Кучук Микола Вікторович

Діяльність

Під його керівництвом створено банк зародкової плазми рослин світової флори, якому надано статус Національного наукового надбання.

Микола Кучук розробив методи генетичної трансформації шляхом електропорації протопластів та отримав трансгенні рослини люцерни і клітинні лінії сої. Він запропонував та випробував метод, який підвищує регенераційну здатність люцерни та гороху за рахунок введення генів біосинтезу фітогормонів шляхом генетичної трансформації мутантом «shooty» агробактерії (Agrobacterium tumefaciens).

Іншим напрямком роботи Миколи Вікторовича є вивчення поведінки генів після віддаленої соматичної гібридизації, у тому числі і досліди з системою Cre-lox рекомбінації. Метою цих експериментів було виявити можливість міжгеномної рекомбінації хромосом за рахунок цієї системи.

Кучук М. В. брав активну участь в організації програми із скринінгу на біологічну активність серед видів рослин різних регіонів світу з метою створення високоефективних фармацевтичних та сільськогосподарських препаратів (всього було досліджено понад 12 000 видів, що становить 3 % світової флори).

Під його керівництвом створено банк зародкової плазми у вигляді культур тканин рідкісних видів рослин та видів, що мають цінність для біотехнологічних досліджень (понад 2 000 видів), який визнано Національним надбанням Постановою Кабінету Міністрів України № 527 від 1.04.99.

Микола Вікторович автор багатьох наукових робіт та міжнародних патентів.

Наукові проекти М. В. Кучука неодноразово підтримувались грантами Міністерства освіти та науки України. Він отримував міжнародні наукові гранти від Міжнародного наукового фонду, CRDF, INTAS, Copernicus, Департаменту енергетики США.

Кучук Микола Вікторович — заступник головного редактора журналу Цитология и генетика, член редколегії журналів «Физиология и биохимия культурных растений» і «Вісник Українського товариства генетиків та селекціонерів».

Наукові інтереси

  • генетична трансформація рослин
  • хлоропластна трансформація
  • соматична гібридизація
  • дослідження поведінки гетерологічної системи транспозонів у віддалених соматичних гібридів
  • «молекулярне фермерство»
  • скринінг на біологічну активність речовин рослин різних регіонів світу
  • збереження різноманіття світової флори

Освіта та наукові ступені та звання

2021академік НАН України
2009член-кореспондент НАН України
2006присвоєно звання професора
1998Докторська дисертація за спеціальністями Генетика та Клітинна біологія
1990Кандидатська дисертація за спеціальністю Генетика на тему «Отримання та аналіз трансгенних та трансгеномних рослин в родині Fabaceae»
1980Білоруський Державний Університет за спеціальністю «біологія» зі спеціалізацією — мікробіологія

Нагороди

Кучук нагороджений Срібною медаллю ВДНГ СРСР (1989).

Примітки

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.