опорних для нижнього та середнього палеоліту Східної Європи. Експедиційну діяльність Ю. В. Кухарчук поєднував з музейною роботою: упорядковував фондові колекції, брав активну участь в організації виставок, створив фотолабораторію.

В 1995 році Юрій Кухарчук, як досвідчений фахівець з раннього палеоліту, брав участь у міжнародній археологічній експедиції, що досліджувала багатошарову пам'ятку давньої кам'яної доби Комб-Соньєр на півдні Франції. З 1995 року наукові інтереси Ю.Кухарчука пов'язані з Північним Лівобережжям України, де він відкрив більше десятка місцезнаходжень кам'яної доби, в тому числі, найдавнішу на Сумщині палеолітичну пам'ятку Муховець-І в Ромнах. У 1999 р. Ю.Кухарчук був заступником начальника Північно-Лівобережної експедиції ІА НАН України, яка встановила історичну дату виникнення міста Ромни (рубіж IX—X ст.).

Трудова діяльність

З 1977 по 1994 р. р.- працював в Археологічному музеї Академії Наук України З 1995 р. по 2000 р — науковий, потім старший науковий співробітник і учений секретар відділу археології кам'яної доби в Інституті археології Національної академії наук України З 2000 р. — доцент магістеріуму в Києво-Могилянській Академії. Кухарчук Ю. В. викладає авторський курс «Технологія первісного виробництва».

Твори

  • Знахідки доби палеоліту на Роменщині//СС.-1997.-№ 1.-Bordeaux — 1995
  • Роменське рубило//Археологічний літопис Лівобережної України.-№ 1,2.-Полтава-2000.

Див. також

Джерела

Сумщина в іменах. Енциклопедичний довідник.-Суми.-2003.

http://romny-bibl.edukit.sumy.ua/Files/downloadcenter/Кухарчук%20Юрій%20Васильович.pdf

http://dspace.nbuv.gov.ua/bitstream/handle/123456789/70035/20-Kukharchuk.pdf?sequence=1

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.